Reklama

VI Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę

Dariusz Krajewski
Edycja podlaska 1/2003

21 września 2002 r. odbyła się VI Pielgrzymka Czytelników, Przyjaciół i Pracowników "Niedzieli" na Jasną Górę. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Spotkaniu w Sali Augustyna Kordeckiego przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny "Niedzieli", który laureatom wręczył medale i dyplomy "Mater Verbi". Po Modlitwie Zawierzenia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w Redakcji "Niedzieli" odsłonięto tablicę ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, wysłuchano konferencji bp. Ignacego Jeża i otwarto wystawę prac artysty rzeźbiarza dr. Zygmunta Wujka.

Dziękczynna Eucharystia

W słowie wstępnym podprzeor Ireneusz Pompa powitał i pozdrowił abp. Stanisława Nowaka metropolitę częstochowskiego, przewodniczącego Liturgii i wielkiego protektora Niedzieli, ks. inf. I. Skubisia, Redaktora Naczelnego, Redakcję Niedzieli, księży odpowiedzialnych diecezjalnych edycji Niedzieli oraz wszystkich, którzy towarzyszą, współpracują a także czytają tygodnik Niedziela.
Refren psalmu resposoryjnego "Po całej ziemi ich głos się rozchodzi" w pełni korespondował z zakresem oddziaływania tygodnika Niedzieli.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że Maryja - Pierwsza Redaktorka jest z nami i utożsamia się z ubogimi, łaknącymi i głodnymi Słowa Bożego. Dziś środki przekazu stanowią potężną siłę ewangelizacyjną Kościoła. Ksiądz Arcybiskup przypomniał także trudne czasy, kiedy prasa katolicka była cenzurowana i wydawana w bardzo małych nakładach.
Abp Nowak złożył serdeczne podziękowanie wszystkim współredagującym Niedzielę i zawierzył pracę zespołu redakcyjnego opiece Jasnogórskiej Pani. Wśród darów ofiarnych delegaci złożyli: oprawiony rocznik Niedzieli, księgę jubileuszową Czas milczenia, czas mówienia, orędzie Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży. Przedstawiciele pracowni komputerowej w chlebie i winie złożyli ewangelizacyjne zamiary redakcji dołączając do Chrystusowego kielicha każde dobro będące udziałem Niedzieli.
Na zakończenie uroczystości ks. I. Skubiś zwrócił się w modlitwie do Tej, która jest Matką Słowa, zawierzając Jej redakcję Niedzieli.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Redaktor podziękował za współpracę i dzieło redagowania w archidiecezji warszawskiej Niedzieli rektorowi ks. prof. Krzysztofowi Pawlinie. Za włożony wkład pracy nagrodził go medalem "Mater Verbi".

Wręczenie medali "Mater Verbi" i spotkanie w redakcji

W auli Ojca Kordeckiego wręczone zostały medale Redakcji "Mater Verbi" wolontariuszom i redaktorom Niedzieli. Spotkanie było też okazją do wręczenia nagród finalistom konkursu Biblijnego prowadzonego na łamach edycji częstochowskiej Niedzieli. Laureaci wysłuchali refleksji Janka Pospieszalskiego ze Studia otwartego Cybernetyki 7 Telewizji Plus.
Ostatnią część spotkania organizatorzy zaplanowali w redakcji Niedzieli. W oczekiwaniu na przybycie bp. I. Jeża pielgrzymi wysłuchali referatu dr. Zygmunta Wujka, poprzedzającego otwarcie wystawy jego prac - rzeźb i pomników.

Reklama

Poświęcenie tablicy i zwiedzanie wystawy

Bp Jeż do redakcji Niedzieli przybył prosto ze zjazdu absolwentów swojej szkoły. Przed odsłonięciem tablicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, autorstwa Z. Wujka, umieszczonej na domu redakcyjnym, Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcenia. Odsłonięcia tablicy dokonał Redaktor Naczelny Niedzieli ks. I. Skubiś. Następnie pielgrzymi wysłuchali wspomnień bp. I. Jeża z Koszalina, więźnia obozów koncentracyjnych, który na tle historii Kościoła Ziem Zachodnich przybliżył sylwetkę św. Maksymiliana.
Akcentem kończącym spotkanie było oprowadzenie przez autora rzeźb po wystawie i wspólne zdjęcie uczestników pielgrzymki z Redakcją częstochowską przy tablicy św. Maksymiliana Marii Kolbego.

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odprowadzeni z miłością

2019-10-15 22:43

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Ceremonia pochówku odbyła się dziś na Cmentarzu Osobowickim, poprowadził ją o. Jozafat R. Gohly OFM – najpierw w kaplicy cmentarnej odprawił Mszę św., a później nabożeństwo żałobne przy wspólnym grobowcu dzieci. W homilii dziękował za modlitwę i wzajemne wspieranie się w trudnej próbie jaką jest strata dziecka.

– Macie prawo płakać, macie prawo krzyczeć, macie prawo czuć żal, bunt i złość. Macie prawo nie rozumieć i szukać pociechy – mówił w homilii – macie też prawo przeżyć żałobę, każdy na swój sposób, ponieważ strata dziecka jest największym bólem, jakiego doświadczają rodzice. I nikt, nikt kto tego nie przeżył, nie zrozumie – tłumaczył. Zachęcał też, aby z tym bólem przychodzić do Maryi. – Ona też straciła Dziecko, jedynego Syna, rozumie wasz ból i cierpi razem z wami – mówił franciszkanin.

Zobacz zdjęcia: Urodzeni za wcześnie godnie pochowani


Po Eucharystii karawan zawiózł urnę z prochami dzieci na miejsce pochówku. Rodzice i towarzyszący im bliscy podążali w pogrzebowym kondukcie. Niektórzy nieśli kwiaty, znicze, niewielki figurki aniołów. Każdy niósł białą różę przygotowaną przez Siostry Boromeuszki. Na miejscu urna została umieszczona w białym woreczku i na długich wstążkach opuszczona do grobowca. Błogosławieństwo zakończyło ceremonię.

(Grobowiec w kwaterze 79 przedwcześnie narodzonych wieńczy rzeźba - to „Pomnik Dzieci Nienarodzonych II” wykonany przez słowackiego rzeźbiarza Martina Hudaćka.)

Oprócz rodziców, którzy niedawno przeżyli nagłą stratę dziecka i dziś żegnali się ze swoimi maluchami, byli też i tacy, którzy wcześniej złożyli szczątki swojego dziecka na cmentarzu a teraz każdego roku w Dniu Dziecka Utraconego przychodzą na wspólną modlitwę.

Była też mama, która straciła dziecko 29 lat temu. O wspólnym pochówku przeczytała w internecie i zapragnęła przyjść dziś na cmentarz, aby – w symboliczny sposób – pochować swojego malucha i pożegnać go, wreszcie, po tylu latach.

– Wie pani? Szłam dziś za urną i czułam się tak, jakbym wreszcie brała udział w pogrzebie mojego dziecka, jakby ono też było w tej urnie… Nosiłam tę stratę i ten ból przez 29 lat… Dopiero teraz będę mogła żyć normalnie, będzie miejsce, gdzie mogę przyjść i zapalić znicz. Wtedy, 29 lat temu, nie było takiej pomocy, kobieta poroniła, wracała do domu i miała żyć dalej. A przecież nie da się tak po prostu żyć dalej… – mówiła wzruszona.

Przez długi czas po zakończeniu ceremonii młodzi, obolali rodzice układali kwiaty, palili znicze, siedzieli objęci na pobliskich ławkach. Żegnali tych, na których czekali najbardziej na świecie.

Pochówki dzieci martwo urodzonych odbywają się we Wrocławiu od 2015 r. z inicjatywy Sióstr Boromeuszek. Udało się wypracować procedury, które regulują przechowywanie szczątków dzieci aż do czasu wspólnego złożenia we wspólnej mogile kilka razy do roku. W sytuacji, gdy dziecko umrze na terenie szpitala – w wyniku poronienia, albo zabiegu aborcji – ma szansę zostać skremowane i godnie pochowane na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Dziś złożono w mogile 17 urnę z prochami przedwcześnie narodzonych. Siostry Boromeuszki podają, że w grobowcu spoczywa już ok. 3 tys. dzieci. Wszystkich tych, którzy doświadczyli straty dziecka i potrzebują pomocy, jakiegokolwiek wsparcia zapraszają do Fundacji Evangelium Vitae. Więcej na http://fev.wroclaw.pl


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem