Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W Bestwinie poświęcono niezwykły ośrodek

Dla członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” niewątpliwie był to najpiękniejszy i najważniejszy dzień od wielu lat. Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.

Ten szczęśliwy dzień rozpoczął się Mszą św. w bestwińskim kościele sprawowaną przez: biskupa Tadeusza Rakoczego, proboszcza katedry lwowskiej ks. prał. Jana Nikla, dziekana wilamowickiego ks. prał. Michała Bogutę, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz proboszcza z Bestwiny ks. Cezarego Dulkę.

W homilii Ksiądz Biskup mówił o relacjach, jakie zachodzą między ludźmi zdrowymi a sprawnymi inaczej. Stosunek do ludzi chorych, upośledzonych jest lustrem naszego człowieczeństwa. W przestrzeni Pana Boga jest miejsce dla osób z różnymi zaburzeniami, a człowiek zraniony stanowi dla nas wyzwanie. Miarą człowieczeństwa jest opieka, jaką otacza się najsłabszych i chorych. Tylko gdy uznaje się prawa i godność najsłabszych, uznaje się prawa człowieka. Hierarcha podzielił się także wspomnieniami z roku 2009 i ówczesnej swojej wizyty w Bestwinie, gdy dane było mu poświęcać plac budowy pod dom stałego pobytu.

Rangę celebracji podniosło sprowadzenie do Bestwiny relikwii św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Właśnie jego stowarzyszenie „Razem” wybrało na patrona domu. Sama budowa trwała pięć długich lat, lecz dzięki pomocy przede wszystkim rodziców chorych, wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych, pod dach budynku wprowadzi się 22 podopiecznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Sowiński wyjaśnia, skąd wzięła się idea budowy tego ośrodka. Nie jest to przecież obiekt, który ma służyć korzyściom materialnym, wręcz przeciwnie, generuje koszty utrzymania. Decyzję podjęto w trosce o tych najbardziej bezbronnych, którzy - gdy rodziców na świecie zabraknie - sami nie poradzą sobie w życiu. Rodziny pragnęły zapewnić im bezpieczne życie i co najważniejsze - stały rozwój wspomagany przez terapię i rehabilitację. Dlatego też wewnątrz znalazło się miejsce na sale warsztatowe, kuchnię czy też estradę, gdzie grupa teatralna wystawi swoje spektakle.

Reklama

Po uroczystym przecięciu wstęgi, biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił dom, witraż św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w sali widowiskowej oraz krzyże, które zawisną w pokojach podopiecznych.

Część artystyczną przygotowało koło teatralne podopiecznych stowarzyszenia „Razem”, wystawiając wzruszające przedstawienie pt. „Życie”. Muzyczny prezent ofiarował także zespół „Bel Canto” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni w drodze do Matki Bożej Łaskawej

Niedziela legnicka 37/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Monika Poręba-Zadrożna

Pielgrzymi w drodze do Krzeszowa

Pielgrzymi w drodze do Krzeszowa

Pokonują nie tylko kilometry, ale i własne słabości. Około 40 osób niepełnosprawnych wspólnie z opiekunami i wolontariuszami, pieszo wybrało się do Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. Pątnicy z Legnicy i okolicznych miejscowości wędrowali 3 dni, aby w sobotę, 4 września w Bazylice Matki Bożej Łaskawej, wziąć udział w organizowanej już po raz 22. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję