Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Młodzieży w Serpelicach

„Nie ulegajcie nigdy pesymizmowi i goryczy!”

Młodzi ludzie, głównie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, przybyli na kolejny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się w Serpelicach w przededniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego 13 września

Tegoroczne spotkanie, na które zaprosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz, przebiegało pod hasłem: „Bota fé” - rozpal wiarę” i było pogłębieniem przeżywania Roku Wiary, nawiązując też do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Do Serpelic grupy, które przebywały ze swymi duszpasterzami, katechetami i nauczycielami, przywiozły ze sobą krzyże. Stanęły one najpierw złożone przy ołtarzu polowym, aby wzbogacić następnie istniejącą od kilku lat serpelicką górę krzyży, znajdującą się przed szczytem Kalwarii Podlaskiej.

Przed przybyciem do Serpelic młodzież zgromadziła się w sześciu kościołach w: Sokołowie Podlaskim, Drohiczynie, Siemiatyczach i Sarnakach na spotkaniu modlitewnym. Etap ten prowadzili duszpasterze młodzieży, a młodzież wysłuchała konferencji na temat świadectwa wiary oraz uczestniczyła w nabożeństwach. Po przybyciu do Serpelic przy tamtejszej świątyni odbył się koncert modlitewno-ewangelizacyjny, prowadzony przez Zespół „Razem za Jezusem” z Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z Lublina, prowadzonej przez ks. Krzysztofa Kralkę. Głównym punktem całego spotkania była Eucharystia, celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza. W homilii zaapelował on o pokonywanie trudności życia w oparciu o wiarę i zaufanie Chrystusowi. Przypomniał on apele bł. Jana Pawła II, który liczył na młodzież, ale też przypomniał jej potrzebę wymagania od siebie. Odwołując się zaś do nauczana obecnego papieża Franciszka, zaapelował, by nie poddawała się pesymizmowi i gnuśności życiowej, stale otwierała się na Ducha Świętego oraz miała świadomość, że młodzi ludzie mogą najbardziej rozpalić wiarę u swych rówieśników i stać się najlepszymi ewangelizatorami.

Młodzież zaś skierowała wyrazy jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz podziękowała bp. Antoniemu Dydyczowi za wszystko, co dla niej czyni. Dzień Młodzieży w Serpelicach został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży i dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji ks. dr. Andrzeja Lubowickiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Serpelickie spotkanie zakończyło symboliczne przejście przez bramę wiary, która miała znak krzyża. Zostało też rozpalone ognisko, jako symbol rozpalonego serca. Wzdłuż drogi prowadzącej do tej bramy, wśród rozpalonych pochodni, ustawieni kapłani modlili nad przechodzącymi o wiarę i rozpalenie ich serc Bożą miłością. Wszystkich na koniec błogosławił bp Antoni Dydycz. W bramie krzyża każdy otrzymał też symboliczne znaki - świecę i zapałki z poleceniem: „Rozpal swoją wiarę i zapalaj innych!”.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek demografii

Opolszczyzna znajduje się na szarym końcu statystyk demograficznych w Polsce i w Europie: rodzi się tu najmniej dzieci, największy jest odsetek ludzi starszych i nawięcej osób wyemigrowało. Do 2035 r. z mapy regionu zniknie ok. 120 tys. osób, to tak, jakby zniknęło całe Opole

Drastyczne starzenie się społeczeństwa polskiego zauważamy nie tylko w przychodniach lekarskich, okupowanych przez seniorów. Świadczyć o tym problemie może także przedłużenie przez rząd okresu pracy zawodowej do 67 lat. W związku z brakiem dzieci zamykane są szkoły w wiejskich środowiskach i ograniczane liczby szkół w ośrodkach miejskich. W związku z brakiem studentów i emigracją młodych z widmem zamknięcia muszą się zmierzyć nawet renomowane uczelnie wyższe.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Zima to też Jego dzieło - Ewangelizacja na stoku

2023-02-06 11:32

Natalia Błajda

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Uczestnicy ewangelizacji na stoku.

Rzepedź/Chyrowa. Na stoku narciarskim w Chyrowej odbyła się druga edycja Zimowej Ewangelizacji na stoku włączająca się w inicjatywę Bieszczady dla Jezusa.

Zima – stok – narty – taniec – radość – miłość – spotkanie – pojednanie – uwielbienie – rozmowa – Eucharystia – to elementy składowe Ewangelizacji na stoku. W niedzielę, 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba apostoła ruszyli na wspomniany stok narciarski, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję