Reklama

13 lat posługi biskupiej Pasterza diecezji łowickiej

Ks. Paweł Staniszewski
Edycja łowicka 1/2003

8 grudnia to dzień konsekracji pasterza diecezji łowickiej Alojzego Orszulika. W ubiegłym roku, 8 grudnia, Ksiądz Biskup obchodził 13. rocznicę otrzymania pełni kapłaństwa. W godzinach wieczornych w bazylice katedralnej w Łowiczu zebrali się: duchowieństwo - na czele z przedstawicielami Katedralnej Kapituły Łowickiej i Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej, alumni, siostry zakonne i wierni przybyli z terenu diecezji, by modlić się w intencji swego Pasterza.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Jubilata wraz z kapłanami - moderatorami i wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Tym razem liturgia miała nieco zmieniony charakter: zaraz po liturgicznym pozdrowieniu przez głównego celebransa - Księdza Biskupa, jako że była to wigilia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, schola alumnów wykonała Akatyst - przepiękny śpiew bizantyjski (sięgający początkami VI w.) ku czci Matki Bożej, który przeplatany był fragmentami Pisma Świętego. Stąd tym razem zajął on miejsce liturgii Słowa. Po jego odśpiewaniu, co trwało kilkanaście minut, miała miejsce liturgia Eucharystii.
Po Komunii św. głos zabrał Ksiądz Biskup, który nawiązał do swojej konsekracji sprzed trzynastu lat w katedrze siedleckiej. "Dziś dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tej trzynastej rocznicy, a od dziesięciu lat służyć młodemu Kościołowi łowickiemu. Proszę was wszystkich tu zgromadzonych o modlitwę. Polecam się waszej modlitwie". Następnie Ksiądz Biskup zwrócił się do alumnów, którzy tego dnia obchodzili wigilię święta patronki łowickiego Seminarium Duchownego - Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Dostojny Jubilat przypomniał rolę Matki Najświętszej w dziele zbawienia, ukazując Ją jako naszą najlepszą orędowniczkę u Boga. W końcowych słowach zaapelował do seminarzystów: "Niech Ona, Niepokalana, zawsze was wspomaga, a wy odmawiajcie modlitwy ku Jej czci, prosząc Jej wstawiennictwa, abyście w swojej służbie, w swojej pielgrzymce wiary byli podobni do Niej".
Teraz nadeszła chwila, w której swojemu Pasterzowi życzenia z okazji Jego święta złożyli delegaci duchowieństwa. Uczynił to ks. inf. Franciszek Łupiński wraz z ks. prał. Janem Dobrodziejem i ks. prał. Stanisławem Plichtą. Dopełnieniem życzeń był piękny kosz kwiatów oraz monstrancja - która na ręce Księdza Biskupa ofiarowana została jako dar Kapituły Katedralnej Łowickiej dla bazyliki katedralnej na pamiątkę obchodów wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.
W ślad za delegacją duchowieństwa poszli samorządowcy łowiccy, którzy w osobach: burmistrza, jego zastępcy i przewodniczącego Rady Miasta złożyli Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia.
Ostatnim aktem liturgicznego spotkania było wystawienie Najświętszego Sakramentu - w nowo ofiarowanej monstrancji - połączone z modlitwą o powołania kapłańskie dla naszej diecezji i całego Kościoła.
Po uczcie duchowej miała miejsce jeszcze druga uczta - uroczysta kolacja w Wyższym Seminarium Duchownym.

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem