Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławskie ślady na Jasnej Górze

Odwiedzając klasztor jasnogórski, uważnie przyglądając się detalom, można zaobserwować, że w tym miejscu obecne są ślady obecności mieszkańców różnych zakątków Polski i świata. Jest to najlepsze potwierdzenie nazwy, jaką przyjęło się stosować dla klasztoru: duchowa stolica Polski. Nie brakuje tu również śladów wrocławskich.

Niedziela wrocławska 38/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner

Matka Boża Bolesna i ołtarzyk bp. Turzona

Kiedy wchodzimy do Bazyliki, po lewej stronie jest ołtarz Matki Bożej Bolesnej. Jest to Pieta z terenu archidiecezji wrocławskiej, pochodząca z XV wieku, oczyszczona do czystego drewna. Kiedy tam się znalazła? Podobnie, jak ołtarzyk Jana Turzona z XVI wieku, ofiarował te wota ks. inf. Kazimierz Lagosz po II wojnie światowej, kiedy został wybrany wikariuszem kapitulnym diecezji wrocławskiej. To była sytuacja trudna, ponieważ ten wybór odbył się pod naciskiem władz komunistycznych państwowych. Ks. Lagosz był przekonany, że socjalizm jest rzeczywiście ostatnią fazą rozwoju społecznego. Po pobycie w więzieniu pojechał do Księdza Prymasa Wyszyńskiego, który nie chcąc rozłamu w Kościele, zaakceptował ten wybór. Ks. Lagosz z Warszawy pojechał na Jasną Górę. Tam, jak wynika z relacji naszych profesorów, wyspowiadał się i modlił się, by ten urząd, który przyjął nielegalnie, mógł właściwie sprawować. Drugim wotum ks. Lagosza, złożonym w ramach wdzięczności Matce Bożej, był ołtarzyk podróżny bp. Jana Turzona. Obecnie znajduje się on w Skarbcu Jasnogórskim i tam można go podziwiać. Rok temu wypożyczony był do Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, gdzie mogli go oglądać mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, turyści i goście. Jest to bardzo piękne dzieło sztuki renesansowej, zarazem bardzo wymowne.

Herb, figura i krzyż

Kard. Henryk Gulbinowicz należy do konfraterni paulińskiej - to także jeden ze śladów obecności Dolnoślązaków na Jasnej Górze. Kardynał ofiarował Matce Bożej herb diecezji wrocławskiej. Wymowa tego gestu jest bardzo symboliczna, bowiem gdy Jan Kazimierz składał śluby we Lwowie i oddawał Polskę pod opiekę Maryi, teren diecezji wrocławskiej znajdował się poza granicami kraju. Kard. Gulbinowicz, ofiarowując herb, ślubował tym samym wierność diecezji Królowej Polski i prosił o opiekę. Herb zajmuje wyjątkowe miejsce: jest umieszczony w głównym ołtarzu, przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. Tam znajduje się pas Jana Pawła II skropiony jego krwią, a nieco wyżej widnieje herb. Oprócz tego w pierwszej części kościoła zawieszane były krzyże z pielgrzymek diecezjalnych. Z lat 80. znajduje się tam również krzyż archidiecezji wrocławskiej. Pamiętam, bo uczestniczyłem w tej pielgrzymce, że pielgrzymowało wówczas bardzo dużo kapłanów i wiernych. W ramach tej pielgrzymki, jako wotum diecezjalne, został zawieszony ten krzyż z plakietkami poszczególnych dekanatów. Przez długi czas wisiał na miejscu naczelnym, w ramach porządkowania został przewieszony, ale jest do odnalezienia. Jest jeszcze bardzo wymowna rzecz. Na pl. Katedralnym we Wrocławiu stoi kolumna z figurą Chrystusa Króla. Replika została ofiarowana przez kard. Gulbinowicza na Jasną Górę. Znajduje się ona na zewnątrz, a na figurze wciąż widnieje tabliczka, skąd ona pochodzi i czyim jest darem. To wymowny znak i symbol tego, że Chrystus Pan jest Królem wszechświata i każdego z nas.

Reklama

Jasnogórski fenomen

Wiemy, że na Jasnej Górze jest bardzo dużo indywidualnych wot, które wierni z Dolnego Śląska składali w ramach podziękowania za otrzymane łaski. Dlaczego dzieje się tak, że nie tylko ważne osobistości jak Jan Paweł II, ale również zwykli ludzie zostawiają tu drogocenne, ważne dla siebie przedmioty? Powody tego fenomenu są dwa. Po pierwsze - zwykle są to podziękowania za dokonane za wstawiennictwem Maryi cuda i wysłuchane prośby.

Po drugie: wiadomo, że nie możemy cały czas przebywać nawet w najświętszych miejscach, ale chcemy w nich coś od siebie, z siebie pozostawić. Te wota mają nas niejako zastąpić; mają jakby mówić: Matko Boża, my tu byliśmy, prosiliśmy, Matko Boża zwróć uwagę na ten dar, który złożyliśmy - na ten znak, że istniejemy. Oczywiście jest to efekt tego, że patrzymy bardzo po ludzku i tak to pojmujemy, bo przecież czy Pan Bóg, czy Matka Boża będąca w chwale niebieskiej i tak nas widzą, i tak nas słyszą. Ale jednak składamy się z ciała i duszy, stąd element materialny ma swoją dla nas wymowę i znaczenie. Poza tym kiedy tu wracamy zawsze jest miło zobaczyć, że nasz ślad, nasza pamiątka, tutaj pozostały.

Oprac. Marta Wilczyńska

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasną Górę dotarła 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę dotarło dziś ponad 1,3 tys. uczestników 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. W ciągu 9 dni pod hasłem „Żywe Diamenty Maryi” (w nawiązaniu do 100. rocznicy Objawień Fatimskich) przeszli około 270 km. Do pielgrzymów kilkakrotnie dołączali biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski, który na zakończenie również koncelebrował Mszę św. przed obrazem Czarnej Madonny.

Pątnicy z diecezji płockiej wędrowali w 11 grupach, oznaczonych kolorami. W większości byli to uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studenci. Najbardziej liczna była 180-osobowa grupa biało-czerwona z Płocka. Pieszym towarzyszyły około 3 tys. pielgrzymów duchowych oraz pielgrzymi rowerowi z parafii Dobrzyń n. Drwęcą. Warunki pogodowe podczas wędrówki były zmienne, zdarzył się m.in. dzień wędrówki w czasie ulewnej burzy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję