Reklama

Niedziela Przemyska

Rekoronacja figury Matki Bożej Bolesnej

Niedziela przemyska 40/2013, str. 1, 5

[ TEMATY ]

koronacja

Urząd Miasta Jarosławia

Licząca siedem wieków figura Matki Bożej Bolesnej z Bazyliki Ojców Dominikanów, w niedzielę 15 września otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Rekoronacji słynącej cudami Figury, w obecności kilku tysięcy wiernych, dokonał na jarosławskim Rynku abp Tadeusz Gocłowski. Uroczystość rekoronacji Figury Matki Bożej Bolesnej była zwieńczeniem trzydniowych obchodów jubileuszu 300-lecia konsekracji Bazyliki Ojców Dominikanów w Jarosławiu. 15 września, w przypadające tego dnia Święto Matki Bożej Bolesnej, na Rynku wokół słynącej cudami Pani Jarosławskiej, zgromadziło się kilka tysięcy wiernych.

„W tysiącletniej historii miasta, dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego wymiaru, szczególnego charakteru (...) Matka Boża Bolesna upomniała się od naszego pokolenia dla swego Syna i dla siebie o złote korony nie tylko z kruszcu, niezwykle cennych i pięknych kamieni, ale przede wszystkim o korony z wiary, o korony z miłości, o korony sprawiedliwości, o korony pięknej polskiej rodziny - mówił w homilii abp Tadeusz Gocłowski. Przypomniał również, że „dzisiejszy dzień skłania nas do przywołania roku 1755, gdy dokonała się tu pierwsza uroczysta koronacja, niespełna 40 lat po koronacji Królowej Polski na Jasnej Górze. (...) Niełatwe były lata, które upłynęły od tamtego czasu i dziś Jarosław przeżywa ponownie tę uroczystość”.

Po homilii Ksiądz Arcybiskup, razem z przeorem o. Lucjanem Sobkowiczem, dokonał uroczystej koronacji Piety. Przed koronowaną Figurą w imieniu wszystkich zgromadzonych, burmistrz Andrzej Wyczawski odczytał „Akt zawierzenia miasta Jarosławia Matki Bożej Bolesnej” polecając Jej opiece wszystkich mieszkańców. Na zakończenie liturgii za dar modlitwy dziękował zgromadzonym biskup senior Bronisław Dembowski z diecezji włocławskiej; głos zabrał także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił niezwykłą rangę tego wydarzenia w życiu parafii i wszystkich członków Kościoła katolickiego. Z kolei o. prowincjał Krzysztof Popławski podziękował burmistrzowi za pomoc w przygotowaniu tej wyjątkowej uroczystości oraz zapewnił wszystkich zgromadzonych o swojej modlitwie.

Reklama

W uroczystości wzięli udział: duchowni z archiprezbiterem jarosławskim ks. prał. Andrzejem Surowcem i ks. dziekanem Janem Jagustynem, bracia dominikanie, parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z małżonką, przedstawiciele władz powiatu i miasta, przedstawiciele jarosławskiej Uczelni z rektorem prof. Wacławem Wierzbieńcem, przedstawiciele instytucji, służby mundurowe, radni oraz kilka tysięcy wiernych z całej Polski. Oprawę liturgii przygotował Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław” pod batutą dr. Andrzeja Jakubowskiego oraz Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”.

To wyjątkowe wydarzenie nierozerwalnie związane jest z historią figury i objawienia Bolesnej Matki na ziemi jarosławskiej w 1381 r., które zapoczątkowało jej żywy kult. Rekoronacja, którą przeżywaliśmy w niedzielę, nawiązuje do uroczystości z 1755 r. - pierwszej koronacji, która również miała miejsce na Rynku, a figura była niesiona ulicami miasta do bazyliki. Powodem powstania nowych koron dla słynącej cudami Piety stało się niecodzienne wydarzenie z 28 grudnia 2012 r., kiedy to podczas jednej z porannych Mszy św. poprzednie korony spadły z głów Maryi i Jezusa do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Wierni odczytali to jako znak i zaczęli w darze przynosić cenne dla siebie przedmioty ze srebra i złota, dzięki czemu Pieta mogła otrzymać nowe korony. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński, mistrz złotnictwa z Warszawy. Oprócz 2,5 kg srebra i złota do ich wykonania artysta wykorzystał także kamienie szlachetne: brylanty, ametysty, rubiny, perły i kryształy górskie.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja w Rajczy już blisko

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

koronacja

PB

Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia - Kazimierzowskiej

Wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia - Kazimierzowskiej

Rozpoczyna się czas bezpośredniego przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia – Kazimierzowskiej w Rajczy. Już za kilka dni rozpocznie się nowenna przed uroczystością koronacji. Przed wizerunkiem Matki Bożej począwszy od 22 czerwca modlić się będą wierni z poszczególnych dekanatów naszej diecezji

Ludzie mają świadomość, że ta koronacja jest łaską. Zdają sobie sprawę z tego, że właśnie to pokolenie, po prawie 350 latach od historycznego wydarzenia ofiarowania królewskiego obrazu góralom z Rajczy, dostąpiło łaski koronacji. Prawdopodobnie pod względem pobożności wcześniejsze pokolenia przerastały nas o głowę, ale to właśnie nam przypadnie w udziale koronować wizerunek Matki Bożej. To jest i łaska i zobowiązanie – mówi zapraszając do udziału w nowennie i samej uroczystości ks. Ryszard Grabczyk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, kustosz tutejszego sanktuarium maryjnego.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję