Reklama

Niedziela Przemyska

100 lat kościoła w Witoszyńcach

4 września pieśń wdzięczności i chwały Panu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy wyśpiewali uczestnicy uroczystości jubileuszowej w Witoszyńcach, należących do parafii Grochowce w dekanacie Kalwaria Pacławska. W słowach powitania proboszcz ks. Zbigniew Szewczyk zarysował historię budowy i dalsze losy świątyni, aż do dnia konsekracji.

Katedra przemyska, jako kościół parafialny, w drugiej połowie XIX wieku zaczęła otrzymywać w przyległych wioskach małe kościółki, niby swe duchowe córy. Ks. Ziemiański, ówczesny proboszcz i kanonik katedry, poważnie zainteresował się wioskami Grochowce, Witoszyńce i Kniażyce. Witoszyńce, odległe od Przemyśla o 11 km, zamieszkiwało 178 katolików obrządku łacińskiego, którzy pozbawieni byli nabożeństw. Ks. Ziemiański zaczął budować tu kapliczkę, ale niestety śmierć przeszkodziła mu w dokończeniu tego dzieła. Po 36 latach postanowiono przywieść do skutku jego zamysł. Zebrano składki i pod kierownictwem ks. Sarny wybudowano duży kościółek z cegły, kryty blachą. W 1916 roku, po wymianie zniszczonego w czasie wojny dachu i wykończeniu kościoła, za jego patronkę obrano Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Od 1932 r. Witoszyńce stały się kościołem filialnym parafii Grochowce. Według relacji starszych mieszkańców w latach 50. ubiegłego stulecia kościółek odświeżono i zamurowano boczne drzwi wejściowe, a w późniejszych latach założono instalację elektryczną i ponownie odmalowano kościół. W latach 90., kiedy proboszczem był ks. Jan Łojek, rozpoczęło się większe zainteresowanie świątynią: zakupiono organy, nowe tabernakulum, drewniany ołtarz i ambonkę, zaczęto ogrzewać kościół. Wykonane zostały prace konserwacyjne, które kontynuowano również od jesieni 2000 r., kiedy proboszczem parafii został ks. Zygmunt Balawender. Od 2006 r. duszpasterzem parafii jest ks. Zbigniew Szewczyk, który kontynuuje prace remontowe w świątyni. W tym czasie m.in. odmalowano kościół, odnowiono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ułożono płytki granitowe w prezbiterium i marmurowy ołtarz ufundowany przez jednego z parafian. W ostatnim roku w kościele wymieniono okna i ufundowano stacje drogi krzyżowej.

Reklama

Ksiądz Proboszcz podkreślił, że ofiarność i pracowitość ludzi w Witoszyńcach jest bardzo duża. Wiele elementów wyposażenia kościoła ufundowali poszczególni mieszkańcy miejscowości, bądź całe rodziny. Wierni dbają nie tylko o budynek, ale też i o ducha: od bardzo dawnych czasów odprawiają nabożeństwa majowe, a od 1990 r. także nabożeństwa różańcowe, na które licznie uczęszczają. Od roku 1998 w każdą środę biorą udział we Mszy św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wierni Witoszyniec przygotowywali się do Jubileuszu poprzez modlitwę i sakramenty święte. Sakrament pojednania poprzedzony był nabożeństwem pokutno-wynagradzającym, a po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Głównym punktem obchodów Jubileuszu była uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez abp. Józefa Michalika, ks. dziekana Zbigniewa Kołodzieja i ks. proboszcza Zbigniewa Szewczyka oraz przedstawicieli Kapituły Kanoników z Przemyśla, księży proboszczów parafii Grochowce z lat wcześniejszych, księży z dekanatu i księży rodaków. Podczas uroczystej Eucharystii dokonano konsekracji kościoła i odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Ksiądz Arcybiskup w homilii wskazał na rolę świątyni jako szczególnego znaku obecności Boga w świecie. Podkreślił też rolę rodziny w przekazywaniu wiary oraz podkreślił troskę o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Podziękował wiernym za trud włożony w odnowę świątyni i dbanie o jej wygląd.

Z serc wiernych, gromadzących się w Witoszyńcach na nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyrywa się jedno wielkie słowo: dziękujemy! Dziękujemy Matce Bożej za orędownictwo, za opiekę, za to, że chroni nas od nieszczęść i kataklizmów i za Jej nieustającą pomoc. Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy z całego serca dziękujemy za przeżycie tej uroczystości i doświadczenie Bożej obecności w życiu codziennym.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Eucharystia winna owocować w naszym życiu

[ TEMATY ]

Eucharystia

Owoce Mszy św. mają dojrzewać w życiu codziennym, aby nasze chrześcijańskie świadectwo było wiarygodne – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kończąc cykl poświęcony celebracji eucharystycznej papież wskazał na znaczenie karmienia się Ciałem i Krwią Pańską dla życia chrześcijańskiego. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 20 tys. wiernych.

Na początku audiencji Franciszek zachęcił wiernych, by złożyli życzenia dobrych Świąt Paschalnych papieżowi-seniorowi Benedyktowi XVI. Następnie przypomniał, że akcja liturgiczna, która zaczyna się znakiem krzyża zostaje też zakończona w imię Trójcy Świętej. Ale wraz z zakończeniem Mszy św. rozpoczyna się zaangażowanie świadectwa chrześcijańskiego. „Nie wolno nam zapominać, że sprawujemy Eucharystię, po to, żeby uczyć się, jak stawać się mężczyznami i kobietami eucharystycznymi” – powiedział papież. Wskazał, że chodzi tu o to, aby Chrystus działał w naszych czynach: aby Jego myśli były naszymi myślami, Jego uczucia naszymi uczuciami, Jego wybory także naszymi wyborami. „Na ile umartwiamy nasz egoizm, to znaczy sprawiamy, by obumarło to, co sprzeciwia się Ewangelii i miłości Jezusa, na tyle tworzy się w nas większa przestrzeń dla mocy Jego Ducha” – zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję