Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Niedziela Boża i nasza!

Polskie słowo „niedziela” to złożenie dwóch słów: „nie” oraz „działać”. Wpisany w tradycję i kulturę obyczaj niedzielnego wypoczynku wyrył się mocno w naszym języku i do niedawna był bezdyskusyjną normą funkcjonowania katolickiego społeczeństwa w Polsce.

Dlaczego to zatracamy, dlaczego w niedzielę działamy? Albo dokładniej: co dzieje się z nami, jeśli w kościołach nas ubywa, a hipermarkety właśnie w niedzielę mają czas prosperity? Przywołajmy biskupie nauczanie. Pomocniczy biskup naszej diecezji Piotr Greger podczas Mszy św. sprawowanej 7 września w Rychwałdzie dla kół gospodyń wiejskich i kółek rolniczych podjął temat świętowania niedzieli. Oto obszerne fragmenty homilii Księdza Biskupa.

- Warto przywołać konkretną sytuację, która - niestety skutecznie - zawładnęła naszym życiem społecznym. Chodzi o niedzielny handel i zakupy. Problem dotyczy nie tylko zagubienia prawdziwego charakteru święta, ale także swoistego zatarcia poczucia czasu w ogóle. W supermarkecie łatwo zniekształca się prawdziwa hierarchia potrzeb ludzkich, a spędzanie tam dni świątecznych potwierdza jedynie, że niedziela staje się świętowaniem konsumpcji. Nie trzeba już wchodzić w relacje z innymi osobami, wystarczy nasycić się spotkaniem z produktami wyłożonymi na półkach - mówił biskup Piotr Greger.

- Gdyby ludzie współcześni - a chodzi tu przede wszystkim o tych, którzy uznają się za wierzących - zrozumieli, jak wielkim darem i znakiem wolności jest niedziela, to potrafiliby ją wyzwolić z tych wszystkich naleciałości i zniekształceń, które ostatecznie uderzają w nich samych. Kiedy niedziela przestaje być dniem Pańskim, przestaje też być dniem dla człowieka. Odpoczynek przestaje być czasem wytchnienia i regeneracji sił, a świętowanie dalekie jest od normalności. Zapędzony i zagubiony w swej codzienności człowiek miał i wciąż ma szansę odzyskiwać siebie, odnajdywać siebie w dniu świątecznym. Ale czy potrafi i czy mu na tym zależy? W latach 80. i 90. minionego stulecia podczas corocznej Pielgrzymki Mężczyzn do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, ówczesny Biskup Katowicki publicznie stawał w obronie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu i drugiemu człowiekowi. W obliczu projektu wprowadzenia czterobrygadowego systemu pracy (zwłaszcza w kopalniach), wołał razem z robotnikami: „Niedziela Boża i nasza!” - podkreślił biskup Piotr Greger.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„I bądźcie wdzięczni” (Kol 3, 15)

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli Lubelskiej”!

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję