Reklama

Zawsze być człowiekiem zawierzenia

Niedziela Ogólnopolska 40/2013, str. 23

Grzegorz Gałązka

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo obchodził 27 września br. swoje 60. urodziny, a 28 września - imieniny. Z tej okazji 26 września spotkał się z kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i wiernymi świeckimi w kościele Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Z wdzięcznością przyjął najcenniejszy dar - Mszę św., sprawowaną w jego intencji. A przybył wprost ze szpitala, gdzie miał operację gardła. Podziękował za dar życia i za łaskę powołania. Wyraził wielkie dziękczynienie Bogu i ludziom, którzy go leczą i modlą się za niego: - Mija zaledwie trzeci dzień od pomocy Bosko-ludzkiej podczas zabiegu szpitalnego. Cieszę się, że jestem z wami i dla was - mówił.

W homilii bp Antoni Długosz przybliżył postać św. Wacława, który „uczy nas posłuszeństwa Bogu, prawdziwej troski o Kościół, pobożności, zgody”. Kapłanów św. Wacław uczy przede wszystkim zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, aby tak jak uczniowie z Emaus ciągle odkrywali Chrystusa przy łamaniu chleba - mówił bp Długosz.

Potem przyszedł czas na życzenia. W auli seminaryjnej padło wiele serdecznych słów. Wszyscy na stojąco słuchali życzeń, które wypowiedzieli bp Antoni Długosz oraz przedstawiciele zakonów i środowisk świeckich. Oklaskami dawano wyraz radości z faktu, że Ojciec Kościoła częstochowskiego wrócił do domu po najważniejszym etapie leczenia. Oklaski zebrali też lekarze, którzy przybyli wraz z pacjentem na uroczystość i pilnowali, aby nie nadużył swoich, ograniczonych na razie, możliwości głosowych. Abp Depo musi bowiem przejść jeszcze czas rekonwalescencji, zanim będzie mógł swobodnie posługiwać się głosem.

Wobec zgromadzonych Ksiądz Arcybiskup dał świadectwo wielkiego zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej. Uświadomił, że w życiu przychodzi taki czas, gdy do modlitwy trzeba dołączyć cierpienie i mocniej stanąć pod Krzyżem Chrystusa - innej drogi nie ma. Wyznał też, że nawet w dniu, w którym przeszedł operację, w godzinie Apelu Jasnogórskiego duchowo towarzyszył wiernym zgromadzonym ze swoimi kapłanami oraz ojcami i braćmi paulinami na Jasnej Górze, a po przyjęciu błogosławieństwa przekazanego od ołtarza jasnogórskiego, błogosławił wszystkim z łóżka szpitalnego.

Reklama

Nad serdeczną, rodzinną uroczystością czuwał ks. dr Andrzej Przybylski, rektor seminarium, a śpiewem ubogaciły te chwile Schola Liturgiczna „Domine Jesu” i Chór „Basilica Cantans” pod kierownictwem Włodzimierza Krawczyńskiego.

Będąc tak blisko Jasnej Góry, Ksiądz Arcybiskup nie mógł ominąć tego najświętszego dla Polaków miejsca i zdążył przybyć jeszcze tego wieczoru na Apel Jasnogórski. Przed udzieleniem apelowego błogosławieństwa powiedział: - Każde doświadczenie: osobiste, narodowe, społeczne, kościelne sprawdza nas, czy jesteśmy ludźmi zawierzenia - na wzór bł. Jana Pawła II, którego przestrzelony pas jest w Cudownej Kaplicy, na wzór św. Ojca Pio czy sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Niech oni wspierają nasze drogi, abyśmy byli ludźmi zawierzenia.Księdzu Arcybiskupowi Wacławowi Depo
życzymy szybkiego powrotu do zdrowia,
aby mógł w pełni sił podejmować dalszą posługę duszpasterską.
Niech Maryja jak najtroskliwiej ogarnia Metropolitę Częstochowskiego
swoją Matczyną opieką.
Ad multos annos!

Z zapewnieniem o modlitwie -
ks. inf. Ireneusz Skubiś z Zespołem Redakcji „Niedzieli”

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję