Reklama

Niedziela Rzeszowska

VI Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbył się kolejny, już szósty, Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości.

Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, której w koncelebrze dziesięciu kapłanów przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii Ksiądz Biskup skierował do uczestników Marszu słowa pełne głębokiego patriotyzmu i osobistego zaangażowania. Nakreślił historię naszych zmagań o wolność zewnętrzną i wewnętrzną. Przypomniał śluby naszego Narodu: Króla Jana Kazimierza oraz Śluby Jasnogórskie. Mówiąc o różnego rodzaju zniewoleniach m.in. alkoholowego czy zniewoleń ostatnich dziesięcioleci, np. od Internetu, stwierdził, że można je pokonać przez modlitwę i wyrzeczenie (post). Jedną z form takiego wyrzeczenia jest abstynencja od alkoholu.

Po Mszy św. ks. prał. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża, odmówił modlitwy nawiązujące do Ślubów Jasnogórskich i polecające Maryi trzeźwość naszego Narodu.

Reklama

Spod kościoła ponad 500 uczestników Marszu przeszło na Rynek rzeszowski śpiewając pieśni i skandując hasła wzywające do trzeźwości. Na Rynku miały miejsce wystąpienia przedstawicieli różnych organizacji, m.in. duszpasterza trzeźwości naszej diecezji ks. Macieja Figury, ks. prał. Jana Młynarczyka oraz senatora Kazimierza Jaworskiego. Przewodniczący Marszu Waldemar Sikora przedstawił Listy Otwarte skierowane do najwyższych władz państwowych, władz samorządowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Apel do Wszystkich o rozpoczęcie walki o trzeźwość Narodu.

W trakcie spotkania na Rynku zebrani podpisywali deklaracje abstynenckie i abstynencko-trzeźwościowe na okres roku do sierpnia 2014 r. zgodnie z przesłaniem Marszu - Abstynencki sierpień podaje rękę trzeźwemu całemu rokowi.

Organizatorem Marszu było Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień św. Krzysztofa w Zabrzegu

Parafia św. Józefa w Zabrzegu w dekanacie czechowickim 20-27 lipca aktywnie włączyła się w XV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa organizowany przez MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców

Podczas Tygodnia św. Krzysztofa parafianie z Zabrzega podczas każdej Mszy św. modlą się o bezpieczeństwo i kulturę na drogach oraz mogą złożyć ofiarę w ramach akcji: „Św. Krzysztof – 1 gr za 1 km”. Jak zaznacza proboszcz parafii – ks. kan. Jacek Kobiałka, kontynuuje tradycję, którą zastał, gdy przyszedł na tę parafię.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję