Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe - Wiosna, Lato 2013

Festiwal za nami - była muzyka, poezja i śpiew

W ostatni piątek sierpnia (30.08.2013 r.) w świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla wybrzmiały ostatnie akordy XV Świnoujskich Wieczorów Organowych, które rozpoczęły się 14 czerwca, by przez dwanaście piątkowych wieczorów cieszyć publiczność pięknymi dźwiękami króla instrumentów z 1927 r., poezją Zbigniewa Herberta i śpiewem.

W czerwcu, w inauguracyjnym koncercie wystąpili: Radosław Marzec - organista z Bydgoszczy i świetny, zdobywający laury międzynarodowe, świnoujski Miejski Chór „Logos” w składzie dziewczęcym i mieszanym, prowadzony przez założycielkę i dyrygentkę Elżbietę Naklicką. Był to znakomity początek. W tym samym miesiącu, w koncercie „Perły i miniatury baroku”, włączonym w obchody „Dni Morza”, solo na organach zagrał Robert Grudzień. Zaakompaniował także wirtuozowi trąbki Igorowi Cecocho. W kolejnym koncercie zabrzmiały utwory jednego kompozytora, Carla Loewe, które wykonali szczecińska organistka Małgorzata Klorek i Markus Kohler - baryton z Niemiec.

Lipcowe koncerty rozpoczął wirtuoz gry organowej, wybitny improwizator prof. Tomasz Adam Nowak. Na program koncertu złożyły się utwory zawarte na płycie nagranej w lutym tego roku na organach kościoła Chrystusa Króla z okazji XV Festiwalu. W kolejnym koncercie wystąpili: Ewa Sawoszczuk - organistka, Beata Bobińska - sopran i „Triumphal Brass Quintet” w składzie: Janusz Bobiński i Tomasz Głuska - trąbki, Jarosław Klekotko - waltornia, Paweł Kalicki - puzon i Robert Bartoszewicz - tuba, wszyscy z Bydgoszczy. Muzycy operowali nastrojem, dozowali wzruszenia, liryzm. Nic dziwnego, że liczna publiczność nagrodziła wykonawców hucznymi brawami.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia - organizator Festiwalu jeden z koncertów przeznacza dla wybitnie utalentowanego młodego organisty. W ramach promocji niezwykłego talentu wystąpił student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Musik w Detmold (Niemcy), Marcin Miłosz Grzegorczyk, który zachwycił świetną, pełną młodzieńczej pasji grą. Cykl lipcowych koncertów kończył wybitny czeski organista, improwizator i kompozytor prof. Michal Novenko. Wykonał utwory od renesansu po współczesność, w tym własną kompozycję.

Reklama

Sierpniowe koncerty rozpoczął duet wirtuozów - pierwszego organisty katedry oliwskiej, prof. Romana Peruckiego i europejskiej sławy polskiego flecisty Łukasza Długosza. W Galerii Mistrzów wystąpili natomiast Fabrice Pitrois - organista z Francji (koncert romantycznej pasji), oraz prof. Ennio Cominetti - włoski organista, dyrygent i kompozytor, który zaprezentował utwory wielkich włoskich kompozytorów.

Zupełnie inny w nastroju był kolejny muzyczno-słowny koncert. Wystąpili mistrz gry organowej prof. Andrzej Chorosiński oraz jego syn, aktor Michał Chorosiński, ktory recytował poezję Zbigniewa Herberta.

Ostatnim akordem XV Świnoujskich Wieczorów Organowych był koncert wyjątkowy z uwagi na znakomitych wykonawców, ale też na specjalnie na ten koncert przygotowany program. Był on pochyleniem się nad pięknem polskich pieśni liturgicznych, na temat których wykonawcy wspólnie przygotowali improwizacje - wariacje. Solo na organach grał Piotr Rachoń - pierwszy organista bazyliki archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela, akompaniując również Annie Marii Jopek - wybitnej wokalistce, pianistce i kompozytorce. Program tego finałowego, niezwykłego koncertu oparty był o chronologię roku liturgicznego: Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego, czas Maryjny, Boże Ciało. Zabrzmiały w nim utwory organowe różnych kompozytorów tematycznie związane z danym okresem liturgicznym. Niekończące się owacje na stojąco były najlepszym dowodem znakomitości tego koncertu. Anna Maria Jopek na bis wykonała ulubioną pieśń bł. Jana Pawła II - „Barkę”, ostatnią zwrotkę śpiewając wspólnie z publicznością. Koncert pełen wzruszeń, cudownych przeżyć duchowych godny był finału XV Festiwalu.

Reklama

Jaki był ten Festiwal? Wyjątkowy! Po pierwsze z uwagi na mały jubileusz i wydaną przez TPŚ płytę. Po drugie bardzo urozmaicony, bo każdy koncert był inny, nawet organowe różniły się barwą dźwięków, różnorodnością muzyki: włoskiej, francuskiego romantyzmu, wspaniałych utworów Jana Sebastiana Bacha, Carla Loewego czy też polskich kompozytorów oraz znakomitych improwizacji. Program Festiwalu został zróżnicowany muzycznie i instrumentalnie, tak by każdy mógł wybrać to, co najbardziej lubi.

„Tych dwanaście koncertów przeminęło jak oka mgnienie, a w nas została muzyka, którą pamiętać będziemy, nieść w sobie i w myślach o następnych, kolejnych spotkaniach z czarodziejami organów, mistrzami gry na wielu instrumentach, porywających słuchaczy głosach” - taki zapis znalazł się w Kronice festiwalowej Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia.

Na kolejny XVI Festiwal Świnoujskich Wieczorów Organowych musimy zaczekać rok.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert „żywych kwiatów”

Niedziela sosnowiecka 20/2015, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas koncertu głos zabrał m.in. bp Grzegorz Kaszak

Podczas koncertu głos zabrał m.in. bp Grzegorz Kaszak

„Chwalcie łąki umajone” – ta piękna, majowa pieśń maryjna w wykonaniu Chóru „Barka” zainaugurowała niezwykłą ucztę duchową w siewierskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszym dniu maja. W koncercie charytatywnym, połączonym ze zbiórką ofiar na rzecz odbudowy dachu sosnowieckiej katedry po pożarze, uczestniczyli przedstawiciele władz duchownych i świeckich, na czele z bp. Grzegorzem Kaszakiem oraz burmistrzem Miasta i Gminy Siewierz Zdzisławem Banasiem

Świątynię po brzegi wypełnili wierni siewierskiej wspólnoty oraz okolicznych miejscowości. W gościnnych progach świątyni zgromadzonych powitał gospodarz miejsca, ks. kan. Emil Ilków. – Będziecie państwo świadkami wzruszającego koncertu, który zapewne dostarczy niezwykłych wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych. Nasz nowy kościół za chwilę zamieni się w salę koncertową, a na jej scenie wystąpią wasze dzieci, owoce waszego życia, waszej miłości. Będzie to niezapomniany widok „żywych kwiatów”. W naszej świątyni było wiele pięknych kwiatów, ale najpiękniejsze zobaczycie właśnie dzisiaj – młode, żywe, wartościowe. Życzę, aby to piękno i dobroć zachowały się w tych naszych „żywych kwiatach”, dzieciach i młodzieży na zawsze, a duch tej uczty duchowej przeniknął serca wszystkich zgromadzonych – powiedział ks. kan. Emil Ilków.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach?

2022-09-26 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji, o relacji charyzmatu, czyli duchowości, którą żyją i realizują zakony, zgromadzenia i instytuty, do nowych form i środków przekazywania wiary rozmawiano na Jasnej Górze podczas spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP z przedstawicielami zakonnych wspólnot. Obrady zakończyły się wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyróżnił cztery obszary, etapy wspierania nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach: przez osoby, które są oddelegowane albo też bardziej przeżywają wezwanie do działań w tym duchu; przez konkretne dzieła powstałe wewnątrz zakonnych wspólnot; przez akceptację przełożonych, by dzieła, projekty służące nowej ewangelizacji zostały włączone też w duchową tkankę danej rodziny zakonnej. Czwartym etapem jest sytuacja, kiedy w charyzmat, który powinien być ciągle odnawiany, włączone zostają elementy związane z nową ewangelizacją. – Nasze spotkanie służyło temu, by tym etapom się przyjrzeć, skonkretyzować je, określić jak przechodzić z jednego etapu do drugiego i jak je rozwijać - wyjaśniał ks. Sepioło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję