Reklama

Aspekty

W kryzysie i kiedy jest dobrze, czyli wrzesień dla rodziny

Wrzesień w naszej diecezji pełen jest inicjatyw skierowanych do rodzin - i tych przeżywających trudności, i tych, w których wszystko gra. Przedstawiamy kilka z nich.

Stowarzyszenie i poradnia

Zacznijmy od tego, że w Zielonej Górze powstaje nowa poradnia rodzinna. - Jest tu grupa ludzi, którzy od wielu lat posługują rodzinom. Pokończyli różnego rodzaju szkoły dla rodziców, szkolenia couchingowe, specjalizują się w szeroko rozumianej komunikacji, są doradcami życia rodzinnego. W pewnym momencie to grono doszło do wniosku, że należy rozszerzyć działalność (do tej pory zajmowali się przede wszystkim katechizacją przedmałżeńską) i zmierzyć się też z sytuacjami kryzysowymi w małżeństwach - mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin. - Dlatego postanowiliśmy założyć Stowarzyszenie „Dla rodziny”. Dzięki temu nie tyko będziemy mogli dotrzeć do szerszego gremium, ale również pozyskiwać środki na nasze działania. I co bardzo istotne - te działania będą kierowane do całej diecezji.

Reklama

Jednym z tych działań jest S.O.S. Ośrodek Wsparcia Rodziny z siedzibą przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze. - Udało się to m.in. dzięki wielkiej pomocy proboszcza ks. Leszka Kazimierczaka, który użyczył nam pomieszczenie nad stadniną przy ul. Prostej - dodaje ks. Dudka.

Poradnia ma pomagać na wielu odcinkach. Będzie tu można uzyskać pomoc psychologów, lekarzy, terapeutów, mediatorów, doradców rodzinnych i małżeństw posługujących przy różnych stowarzyszeniach - i wszystko to dla dobra rodziny. I tej w kryzysie, i tej, gdzie wszystko się układa - bo Stowarzyszenie „Dla rodziny” działa również na rzecz promocji zdrowego modelu życia rodzinnego. To ważne, bo przyzwyczailiśmy się już do mówienia o pomocy rodzinie wyłącznie w sytuacjach trudnych, a łatwo wtedy zapomnieć o wspieraniu ludzi, którzy autentycznie żyją sakramentalnością swojego małżeństwa. - To zupełnie nowe spojrzenie, nowy biegun - podkreśla duszpasterz.

Dla rodziców i wychowawców

Otwarcie nowej poradni zbiega się niemalże z rozpoczęciem Szkoły dla rodziców i wychowawców. To cykl 10 trzygodzinnych spotkań opartych na koncepcji T. Gordona i książce A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Mówiąc krótko - Szkoła jest ogólnopolskim programem wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Zajęcia będą się odbywać w nowej siedzibie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze przy ul. Świętych Cyryla i Metodego.

Reklama

Co daje ukończenie takiego kursu? Uczestnicy nauczą się budować relację dorosły - dziecko (w tym zawiera się: wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane, rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, aktywne wspierające słuchanie, motywowanie dziecka do współdziałania, modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań, uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i w szkole). Dowiedzą się też, jak wspierać proces usamodzielniania się dziecka, jak budować realne poczucie własnej wartości i jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty.

Bliższych informacji udziela koordynatorka zajęć Iwona Nowak (tel. 601-292-905).

Dla małżeństw w każdej sytuacji

Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu (choć mimo wszystko dla rodziny czas wypadałoby znaleźć) i w ogóle dla wszystkich małżeństw ciekawą wrześniową propozycją są weekendowe rekolekcje. Jedne z nich odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Żarach-Kunicach w dniach 27-29 września, a poprowadzą je ks. Artur Adamczak i Mieczysław Gucewicz. Informacje można uzyskać pod nr. tel. 605-432-680.

W tym samym terminie na „Dialogi we dwoje” do Rokitna zaprasza Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie. Ten weekend upłynie w wyjątkowej atmosferze ze względu na wspomnienie niedawno zmarłego prof. Józefa Łukaszewicza, wrocławskiego matematyka, który razem z żoną Danutą przyczynił się do przeszczepienia Spotkań Małżeńskich do naszej diecezji. - Państwo Łukaszewiczowie niejeden raz obdarzali swoją obecnością naszą diecezję, czy to z powodu żywej przyjaźni z naszym biskupem seniorem Adamem Dyczkowskim, czy to z powodu wizyt u sióstr Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu i Gorzowie Wlkp. - wspomina Piotr Narowski. - Sądzę, że słowa Drogiego Profesora: „Trzeba iść dalej” odnoszą się do wszystkich osób, które mają pragnienie, by ich małżeństwa mimo wszystko ulegały przemianie, by nawet trudne dni pełne zwątpień i goryczy przekuwać ku Dobru. Zapraszamy tych, którzy mają się dobrze, jak i tych, którzy pragną przerwać nieustanne pasmo kłótni, wzajemnych pretensji, by drogą dialogu poprawić relacje w małżeństwie.

Zgłoszenia przyjmują: Mariola i Piotr Narowscy (tel. 607-180-539, e-mail: pionar@poczta.fm) oraz Jolanta i Adam Kot (tel. 695- -425-975).

2013-09-25 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Twitterze zachęca młodych, by nie obawiali się małżeństwa

[ TEMATY ]

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty za pośrednictwem komunikatora Twitter zachęcił dziś młodych, by nie obawiali się podejmowania trwałych więzi małżeńskich, zapewniając, że Chrystus nie odmówi im swojej łaski.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Drodzy młodzi, nie bójcie się małżeństwa: Chrystus towarzyszy małżonkom, którzy się z nim jednoczą, i daje im łaski”.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję