Reklama

Niedziela w Warszawie

Podwójne święto patrona Warszawy

W tym roku święto patrona Warszawy - św. Władysława z Gielniowa - zbiega się z 60. rocznicą aresztowania Prymasa Wyszyńskiego. Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona 29 września w kościele akademickim św. Anny

Poprzedzą ją uroczystości 25 września - czyli dokładnie w rocznicę uwięzienia kard. Wyszyńskiego - w archikatedrze św. Jana. Tego dnia mieszkańcy stolicy będą mogli również zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej (w godz. 16-19). Kard. Kazimierz Nycz postanowił też, że 25 września w archidiecezji rozpocznie się specjalna nowenna stanowiąca duchowe przygotowanie do mającej się wkrótce peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Dlaczego święto patrona Warszawy wiąże się z Prymasem Tysiąclecia? Otóż, w piątek 25 września 1953 roku, w uroczystość Władysława z Gielniowa, Prymas Wyszyński odprawił wieczorną Mszę świętą właśnie w kościele akademickim św. Anny. Tam - jak zawsze z ambony - wygłosił kazanie. Ostatnie przed uwięzieniem. Mówił na temat prawdy i wolności, piętnował fałsz i kłamstwo: „Chrześcijaństwo będzie zawsze wzywało do oporu, do walki z każdym zakłamaniem i z każdą stabilizacją” - mówił Prymas. Potem błogosławił ludzi relikwiami patrona Warszawy. A kiedy wrócił na Miodową, modlił się tymi słowami: „W ręce Twoje Panie oddaję duszę moją”.

W nocy został aresztowany.

Reklama

- Te wydarzenia pragniemy upamiętnić, aby przypomnieć postać i nauczanie Prymasa Tysiąclecia - podkreśla ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny, który zaprasza mieszkańców stolicy na Mszę św. 29 września na godz. 15. Kazanie - z tej samej ambony co kiedyś Prymas Wyszyński - wygłosi bp Józef Zawitkowski.

- Kult św. Władysława z Gielniowa jest u nas żywy, także wśród studentów, którzy w nowym roku akademickim raz w miesiącu przy trumnie św. Władysława z Gielniowa będą się modlić za Warszawę - dodaje ks. Siekierski.

W kościele św. Anny, w osobnej kaplicy, znajdują się relikwie patrona Warszawy, który był związany z kościołem św. Anny, w nim na początku XVI wieku posługiwał i głosił kazania. Przez wieki mieszkańcy Warszawy wielokrotnie zwracali się do niego z prośbą o pomoc w czasach różnych zagrożeń i niebezpieczeństw.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Aniela od Krzyża

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Zanim nazwano ją świętą Anielą od Krzyża, nazywała się María de los Ángeles Guerrero González. Przyszła na świat w Hiszpanii, w Sewilii 30 stycznia 1846 r. Jej rodzina nie należałą do najbogatszych. Rodzice mieli skromną pozycję społeczną, jednak ich cehcą charakterystyczną była duża wrażliwość chrześcijańska.

Kiedy miała 12 lat musiała zrezygnować ze szkoły i nauki, ponieważ sytuacja w domu ją do tego zmusiła. Wtedy podjęła pracę w warsztacie szewskim, aby wesprzeć finansowo swoich njabliższych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję