Reklama

Historia

Blisko 800 osób idzie śladami I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc

Dzisiaj z podkrakowskich Oleandrów blisko 800 osób wyruszyło w trasę Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, w setną rocznicę sformowania oddziału. 12 sierpnia we wtorek po przebyciu 160 km Kadrówka dotrze do Kielc, gdzie przed stu laty zapoczątkowany został proces odrodzenia Wojska Polskiego.

Uczestnicy marszu przejdą m. in. przez: Michałowice, Miechów, Jędrzejów i Chęciny, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne - przy tablicach, pomnikach, kościołach, z udziałem duchowieństwa i lokalnych władz oraz mieszkańców. Marsz przebiega głównie przez tereny diecezji kieleckiej. 12 sierpnia odbędzie się powitanie w Kielcach – wyjątkowe w racji stulecia wydarzenia. Zaplanowano m.in. uroczystość odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

W cokole pomnika znalazła się tzw. "relikwia polska", czyli grudki ziemi z miejsc historycznie ważnych dla Polski od XVIII do XXI wieku, z m.in. walk powstań: listopadowego, styczniowego, warszawskiego, z miejsca zesłania Józefa Piłsudskiego, Westerplatte, Monte Cassino, Katynia i Smoleńska. Pomnik Marszałka z brązu, na Kasztance, stanie na placu „Wolności”. Od 2008 r. była prowadzona społeczna zbiórka na jego budowę. Odsłonięcie pomnika na placu Wolności 12 sierpnia poprzedzi Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów, który zaplanowano na 9 sierpnia. Na kieleckim rynku i w parku miejskim będzie w tych dniach organizowana m.in. gra miejska poświęcona legionistom, a w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

W tym roku z racji stulecia wkroczeniu Legionów Piłsudskiego do miasta, wydarzeniu będą towarzyszyły kilkudniowe imprezy: wystawy, okolicznościowe koncerty, uroczystości religijne w kościele Garnizonowym i bazylice kieleckiej, projekty historyczne, zjazdy rodzin legionistów. Wezmą w nich także udział przedstawiciele Polonii brazylijskiej, Polacy z Winnicy na Ukrainie, delegacje z Wilna i Budapeszt Czepel.

I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli oni z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Jakkolwiek w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę.

2014-08-06 17:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na tropie legionisty

Niedziela toruńska 28/2022, str. IV

[ TEMATY ]

historia

legiony

Archiwum autorki

Determinacja członków Klubu przywróciła pamięć o legioniście

Determinacja członków Klubu przywróciła pamięć o legioniście

Historyk ma za zadanie nie tylko „ocalić od zapomnienia”, ale przede wszystkim „przywrócić pamięć” i na nowo „zawołać po imieniu”. W Łasinie przywrócono pamięć o legioniście, wiernym żołnierzu Józefa Piłsudskiego – chorążym Stanisławie Leśniaku.

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Łasinie to grupa zapaleńców, zafascynowanych historią, upamiętnianiem bohaterów, ale także odkrywaniem historii i jej często już zatartych kart. Większość to uczniowie Szkoły Podstawowej, ale coraz więcej osób dorosłych wspiera nasze działania i włącza się w poszukiwanie historii. Chociaż kultywowanie etosu Polskiego Państwa Podziemnego oraz Armii Krajowej to zadanie podstawowe dla Klubu, to jednak wiadomo, że „Pokolenie Kolumbów” wyrosło na tradycji i wzorcach Legionów Piłsudskiego.

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki w "L'Osservatore Romano": trzeba mówić młodzieży o Holokauście

2023-01-27 12:25

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

"Trzeba mówić młodzieży o Holokauście”- to tytuł artykułu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, opublikowanego w piątek na portalu watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

W tekście, który ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, abp Gądecki podkreślił, że trzeba przekazywać młodym pokoleniom wiedzę o Zagładzie, „aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję