Reklama

Niedziela Legnicka

Z cierpieniem, modlitwą i nadzieją u Pani Krzeszowskiej

Pierwsza sobota września jest w diecezji legnickiej dniem Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. W sobotę 7 września w gronie prawie 3 tys. pielgrzymów, wspólnej modlitwie przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Niedziela legnicka 39/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Ks. Piotr Nowosielski

Gromadzimy się tutaj w przeżywanym Roku Wiary, aby najpierw dziękować Bogu za łaskę wiary. By dziękować Matce Bożej, że nas podtrzymuje na drodze wiary. Chcemy też prosić, aby nas umacniała na tej drodze, byśmy coraz głębiej i mocniej wierzyli i dawali świadectwo o naszej wierze w życiu - mówił, witając pielgrzymów Biskup legnicki.

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych jest jednym z owoców Kongresu Osób Niepełnosprawnych, jaki po raz pierwszy odbył się w diecezji legnickiej w 1999 r. i został powtórzony 10 lat później w 2009 r. Na pielgrzymkę przybywają wraz z opiekunami głównie osoby ze schorzeniami fizycznymi, a także osoby niepełnosprawne umysłowo oraz w pełni lub częściowo niesłyszący i niewidzący. Te grupy - w miarę swoich możliwości - angażują się w przygotowanie Liturgii, a także okolicznościowych wystaw, kiermaszy czy programów artystycznych.

Reklama

W gronie prawie 3 tys. uczestników znalazła się ponad 50-osobowa grupa pielgrzymów, która przybyła do Krzeszowa po czterodniowej pieszej pielgrzymce z Legnicy.

W homilii biskup legnicki Stefan Cichy nawiązał do podejmowanych w Roku Wiary w diecezji różnych inicjatyw, w tym do odbywających się pielgrzymek środowiskowych, m.in. do Krzeszowa. Nawiązał też do swoich osobistych doświadczeń związanych z chorobą z ostatnich miesięcy, kiedy przebywał w szpitalu. - Trzeba było długo czekać, żebym mógł opuścić szpital i dojść do pełni sił. Nawet jeszcze dzisiaj nie jestem w pełni sprawny. Dlatego przed pielgrzymką mówiłem do swoich współpracowników, że będę tutaj z wami jako człowiek nie w pełni sprawny - mówił, wspominając czas swojej choroby. Ksiądz Biskup podzielił się swoimi odczuciami, kiedy sprawował Mszę św. na wózku inwalidzkim. Stwierdził, że odtąd łatwiej rozumie dolę osób, które poruszają się na wózkach. Wskazywał też na Maryję jako naszą Orędowniczkę, Wspomożycielkę, a także Nauczycielkę na drodze wiary. Odwołał się tutaj do słów papieża Franciszka z ostatniej encykliki, w której Ojciec Święty przypomina m.in. o szczególnej roli Maryi w dziele zbawienia i naszym życiu. - Jesteśmy słabymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy pomocy naszej najlepszej Matki - mówił bp Cichy - którą Papież dwukrotnie przyzywa, by przyszła nam z pomocą w drodze do Jezusa („Lumen fidei” nr 60)”. Te słowa z papieskiej encykliki bp Stefan Cichy skierował do pielgrzymów jako swoje życzenia.

Każdego roku pielgrzymka jest okazją do wręczenia przez Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych tytułu „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Kapituła, której przewodniczy legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, w tym roku przyznała 6 takich tytułów. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Józef Bogdaszewski, Jarosław Duda, Władysław Kłyz, Lidia Świątek, Stowarzyszenie „Równe Szanse” ze Ścinawy oraz Lilia Walasek.

* * *

Honorowy tytuł „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” za rok 2013 otrzymali:

Reklama

JÓZEF BOGDASZEWSKI - od 30 lat działa społecznie w środowisku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, głównie w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dał się poznać niemal w całym kraju jako człowiek ogromnej wiedzy i doświadczenia w staraniach o poprawę życia osób niepełnosprawnych. To m.in. z jego inicjatywy powstał 30 lat temu Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Z jego inicjatywy odbyło się wiele szkoleń, spotkań i turnusów, dzięki którym rodzice mogli zdobyć nową wiedzę w zakresie niepełnosprawności ich dzieci. Dzięki jego bezpośredniemu zaangażowaniu powstało odznaczenie i statuetka komitetu „Serce na dłoni”, które jako pierwszy otrzymał bł. Jan Paweł II.

JAROSŁAW DUDA - sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz prezes Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, senator VIII kadencji Senatu RP. Dał się poznać środowisku osób niepełnosprawnych jako osoba niezwykle otwarta, wrażliwa i bardzo życzliwa. Pełniąc ważne funkcje sam inicjował pomoc ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na niepełnosprawność. Jednak jego zaangażowanie w organizowanie pomocy często wykraczało poza ramy obowiązków z racji zajmowanego urzędu. Patronuje i osobiście uczestniczy we wdrażaniu w życie inicjatyw podejmowanych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

WŁADYSŁAW KŁYZ - właściciel firmy „Polfarmer” ze Zgorzelca. Od lat wspiera działania Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych. Dzięki jego zaangażowaniu organizowane są spotkania integracyjne, zwłaszcza wspólna wigilia z udziałem osób niepełnosprawnych i starszych nie tylko ze środowiska zgorzeleckiego, ale także gości z Niemiec i Czech.

LIDIA ŚWIĄTEK - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. Od wielu lat wspiera swoją pomocą wszystkie inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Ci, którzy znają panią Lidię wiedzą, że jest ona osobą ciepłą, otwartą, pełną miłości i wrażliwego serca. Każdego roku koordynuje i bezinteresownie pomaga przy organizacji diecezjalnych spotkań z udziałem niepełnosprawnych, przygotowując wraz z innymi słodki poczęstunek.

STOWARZYSZENIE „RÓWNE SZANSE” w Ścinawie - od początku istnienia bardzo aktywnie włącza się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, angażując do tych działań młodych wolontariuszy. Na szczególną uwagę zasługuje zarówno praca z niepełnosprawnymi, jak i praca wychowawcza z młodymi ludźmi poprzez angażowanie i włączanie ich do wszystkich inicjatyw związanych ze służbą na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych. Stowarzyszenie bardzo aktywnie współpracuje z Duszpasterstwem Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej.

LILIA WALASEK - wicestarosta legnicki. Od wielu lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, inicjator i koordynator spotkań integracyjno-społecznych. Jest to osoba bardzo ciepła i wrażliwa na potrzeby niepełnosprawnych. Zna i rozumie ich problemy. Wspólnota osób niepełnosprawnych z Chojnowa mówi o niej, że posiada wrodzony talent służenia drugiemu człowiekowi.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni gotują dla potrzebujących

Niedziela przemyska 27/2017, str. 7

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Oktawian Kycia

Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas w Leżajsku codziennie w ramach rehabilitacji zawodowej w pracowni gastronomicznej przygotowują ciepłe posiłki, które są wydawane dla osób potrzebujących z miasta i okolic.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze pytają papieża o to, czego oczekuje ws. migrantów od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy

2021-12-07 07:14

[ TEMATY ]

samolot

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP

W drodze powrotnej do Rzymu papież spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami, którzy towarzyszyli mu w podróży. Franciszek odpowiedział m.in. na pytanie o sytuację migracyjną w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, oraz o powody dymisji arcybiskupa Paryża.

Pierwsze pytanie dotyczyło dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia.„To anachronizm - odpowiedział Ojciec Święty. - W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która jak sądzę, jest konieczna. Ale Unia musi powrócić do ideałów ojców założycieli. Były to ideały jedności, wielkości. Unia musi uważać, by nie otwierać się na kolonizacje ideologiczne. Bo może to doprowadzić to podziałów między krajami i upadku Unii Europejskiej. Unia Europejska musi respektować każdy kraj, jego wewnętrzna strukturę. [Musi respektować] różnorodność krajów, a nie je ujednolicać. Myślę, że tego nie zrobią, nie taka jest ich intencja. Ale trzeba uważać, bo niekiedy wychodzą programy takie jak ten, i nie wiedzą co z tym zrobić. Nie, każdy kraj ma swoją charakterystykę, ale każdy kraj jest też otwarty na inne kraje w Unii Europejskiej. Ma własną suwerenność. Suwerenność braci, w jedności która respektuje odrębność każdego kraju. I trzeba uważać, by nie stać się propagatorem kolonizacji ideologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję