Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2013, str. 6

Małżeństwa i rodziny

„Polska odnawia małżeńskie śluby”

W dniach 21-22 września na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji - w sumie kilka tysięcy osób.

W sobotę 21 września rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Mówił, że „polskim rodzinom brakuje czasu dla siebie, brakuje dialogu, akceptacji, wyrozumiałości, cierpliwości, przebaczenia; wielu brak perspektyw, brak pracy, własnego domu, tak często brak podstawowych środków do życia; i wciąż brakuje mądrej, spójnej, dalekowzrocznej polityki prorodzinnej w naszym kraju, który coraz bardziej się wyludnia i starzeje”. Ksiądz Biskup prosił Maryję, aby wspomagała parlamentarzystów w uchwalaniu zdrowego programu prorodzinnego dla Polski.

Centralnej Mszy św. w niedzielę 22 września przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim bp Wątroba. W tym roku organizacją pielgrzymki zajęła się diecezja opolska, stąd też obecność bp. Andrzeja Czai z Opola, który koncelebrował Eucharystię. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się duszpasterze rodzin na czele z krajowym ich duszpasterzem ks. Przemysławem Drągiem. W homilii bp Czaja mówił o problemach, jakie dotykają współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. W czasie Mszy św. miały miejsce: odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Wspominali mord na polskiej ludności

Pamięć o Polakach pomordowanych na Kresach

Pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów odbyła się 21 września. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni na czele z prezesem Szczepanem Siekierką, w sumie ok. 150 osób. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy niewinnych ofiar - dzieci, kobiet i starców okrutnie zamordowanych na ziemi wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarą działań OUN-UPA padło od 80 do 200 tys. Polaków.

Reklama

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ks. inf. Tadeusz Pater, duszpasterz Kresowian. W homilii przypomniał, że wraz z okrucieństwem II wojny światowej wydarzyła się ogromna zbrodnia ukraińskich nacjonalistów, „której efektem miało być całkowite wyniszczenie narodu polskiego oraz innych nacji na terenach, które ich zdaniem miały być częścią niepodległego Państwa Ukraińskiego”.

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich

Z Maryją przez życie

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich odbyła się 21 września. Miała charakter dziękczynny za 450. rocznicę powstania Prima Primaria, którą założył jezuita ks. Jan Leunis. Przybyło kilkaset osób, na czele z o. Emilio de Cardenasem, moderatorem Federacji Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Pielgrzymkę poprzedziła nowenna przygotowująca do sodalicyjnego wyznania wiary.

- Kto jest osobą, której towarzyszy Matka Boża, ten rozwiąże każdy problem, bo szczególnie w Roku Wiary musimy pamiętać o jednym: że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej. Niech ta prawda nam towarzyszy. Z Matką idźmy w następny rok i kolejne jubileusze - mówił w homilii bp Długosz.

Podczas Mszy św. nastąpiło zawierzenie Matce Bożej uczniów szkoły prowadzonej przez Federację Sodalicji Mariańskich, miały także miejsce przyrzeczenia kandydackie i ślubowania sodalicyjne. Bp Długosz poświęcił Tryptyk Matki Bożej, który ma peregrynować w różnych wspólnotach.

Leśnicy

Ponad 10 tys. osób zgromadziła 17. Pielgrzymka Leśników. 21 września w pielgrzymce pod hasłem: „Bądźmy opiekunami stworzenia” wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, dyrektorzy regionalni, dyrektorzy nadleśnictw, członkowie Bractwa Leśnego, przedstawiciele instytutów naukowych, szkół wyższych i szkół średnich. Obecni byli: przedstawiciele parlamentu, Ministerstwa Środowiska, dyrekcja deneralna Lasów Państwowych z dyrektorem generalnym Adamem Wasiakiem. Jak co roku, przybył także były minister środowiska Jan Szyszko. Obecny był również bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. Mszy św. przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

Ludzie Morza

Marynarze, pracownicy stoczni i portów z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Świnoujścia, Kątów Rybackich, Jastarni, ich rodziny i duszpasterze - w sumie kilkaset osób - zawierzali 21 września br. Jasnogórskiej Pani swoje życie, pracę i przyszłość. Obecny był o. Edward Pracz, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza. Dla uczestników 31. Pielgrzymki Ludzi Morza Mszę św. odprawił biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Krótko

17 września, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na Jasnej Górze miały miejsce rocznicowe uroczystości, zorganizowane przez Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy. Przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. gen. Stanisław Rospondek, opiekun żołnierzy i kombatantów w archidiecezji częstochowskiej. Wystawiono poczty sztandarowe.

18 września pod hasłem: „Wiara jest światłem na mojej drodze” odbywało się 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym uczestniczyło blisko 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję