Reklama

Niedziela w Warszawie

Dla feministek i wojowników

Zapraszamy na spotkania dla kobiecych pań i męskich panów - to nie jest anons agencji towarzyskiej. Tak najkrócej można zapowiedzieć Msze św. dla kobiet i mężczyzn w kościele Zesłania Ducha Świętego

Żyjemy w czasach, gdy próbuje się nam wmówić, że nawet tak oczywiste pojęcia jak płeć kobiety i mężczyzny, są względne. Ideologia „gender” sieje coraz większe spustoszenie. - Wiele się mówi o tym, że mamy kryzys rodziny. Ale gdy ten kryzys rozłożymy na czynniki, to okazuje się, że u jego podstaw są kłopoty z tożsamością płci - mówi Mariusz Marcinkowski, lider wspólnoty „Przymierze Wojowników” oraz pomysłodawca Mszy św. z konferencją dla mężczyzn w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. Natomiast jego żona Katarzyna zaangażowała się w tworzenie duszpasterstwa dla kobiet.

Dla niej i dla niego

Comiesięczne Msze św. dla mężczyzn są nowością w Warszawie. We wrześniu odbyło się pierwsze takie spotkanie, a najbliższe zaplanowano na 17 października. - Jesteśmy jeszcze w powijakach - mówi Mariusz Marcinkowski. To on podczas spotkań głosi formacyjne konferencje, po której ks. Piotr Łapa odprawia Mszę św. i mówi homilię. Na zakończenie wszyscy panowie wspólnie adorują Najświętszy Sakrament.

Żeńskie spotkania modlitewne wyglądają bardzo podobnie. Z tą tylko różnicą, że konferencje przed Mszą św. głosi żona Mariusza, Katarzyna Marcinkowska. - Z Mszami św. dla kobiet ruszyliśmy w kwietniu. Ich popularność przerosła nasze oczekiwania. Przychodziło ponad sto pań - mówi ks. Piotr Łapa, wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego oraz duszpasterz Mszy św. dla kobiet i mężczyzn.

Reklama

Z panami może być trudniej. Płeć piękna z natury lubi spotkania, rozmowy. - Nasza konstrukcja jest zupełnie inna. Inaczej też przeżywamy swoją wiarę - tłumaczy Mariusz Marcinkowski. - Jestem jednak przekonany, że każdy mężczyzna potrzebuje do duchowego wzrostu drugiego mężczyzny. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy mamy kryzys rodziny.

Przymierze Wojowników

Pomysł na Msze św. dla mężczyzn jest poszerzeniem formuły, która zadomowiła się już przy parafii na Piaskach. Trzydziestu młodych mężczyzn z całej Warszawy należy tu do ruchu „Przymierza Wojowników”, którego liderem jest Mariusz Marcinkowski, a kapelanem ks. Piotr Łapa.

- Staramy się w grupie kształtować swoje charaktery, tak aby dobrze pełnić później rolę męża, ojca, przyjaciela i pracownika. Przymierze jest inicjatywą dla tych, którzy pragną żyć pełnią swej męskości i stawiają sobie wysoką poprzeczkę - tłumaczy Marcinkowski.

Reklama

To właśnie „Wojownicy” są trzonem powstającego duszpasterstwa dla mężczyzn. - Chcieliśmy poszerzyć formułę o bardziej otwarte spotkania, w których mogliby wziąć udział wszyscy - mówi lider wspólnoty. „Wojownicy”, to oferta dla tych, którzy szukają stałej formacji w niewielkich męskich grupach. - To nie jest propozycja dla aniołów, tylko dla facetów, którzy chcą walczyć ze swoimi słabościami, walczyć o swoją męskość we wszystkich sferach życia - mówi Mariusz.

Pierwsza Msza św. dla mężczyzn poświęcona była wierności, której przykładem jest biblijny Dawid. Ks. Piotr Łapa oraz Mariusz Marcinkowski mówili o zdradzie, nieczystości, niewierności, braku zaufania i pożądliwości.

Nowy feminizm

Liderka kobiet Katarzyna Marcinkowska mówi o sobie, że jest „nową feministką” i kochającą żoną „Wojownika”. Oprócz tego z zapałem prowadzi konferencje i warsztaty dla płci pięknej. Od lat interesuje się personalizmem chrześcijańskim, teologią ciała oraz tzw. nowym feminizmem.

- To nurt, który nie odrzuca dobrych postulatów emancypacji kobiet. Różni się jednak od popularnego feminizmu tym, że akcentuje piękno odmienności płci. Jest to więc coś przeciwstawnego do ideologii „gender” - tłumaczy ks. Łapa.

Katarzyna wiele mówi o powołaniu kobiety. Jest to trudne, bo dziś sfeminizowane panie coraz bardziej odrzucają naturę swej płci i chcą być takie same, jak mężczyźni. - Namawiam do pokochania swojej kobiecości. Akcentuję jej inność - tłumaczy Marcinkowska. Na portalu, który prowadzi (www.sercekobiety.pl) pisze, że płeć kobiety jest jak przywilej nadany jej przez władcę, czyli Stwórcę.

- Feminizm kojarzony jest najczęściej z walką o prawa kobiet, z walką wobec przejawów dyskryminacji. Jednak często pomija się nasz przywilej, np. macierzyństwa, ukazując go jedynie jako balast. Natomiast nowy feminizm, do którego wzywał bł. Jan Paweł II, jest w tym kontekście wyjątkowy. Oprócz postulatów zwalczania wszelkiej dyskryminacji, podkreśla nasze przywileje - tłumaczy Marcinkowska.

Przepis na miłość

Oprócz męskich i żeńskich Mszy św. Marcinkowscy prowadzą w parafii na Piaskach kursy przedmałżeńskie „Przepis na Miłość” oraz „Randki dla Zakochanych”. Biorą w nich udział zarówno młode pary, narzeczeni, jak i małżeństwa. - Mamy świece, ciasto, herbatę oraz wiele pytań, które pary muszą ze sobą przepracować. W ten sposób uczą się słuchać siebie nawzajem, aby być dobrym mężem i żoną - podkreśla Mariusz.

Teologia małżeństwa i rodziny od lat zajmuje się problemem złej kondycji rodziny, której owocem jest m. in. kryzys tożsamości płci. To zamknięte koło, bo rozchwiane pokolenie z niepełnych rodzin, nie potrafi później zbudować trwałych związków.

Państwo Marcinkowscy do spółki z ks. Piotrem Łapą odkurzają więc stare i sprawdzone wzorce kulturowe. Opakowują je w nowy atrakcyjny sposób i próbują „sprzedać” go na rynku idei. Ich celem jest stworzenie mody na kobiece panie i męskich panów. - Choć pewnie nie przedrzemy się do zatwardziały feministek, to jednak przynajmniej uczulimy na piękno płci te kobiety, które szukają swojej życiowej drogi - podkreśla Katarzyna Marcinkowska.

* * *

Katarzyna i Mariusz Marcinkowscy są młodym małżeństwem. Za kilka tygodni spodziewają się przyjścia na świat synka Ireneusza. Jak na młodych i dynamicznych liderów chrześcijańskich przystało ich działanie w realu, ma odzwierciedlenie także w świecie wirtualnym. Niemal każda inicjatywa prowadzana przez nich ma swoją stronę internetową, bloga i profil na facebooku. Niektóre z nich: www.za-kochanie.pl, www.sercekobiety.pl, www.wposzukiwaniumeskosci.pl

Msze św. z konferencją dla mężczyzn odprawiane są, w każdy III czwartek miesiąca, a dla kobiet w IV czwartek miesiąca. Spotkania rozpoczynają się o godz. 19.15 w kościele Zesłania Ducha Świętego na warszawskich Piaskach, ul. Broniewskiego 44.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odważcie się być sobą

2020-07-08 08:39

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. 26-27

[ TEMATY ]

kobieta

facebook.com/projektobliczakobiety

Podczas konferencji, prowadzonej częściowo on-line, dyskutowano o feminizmie w katolickim wydaniu

Taki apel wystosowały uczestniczki konferencji „Czas Kobiet”. Panie dyskutowały nad tym, jaka jest rola chrześcijańskich kobiet we współczesnych czasach.

Obecny świat wywiera na kobietę presję bycia idealną w każdej dziedzinie. Kobieta ma rozwijać swoją karierę zawodową, być wzorcową matką, idealną żoną, mieć czas dla przyjaciółek, figurę modelki i spełniać swoje pasje przy dobie trwającej tylko 24 godziny. Czy naprawdę tak wygląda idealny świat?

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #2

2020-07-12 08:07

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu Młode Homilie. Ks. Paweł Mikołajczak rozważa Ewangelię z XV Niedzieli zwykłej, czyli dobrze znaną przypowieść o siewcy. Polecamy wszystkim młodym i młodym duchem! Najnowszy odcinek znajdziesz tutaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję