Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”. „Movimento per il Mondo Migliore”, bo tak brzmi oryginalna nazwa Ruchu, powstał z inicjatywy włoskiego jezuity o. Riccardo Lombardiego, który po II wojnie światowej głosił potrzebę odnowy świata przez odnowę Kościoła. W trakcie trwania sesji II Soboru Watykańskiego o. Lombardi spotkał się z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji) jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.

W Polsce do „Nowego Obrazu Parafii” należy niespełna 20 parafii. W naszej archidiecezji są cztery parafie realizujące program Ruchu: Przemyśl-Kazanów, Krosno - Świętych Piotra i Jana, Krosno-Polanka i Szówsko. Każda z tych parafii, realizując formację proponowaną chociażby na konwiwencjach i sesjach odbywanych przez cały rok w różnych miejscach w Polsce, ma za zadanie tworzenie grup sąsiedzkich na terenie parafii i animowanie życia parafialnego, np. poprzez wydawanie listu do parafian przedstawiającego aktualne wydarzenia religijne przygotowywane w parafii przez Ruch. Raz do roku wszystkie parafie spotykają się na ogólnopolskiej pielgrzymce, dzieląc się swym doświadczeniem.

Tegoroczna XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii realizujących Program Odnowy i Ewangelizacji przebiegała pod hasłem „Wiara rodziny w odnawiającej się parafii” i miała miejsce w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku w dniach 16-18 sierpnia. Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele 16 wspólnot parafialnych z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami, tworząc 400-osobową wspólnotę. Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia, po której nastąpiła prezentacja parafii. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot opowiadali o realizacji programu oraz podejmowanych inicjatywach duszpasterskich kierowanych do rodzin. W sobotni poranek pielgrzymi podzieleni na grupy uczestniczyli w spotkaniu pt. „Wiara w rodzinie jako źródło i model odnowy parafialnej”. W ramach tego spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniem przekazu wiary w swoich rodzinach. Po wycieczce do Zamku Krzyżackiego w Malborku, pielgrzymi udali się do swoich gospodarzy - rodzin parafii św. Urszuli w Malborku, u których gościli przez cały czas trwania pielgrzymki odbywając niejednokrotnie bardzo ciekawe rozmowy. Po Eucharystii ks. Stanisław Zając z Łęcznej, dyrektor Polskiej Grupy Promotorów, wygłosił konferencję zatytułowaną „Indywidualizm a duchowość komunii w Kościele”. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była niedzielna Eucharystia sprawowana przez biskupa elbląskiego Jana Styrnę. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafii zanieśli znak swej wspólnoty, Książkę Roku, zawierającą program na rok duszpasterski 2013/2014 oraz dar symbolizujący każdą z parafii. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło ogłoszenie miejsca przyszłorocznej pielgrzymki (Krosno-Polanka) i przekazanie symboli pielgrzymkowych - Pisma Świętego i krzyża.

Reklama

Była to już szósta pielgrzymka NOP-u, w której mogłem uczestniczyć. W tym roku przeżyłem ją szczególnie ze względu na jej hasło, które dotyczyło rodziny. Temat ten jest mi bliski, ponieważ od kilku lat uczestniczę w rekolekcjach oazowych Domowego Kościoła. Dzięki temu doświadczeniu mogę poznawać problemy i trudności, z jakimi spotykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Wiemy też, że świat nie przychodzi rodzinom z pomocą, a wręcz przeciwnie - walczy z nimi. Dlatego dziś Kościół szczególnie stara się wspierać rodziny. Rodzina nie powinna pozostawać sama ze swoimi problemami, dlatego tak ważne i pomocne są spotkania w ramach czy to grup sąsiedzkich czy Domowego Kościoła.

Dziękuję proboszczowi parafii Przemyśl-Kazanów pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego, ks. prał. Aleksandrowi Burdzemu, który zorganizował wyjazd na tę pielgrzymkę i z wielkim oddaniem prowadził modlitwy i konferencje w autokarze, a wcześniej przygotował do niej przez odpowiednie katechezy. Od wielu lat jest bardzo oddany „Ruchowi dla Lepszego Świata” i kieruje jego działalnością w naszej parafii razem z bardzo zaangażowaną promotorką Fryderyką Andruszczyszyn, którą wspierają inne osoby z parafii, regularnie jeżdżące na konwiwencje. W tym roku z naszej parafii w pielgrzymce wzięły udział 22 osoby.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzków-Trzebiniów: II Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ministrant

BOŻENA SZTAJNER

Blisko 1000 ministrantów i lektorów wzięło udział 15 czerwca w II Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Pielgrzymka połączona była ze 125. rocznicą kanonizacji św. Jana Berchmansa - głównego patrona ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję