Reklama

Głos z Torunia

KSM w diecezji toruńskiej

Niedziela toruńska 38/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

młodzi

ludzie

Archiwum KSM Diecezji Toruńskiej

Podstawowym miejscem apostołowania dla członka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest parafia. Młodzież chętnie angażuje się w pomoc w parafii m.in. przez współredagowanie gazetek parafialnych, prowadzenie czuwań i spotkań modlitewnych, czynne angażowanie się w Liturgię i nabożeństwa przy parafii, pomoc w przygotowaniu rekolekcji i festynów, a także w wiele innych inicjatyw na rzecz dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest szereg okazji, by młodzież zaangażowana w działalność KSM mogła spotykać się ze sobą, by razem spędzać czas czy świętować jubileusze. Dotyczy to zarówno okresu roku szkolnego, jak i wakacji.

W tegorocznych wakacjach młodzież z KSM diecezji toruńskiej zorganizowała i brała udział m.in. w III Pielgrzymce Śladami Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki Górsk-Włocławek, a także uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w ramach spływu kajakowego.

Natomiast 8 września br. w parafii pw. św. Wawrzyńca w Kijewie Królewskim swoje 10-lecie obchodził oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na jubileusz KSM z Kijewa Królewskiego przyjechała młodzież z oddziałów: z Torunia, Grudziądza, Złotorii i Chełmna.

Reklama

Święto rozpoczęło się o godz. 12. uroczystą Eucharystią, podczas której homilię wygłosił diecezjalny asystent KSM ks. Marek Januszewski. Następnie w salce przy kościele odbyło się spotkanie młodzieży, gdzie przy kawie i przygotowanym przez druhny cieście, zostały omówione sprawy bieżące stowarzyszenia. Po obradach wszyscy zebrani udali się na wspólne świętowanie przy ognisku.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między oddziałami oraz poznania nowych osób. Bardzo cieszymy się z zawiązania oddziału KSM przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu, którego członkowie zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy wszystkim oddziałom, które przybyły, aby wraz z nami cieszyć się z minionych 10 lat naszej działalności. Dziękujemy ks. kan. Stanisławowi Grzywaczowi, który zainicjował powstanie naszego oddziału i przez wiele lat go prowadził oraz naszemu proboszczowi ks. kan. Szczepanowi Średzińskiemu, który to dzieło kontynuuje.

Młodzież pragnącą wspólnoty zgromadzonej wokół Chrystusa i chętną do rozwijania się przez służbę, gorąco zapraszamy do stowarzyszenia. W diecezji toruńskiej oddziałały parafialne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży istnieją w takich miejscowościach, jak: Biskupice, Chełmno, Grudziądz, Kijewo Królewskie, Kowalewo Pomorskie, Toruń. Młodzież zainteresowana KSM-em może zgłosić się do istniejącego oddziału bądź do biura KSM DT (biuro@ksm-torun.pl).

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdjęli słuchawki i słuchali o Bogu

O spotkaniach młodych organizowanych przez bp. Grzegorza Rysia w Krakowie mówiło się dużo i dobrze. Dziś swoją markę buduje łódzka Arena Młodych – „zapasy z Bogiem”, na które abp Ryś zaprasza młodzież już po raz trzeci.

Pamiętam rozmowę z nauczycielką jednego z krakowskich gimnazjów, która ze swoją klasą była na takim ewangelizacyjnym spotkaniu. – To było coś niesamowitego, kiedy ci młodzi, rozbrykani ludzie potrafili usiąść i z zainteresowaniem słuchać bp. Rysia. W dobie wszechobecnego pośpiechu, natłoku informacji i kryzysu wartości ten szaleniec Boga idzie pod prąd i do tych moich dzieciaków, które mają różne problemy, po prostu dociera. Oni potrafili zdjąć słuchawki i słuchać o Bogu! – powiedziała z uznaniem.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję