Reklama

Ze świata

Kenia

Fundamentaliści uderzyli

Kenijscy przywódcy religijni, zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Nairobi, potępili atak somalijskiej radykalnej bojówki islamskiej Asz-Szabab na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii. Napastnicy, którzy zaatakowali 21 września br., wypuścili muzułmanów po wyrecytowaniu przez nich Szahady - wyznania wiary, natomiast pozostałych wzięli jako zakładników. W zamachu zginęło 62 zakładników, a 175 zostało rannych. Wśród zabitych byli też obcokrajowcy. Fundamentaliści oświadczyli, że jest to odwet za zaangażowanie kenijskich sił bezpieczeństwa w rozwiązanie konfliktu w Somalii.

- Jako przywódcy religijni jesteśmy zaangażowani w żywotny dialog, chcąc zapewnić, by nasze relacje były nie tylko podtrzymywane, ale stały się coraz bliższe. Jesteśmy bez wątpienia przekonani, że próba siania ziaren niezgody między muzułmanami a chrześcijanami skończy się żałośnie i pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Adan Wachu, sekretarz generalny Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Kenii.

Serbia

1700. rocznica edyktu mediolańskiego

W Niszu w Serbii świętowano 20 i 21 września br. 1700. rocznicę ogłoszenia przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

Reklama

- 1700. rocznica ogłoszenia edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie - przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się Konstantyn. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt, przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, zorganizowanej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza św., której 21 września na stadionie w Niszu przewodniczył kard. Scola.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed mylnymi oczekiwaniami związanymi z reformą Kurii Rzymskiej. - Nie sądzę, abyśmy teraz, podobnie jak to się dzieje w państwie o systemie federalnym, oddawali centralne kompetencje poszczególnym krajom - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Wyjaśnił, że krajowe Konferencje Biskupów „nie będą trzecią instancją między papieżem a biskupami”, bowiem ich urzędy oparte są na prawie Bożym, a konferencja episkopatu ma jedynie charakter wspólnoty roboczej.

Reklama

Abp Müller wyjaśnił ponadto, że po publikacji wyczerpującego papieskiego wywiadu w „La Civiltà Cattolica” pogląd, iż nauczanie w sprawach wiary i w sprawach etycznych jest sprzeczne z duszpasterstwem, jest niewłaściwy. - Jedno jest źródłem drugiego - wyjaśnił.

Papież obdarzony jest szczególną charyzmą - uważa abp Müller. Jego zdaniem, potrafi on „połączyć naukę wiary Kościoła, której - jak podkreśla - jest bezgranicznie wierny, w szczególne osobiste spotkanie z człowiekiem”.

Turcja

Zostały resztki szkół

W Turcji mniejszości religijne mają obecnie 22 szkoły. 16 należy do wspólnoty ormiańskiej, 5 - do greckoprawosławnej i 1 - do żydowskiej. Tymczasem w 1894 r., a więc pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego, było ich 6437. Gdy w 1923 r. powstała Republika Turecka, ich liczba szybko spadła do 138. Było to związane z nacjonalistyczną polityką państwa, które chciało stworzyć jedyny model „obywatela tureckiego”. Istnienie szkół mniejszości uważane było za przeszkodę w realizacji tego zamiaru. Dane te przynosi raport opublikowany przez Fundację Historii Gospodarczej i Społecznej Turcji (Tarih Vakfi). W Turcji dominuje islam. Wyznaje go ponad 99,5 proc. mieszkańców kraju.

Cudzysłów

Zachód nie jest wcale zainteresowany rzeczywistymi reformami demokratycznymi na Bliskim Wschodzie, lecz kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi i jest równocześnie gotowy wspierać je militarnie.

Abp Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Do Watykanu codziennie napływa z całego świata średnio 2 tys. listów adresowanych do papieża Franciszka. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Niektóre nie mają znaczków pocztowych ani adresu na kopercie, a jedynie imię Papieża.

W Egipcie sąd administracyjny zakazał wszelkiej działalności Bractwu Muzułmańskiemu i orzekł konfiskatę mienia tej organizacji.

W Niemczech chadecja odniosła bezapelacyjne, największe od 20 lat zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Jest jednak problem, bo zabrakło kilku mandatów, aby rządzić samodzielnie, a dotychczasowy koalicjant, liberałowie, nie dostali się do parlamentu.

W Holandii odnotowano w 2012 r. aż 4188 przypadków eutanazji. Wśród nich 55 osób cierpiało na demencję lub choroby psychiczne. Czy wymagana przez prawo prośba była w ich przypadku świadoma?

Pakistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Epicentrum było umiejscowione w słabo zaludnionym terenie, ale i tak śmierć poniosło ponad 300 Pakistańczyków.

Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że użyta w Syrii rakieta, która przeniosła trujący sarin, mogła pochodzić z Polski.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, poinformował, że sprawa zwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozstrzygnięta do 21 października br. Zwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W ramach manewrów Zapad 2013 wspólnie ćwiczyły wojska białoruskie i rosyjskie. Według rosyjskiego scenariusza, ćwiczono tłumienie dywersji wspieranej przez Polskę.

Teatro Brancaccio - znany rzymski teatr przygotowuje się do wystawienia musicalu o Janie Pawle II. Premierę wielkiej produkcji pt. „Karol Wojtyła. Prawdziwa historia” zapowiedziano na styczeń przyszłego roku.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygniecie konkursu misyjnego

2020-05-30 21:12

[ TEMATY ]

misje

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

Siódmy diecezjalny finał o misjach, mimo narodowej kwarantanny, został rozstrzygnięty.

Pomimo niekorzystnej sytuacji, dzięki technologii i dobrej woli wielu osób, udało się dokończyć VII Diecezjalny Konkurs Misyjny, który był poświęcony osobie Heleny Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej, zamordowanej 24 stycznia 2017 roku w Boliwii.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 40 osób z klas VII i VII szkół podstawowych, spośród których najlepsi okazali się: I miejsce – Szymon Terczyński uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawnej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, katechetka s. Bożena Cichańska. II miejsce  – Łucja Wójtowicz – uczennica Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, katecheta prowadzący to Marek Strzyż. III miejsce zajęła Oliwia Gołuch z Publicznej SP nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, gdzie katechetką odpowiedzialną jest Marzena Gros, która od samego początku czyli od 7 lat przygotowuje uczniów to konkursu misyjnego.

ks. Mirosław Benedyk

Katechetka Marzena Gros z uczennicą Oliwia Gołuch

Wręczenie nagród laureatom zostało odłożone w czasie z uwagi na obostrzenia związane z epidemią. Jednak nadarzyła się okazja 26 maja, aby zorganizować spotkanie w ŚKB, na którym bp Marek Mendyk wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz złożył wyrazy uznania dla pracy katechetów.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Terczyński z rodzicami i siostrą katechetką

Pozostałe miejsca zajęli:

- IV miejsce – Michalina Drzal, Marcin Hamera, Estera Prochera – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- V miejsce – Paweł Gryszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce

- VI miejsce - Michał Chryplewicz – Publiczna SP nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie

- VII miejsce– Daria Piechurska – Publiczna SP nr 6 im, Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

- VIII miejsce – Janusz Hołówka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

- IX miejsce – Wiktoria Wasielewska – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- X miejsce – Magdalena Koszyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję