Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów wyśpiewał dziękczynne „Te Deum”

Przygotowania do wielkiego jubileuszu w sanktuarium Pani Rzeszowa trwały już od dawna. Miały one wymiar zarówno duchowy, jak i materialny. Odbywała się wielka nowenna, a w związku z jubileuszem dla Pani Rzeszowa otwarte zostały Ogrody Bernardyńskie. Już w sierpniu br. przed uroczystością Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Pani Rzeszowa rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu 500-lecia obecności Matki Bożej w sanktuarium i do rekoronacji cudownej Figury Najświętszej Panienki. Nauki przygotowujące głosił o. Azariasz Hess OFM Bern. pracujący w Rzymie, a nasz rodak. W serdecznych i ciepłych słowach przybliżał wiernych do Jezusa i Jego Najświętszej Matki. 9 września transmisję z bazyliki Ojców Bernardynów przeprowadziła telewizja Trwam i Radio Maryja.

W uroczystość Matki Bożej Anielskiej bp Kazimierz Górny wręczył Ojcom Bernardynom, na ręce o. Wiktora, gwardiana, specjalne błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka na tę okoliczność. Uroczyste obchody jubileuszu zainaugurował ks. inf. Wiesław Szurek 7 września. Zaś w uroczystość Narodzenia NMP Sumę odprawił i kazanie wygłosił bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. W kolejnych dniach od rana wierni licznie nawiedzali sanktuarium i trwali na modlitwie, a Liturgii Eucharystycznej przewodniczyli: biskup rzeszowski Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, o. Jarosław Kania, prowincjał Prowincji Krakowskiej Ojców Bernardynów. Przez wszystkie dni kazania głosił o. Nikodem Sobczyński.

Kulminacyjnym dniem był 12 września, w Rzeszowie Uroczystość NMP Rzeszowskiej. Tego dnia miała miejsce rekoronacja cudownej Figury Matki Bożej Pani Rzeszowa. Dzięki pomocy o. Azariasza korony poświęcił w Rzymie Ojciec Święty Franciszek. Od wczesnego rana czciciele Matki Bożej trwali na modlitwie. Dzięki temu, że cudowna Figura została zdjęta z ołtarza, gdzie zwykle się znajduje i ustawiona w kaplicy w specjalnym feretronie, była blisko swoich czcicieli. Można powiedzieć, że spełniły się dzisiaj na nowo słowa, które Matka Najświętsza powiedziała 500 lat temu do Jakuba Ado: „Chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym. Konfesjonały i ściany świątyni, a także sami wierni mogą powiedzieć, ile ludzie doznawali tutaj łask i pociech w utrapieniu.

Reklama

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Kazanie wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. Kaznodzieja przybliżył zgromadzonym znaczenie koronacji, jej biblijne podstawy oraz aktualne przesłanie duszpasterskie. Zachęcał przede wszystkim do nieustannej modlitwy różańcowej.

Swoją obecność zaznaczyli także hierarchowie z metropolii w osobie biskupa zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka, rodaka rzeszowskiego. Był również bp Jan Niemiec oraz nasi biskupi: Jan Wątroba, Edward Białogłowski i biskup senior Kazimierz Górny.

W uroczystości wzięło udział ok. 10 tys. wiernych, na czele z władzami Miasta, Województwa, przedstawiciele Wojska, Policji, Strzelca. Licznie uczestniczyła młodzież szkolna. Spieszmy do Najświętszej Matki, Pani Rzeszowa, Ona chce nieść pociechę wszystkim, kto się do Niej ucieka.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekada koron – wieki łask

Niedziela sandomierska 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja

obrazy

korona

Ks. Wojciech Kania

Wizerunek Matki Bożej słynący wieloma łaskami

Wizerunek Matki Bożej słynący wieloma łaskami

W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii odbyły się uroczystości jubileuszowe z racji 10-lecia koronacji obrazu.

Eucharystii z okazji jubileuszu koronacji Matki Bożej Pocieszenia przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali: ks. Roman Janiec, kanclerz kurii, ks. Lesław Biłas, proboszcz parafii, ks. kan. Szczepan Janas, dziekan dekanatu staszowskiego, ks. kan. Andrzej Wierzbicki oraz przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, strażacy, parafianie oraz pielgrzymi z okolicznych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję