Reklama

VI Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę

Dariusz Krajewski
Edycja podlaska 1/2003

21 września 2002 r. odbyła się VI Pielgrzymka Czytelników, Przyjaciół i Pracowników "Niedzieli" na Jasną Górę. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Spotkaniu w Sali Augustyna Kordeckiego przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny "Niedzieli", który laureatom wręczył medale i dyplomy "Mater Verbi". Po Modlitwie Zawierzenia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w Redakcji "Niedzieli" odsłonięto tablicę ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, wysłuchano konferencji bp. Ignacego Jeża i otwarto wystawę prac artysty rzeźbiarza dr. Zygmunta Wujka.

Dziękczynna Eucharystia

W słowie wstępnym podprzeor Ireneusz Pompa powitał i pozdrowił abp. Stanisława Nowaka metropolitę częstochowskiego, przewodniczącego Liturgii i wielkiego protektora Niedzieli, ks. inf. I. Skubisia, Redaktora Naczelnego, Redakcję Niedzieli, księży odpowiedzialnych diecezjalnych edycji Niedzieli oraz wszystkich, którzy towarzyszą, współpracują a także czytają tygodnik Niedziela.
Refren psalmu resposoryjnego "Po całej ziemi ich głos się rozchodzi" w pełni korespondował z zakresem oddziaływania tygodnika Niedzieli.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że Maryja - Pierwsza Redaktorka jest z nami i utożsamia się z ubogimi, łaknącymi i głodnymi Słowa Bożego. Dziś środki przekazu stanowią potężną siłę ewangelizacyjną Kościoła. Ksiądz Arcybiskup przypomniał także trudne czasy, kiedy prasa katolicka była cenzurowana i wydawana w bardzo małych nakładach.
Abp Nowak złożył serdeczne podziękowanie wszystkim współredagującym Niedzielę i zawierzył pracę zespołu redakcyjnego opiece Jasnogórskiej Pani. Wśród darów ofiarnych delegaci złożyli: oprawiony rocznik Niedzieli, księgę jubileuszową Czas milczenia, czas mówienia, orędzie Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży. Przedstawiciele pracowni komputerowej w chlebie i winie złożyli ewangelizacyjne zamiary redakcji dołączając do Chrystusowego kielicha każde dobro będące udziałem Niedzieli.
Na zakończenie uroczystości ks. I. Skubiś zwrócił się w modlitwie do Tej, która jest Matką Słowa, zawierzając Jej redakcję Niedzieli.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Redaktor podziękował za współpracę i dzieło redagowania w archidiecezji warszawskiej Niedzieli rektorowi ks. prof. Krzysztofowi Pawlinie. Za włożony wkład pracy nagrodził go medalem "Mater Verbi".

Wręczenie medali "Mater Verbi" i spotkanie w redakcji

W auli Ojca Kordeckiego wręczone zostały medale Redakcji "Mater Verbi" wolontariuszom i redaktorom Niedzieli. Spotkanie było też okazją do wręczenia nagród finalistom konkursu Biblijnego prowadzonego na łamach edycji częstochowskiej Niedzieli. Laureaci wysłuchali refleksji Janka Pospieszalskiego ze Studia otwartego Cybernetyki 7 Telewizji Plus.
Ostatnią część spotkania organizatorzy zaplanowali w redakcji Niedzieli. W oczekiwaniu na przybycie bp. I. Jeża pielgrzymi wysłuchali referatu dr. Zygmunta Wujka, poprzedzającego otwarcie wystawy jego prac - rzeźb i pomników.

Reklama

Poświęcenie tablicy i zwiedzanie wystawy

Bp Jeż do redakcji Niedzieli przybył prosto ze zjazdu absolwentów swojej szkoły. Przed odsłonięciem tablicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, autorstwa Z. Wujka, umieszczonej na domu redakcyjnym, Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcenia. Odsłonięcia tablicy dokonał Redaktor Naczelny Niedzieli ks. I. Skubiś. Następnie pielgrzymi wysłuchali wspomnień bp. I. Jeża z Koszalina, więźnia obozów koncentracyjnych, który na tle historii Kościoła Ziem Zachodnich przybliżył sylwetkę św. Maksymiliana.
Akcentem kończącym spotkanie było oprowadzenie przez autora rzeźb po wystawie i wspólne zdjęcie uczestników pielgrzymki z Redakcją częstochowską przy tablicy św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Amerykańscy katolicy i żydzi: polityka Trumpa wobec imigrantów jest moralnie naganna

2019-07-16 16:02

tom (KAI) / Waszyngton

Czołowi amerykańscy katolicy i żydzi zdecydowanie sprzeciwiają się praktyce deportacyjnej rządu amerykańskiego wobec imigrantów. Falę aresztowań imigrantów w minioną niedzielę potępiła przewodnicząca katolickich organizacji charytatywnych "Catholic Charities", siostra Donna Markham i nazwała jako „okrutną”. "Zdecydowanie odrzucam takie obławy" - powiedziała katolickiej agencji prasowej CNS. "Katolickie organizacje charytatywne są zobowiązane do zapewnienia imigrantom pomocy prawnej i humanitarnej" - zaznaczyła s. Markham. Również wspólnoty żydowskie zaoferowały migrantom bez dokumentów ochronę przed aresztowaniem przez policję imigracyjną.

Wikipedia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w minioną niedzielę ogólnokrajową akcję deportacyjną nielegalnych imigrantów. W rzeczywistości, według doniesień medialnych, początkowo było tylko kilka obław. Najnowsza inicjatywa synagog jest częścią ogólnokrajowego ruchu „Sanctuary Cities”, którego celem jest ochrona imigrantów. Wspierają go działacze na rzecz praw obywatelskich oraz chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie wspólnoty religijne.

Biskup graniczącej z Meksykiem diecezji Teksasu w Brownsville, Daniel Flores, powiedział, że masowe deportacje i praktyka oddzielania rodziców od dzieci są „po prostu naganne”. "Prawo musi traktować rodziny i dzieci inaczej niż baronów narkotykowych” - stwierdził biskup.

Również arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan potępił planowane masowe deportacje. Z kolei współprzewodnicząca Międzyreligijnej Koalicji Imigracyjnej, Katie Adams, nazwała planowane obławy jako kolejny dowód moralnego bankructwa administracji Trumpa. Podobnie Krajowa Rada Kościołów nazwała deportacje jako akcje „pozbawione skrupułów”.

Żydowska organizacja praw człowieka "T'ruah" zorganizowała ośrodki pomocy dla osób bez ważnych dokumentów w 70 synagogach w całym kraju. Organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. rabinów i działaczy religijnych odrzuca akcje obław nazywając je "okrutnymi, ponieważ rozdzierają rodziny i wzbudzają strach". Wielu amerykańskich Żydów zorganizowało w całym kraju akcję protestów przeciwko bezwzględnemu traktowaniu nielegalnych imigrantów.

Amerykańskie media, powołując się na urzędy imigracyjne, poinformowały w ostatnią niedzielę, że pierwsze 2 tys. imigrantów bez ważnych dokumentów powinno zostać aresztowanych i deportowanych. W rzeczywistości obławy zostały zakończone. Burmistrzowie w wielu miastach ogłosili, że nie pozwolą organom ścigania na współpracę z policją imigracyjną.

W wywiadzie telewizyjnym szef policji imigracyjnej Matt Albence powiedział, że planowane działania były skierowane na osoby, których wnioski o azyl zostały już odrzucone przez sędziego imigracyjnego. Zaznaczył, że urzędnicy wykonują „tylko wydane zgodnie z prawem nakazy sędziego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem