Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nagrodzeni medalami „Mater Verbi” na Pielgrzymce „Niedzieli”

Czterech kapłanów z diecezji bielsko-żywieckiej i jeden świecki współpracownik „Niedzieli na Podbeskidziu” otrzymali dyplomy i medale „Mater Verbi” 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Są to: ks. prał. Krzysztof Ryszka - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej; ks. prał. Alojzy Zuber - proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie; ks. kan. Tadeusz Serwotka - proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Ustroniu; ks. prał. Józef Strączek, 99-letni duchowny z Porąbki, wyświęcony na kapłana w 1939 r., a także Jarosław Jesionka, współpracujący z „Niedzielą na Podbeskidziu”, pracownik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Nagrody przyznano 21 września podczas XVII Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

„Mater Verbi” („Matka Słowa”) to nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność ludziom duchownym oraz świeckim zasłużonym w dziele ewangelizacji poprzez media katolickie, w szczególności nasz tygodnik „Niedziela”, ich zaangażowanie w propagowanie „Niedzieli” i czytelnictwa prasy katolickiej w swoich środowiskach.

Wśród wyróżnionych medalem „Mater Verbi” z naszej diecezji, nagrody odebrali osobiście, z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia, ks. prał. Krzysztof Ryszka oraz Jarosław Jesionka. Ks. prał. Krzysztof Ryszka dał się poznać jako człowiek wielkiego serca, otwarty na świat mediów katolickich, okazujący wieloraką pomoc redaktorom pracującym w bielskiej edycji „Niedzieli”. Jarosław Jesionka pracuje na co dzień w redakcji miesięcznika samorządowego „Mój Powiat” wydawanego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Od kilku lat współpracuje z redakcją „Niedzieli na Podbeskidziu”, gdzie drukowane są teksty jego autorstwa. Przez pewien czas zajmował się także kolportażem „Niedzieli”. Poprzez swoje zaangażowanie w życie społeczności lokalnych powiatu bielskiego, jak i współpracę z „Niedzielą na Podbeskidziu” Jarosław Jesionka buduje pomost między życiem społecznym i religijnym w naszym regionie.

XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę rozpoczęła się uroczystą Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze i księży redaktorów edycji diecezjalnych „Niedzieli”. Druga część pielgrzymki, której patronowało hasło: „Głosić Chrystusa wszystkim”, miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono dyplomy i medale „Mater Verbi” 2013.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

BOŻENA SZTAJNER

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów.
Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek.


Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję