Reklama

Niedziela Legnicka

I Ogólnopolski Kongres św. Hildegardy

Dyskusje, wykłady i wspólna modlitwa towarzyszyły I Ogólnopolskiemu Kongresowi poświęconemu św. Hildegardzie, który odbył się w Legnicy 17 września

Niedziela legnicka 39/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Hildegarda

Monika Łukaszów

Blisko 200 osób, w tym: z Warszawy, Wrocławia, Radomia, Tyńca czy Częstochowy przyjechało na kongres do Legnicy. Kilkanaście lat temu powstało tutaj Polskie Centrum św. Hildegardy. Spotkanie odbyło się w dzień liturgicznego wspomnienia świętej. Towarzyszyło mu hasło: „Uzdrawiająca moc świata stworzonego”. Organizatorem kongresu była Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Krąg Świętej Hildegardy oraz Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy.

Na kongres złożyły się trzy prelekcje. Wykład pt. „Hildegardowa wizja wszechświata - spojrzenie filozofa” wygłosiła dr hab. Małgorzata Kowalewska z Lublina (UMCS), mediewistka, autorka książki pt. „Bóg - kosmos - człowiek w twórczości Hildegardy z Bingen”. Kolejny wykład zatytułowany: „Bóg powiedział, a Hildegarda usłyszała - spojrzenie teologa” przedstawił ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz dyrektor Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy. Jako ostatnia głos zabrała Alfreda Walkowska, prezentując wykład pt. „Współczesna recepcja myśli i dzieła św. Hildegardy - spojrzenie praktyka”. Prelegenci starali się przybliżyć dorobek życia świętej z Bingen oraz spojrzeć na jej dzieło od strony filozofa, teologa i praktyka. Jest prawdą, że święta zakonnica promowała zdrowy styl życia oparty na tzw. diecie orkiszowej, ale przede wszystkim przekonywała ludzi sobie współczesnych, że jakość życia osobistego uzależniona jest przede wszystkim od dobrych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.

Reklama

W spotkaniu wzięła udział m.in. dr Katarzyna Kruczek, lekarz anestezjolog, która od kilku lat prowadzi hospicjum domowe w Katowicach. Mówiła, że medycyna św. Hildegardy uzdrawia nie tylko ciało, ale także ducha. - Św. Hildegarda zachwyciła mnie spójnym systemem, który łączy ze sobą nie tylko medycynę, ale również duchowość. Traktuje człowieka bardzo holistycznie. Patrząc na doświadczenia moje i mojej rodziny oraz pacjentów, których leczę, coraz częściej dochodzę do wniosku, że nie tylko fizyczność, ale także duchowość jest bardzo ważna. Często pacjenci wbrew wszystkiemu - medycynie czy przesłankom zdroworozsądkowym, ściśle wyliczonym, biochemicznym czy fizjologicznym - żyją i ta duchowość sprawia, że są w stanie pokonać bardzo ciężkie stany fizyczne. Taki niezwykły przypadek miał niedawno mój mąż, również lekarz anestezjolog. Leżał na OIOM-ie pacjent po ciężkiej operacji, nieprzytomny, zaintubowany, któremu właściwie nie dawano szans na przeżycie. Mój mąż, który towarzyszył mi podczas warsztatów św. Hildegardy, usłyszał tam opowieść o terapii mąką kasztanową, więc rozpuszczał mąkę po pół łyżeczki i przez sondę podawał pacjentowi. Po trzech dniach pacjent wybudził się, a po tygodniu już siedział i wracał do zdrowia - mówiła.

Wioleta Urbańska z Chorzowa, która również uczestniczyła w kongresie już 6 lat żyje według zaleceń św. Hildegardy. - Kiedy mój syn oparzył się herbatą, najpierw sięgnęłam po książkę, aby sprawdzić, co mówi na ten temat św. Hildegarda i według jej wskazań posypałam ranę mąką orkiszową, następnie zrobiłam okład z siemienia lnianego. Rana szybko zagoiła się i dziś nie ma po niej śladu - opowiadała.

Druga część hildegardowego kongresu odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickich Piekarach. O godz. 18 biskup pomocniczy Marek Mendyk, uczestnik kongresu, odprawił Mszę św., a homilię wygłosił ks. Bogusław Drożdż. W świątyni znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz świętej mniszki, a członkowie Kręgu Przyjaciół Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od kilku już lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się, dziękując Bogu za otrzymane łaski za jej pośrednictwem. 17 dnia każdego miesiąca odmawiana jest Litania do św. Hildegardy przed jej obrazem.

* * *

Polskie Centrum św. Hildegardy
al. Piłsudskiego 24, 59-220 Legnica,
tel.: (76) 854-64-86; kom. 516- 03-60-62;
e-mail: orkisz@hildegarda.pl, www.hildegarda.pl

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: uroczystości ku czci św. Hildegardy z Bingen

[ TEMATY ]

Hildegarda

św. Hildegarda

Monika Łukaszów

Wykłady, dyskusje, i wspólna modlitwa towarzyszyły uroczystościom ku czci św. Hildegardy z Bingen, które 16 września, w przeddzień liturgicznego wspomnienia Świętej, odbyły się w Legnicy.

Święta Hildegarda to dobrze znana średniowieczna mniszka, misjonarka, wizjonerka, mistyczka, prorokini, poetka, kompozytorka, farmaceutka, lekarka, administratorka, kosmolog, biolog, botanik, geolog, prawoznawca, filozof i teolog. Ta święta zakonnica twierdziła, że wszelkie choroby duszy i ciała mogą być uleczone i co ważniejsze, „pozostają w zasięgu znakomitej większości istot ludzkich”. Opracowała setki leków, składających się wyłącznie z „darów ofiarowanych nam przez naturę”, oraz dietę, opartą na ogólnie dostępnych i prostych składnikach. „Bóg zostawił nam na ziemi wszystko, co potrzebne, aby zachować zdrowie ciała i piękno duszy” – tak pisała w swoich pismach. Dzisiaj zaliczana jest do największych geniuszy średniowiecza, a z pewnością do wąskiej grupy najwybitniejszych kobiet wszechczasów. Decyzją papieża Benedykta XVI zaliczana została do grona Doktorów Kościoła, a więc stała się wytrawną nauczycielką wiary i moralności dla całego chrześcijańskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Obok czerwonych latarni

2021-12-20 20:02

Niedziela Ogólnopolska 52/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

Czy łatwo być katolikiem, gdy mieszka się w sąsiedztwie dzielnicy rozpusty? Jak dochować wierności Bogu w tak niesprzyjających okolicznościach?

Agnieszka i Tomasz Fedowscy to małżeństwo mieszkające wspólnie z siódemką dzieci w niemieckim Hamburgu. Jak sami przekonują, żywa wiara w rodzinie i wspólne kroczenie drogą Jezusa są możliwe mimo tak trudnego „terenu” – w ich sąsiedztwie bowiem usytuowana jest znana na całym świecie ulica rozpusty. To tutaj ludzie, głównie młodzi, przyciągani przez liczne bary i kluby, domy publiczne czy muzea erotyki, spędzają „upojne” noce.

CZYTAJ DALEJ

Premier wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni

2022-01-18 19:06

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Alarm w cyberprzestrzeni wynika z ataku w internecie na ukraińskie strony rządowe - podał resort.

Wprowadzony we wtorek pierwszy stopień alarmu będzie obowiązywał na obszarze całego kraju do końca tygodnia (niedziela 23 stycznia godz. 23.59) - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie o podpisaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję