Reklama

Niedziela Sandomierska

Podaruj komuś skrzydła

Caritas Diecezji Sandomierskiej od lat prowadzi program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Program nosi nazwę „Skrzydła”

Program Skrzydła został stworzony, aby pomagać dzieciom, które nie mogą się uczyć i odrabiać lekcji, bo nie mają zeszytów i książek. Nie mogą skoncentrować się na lekcji, ponieważ są głodne, a obiad w szkole, to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Często chorują i opuszczają lekcje, ponieważ nie mają kurtki, czapki, spodni i butów na zimę. Są zdolne i chcą się uczyć, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności. Marzą o tym, żeby kiedyś zostać „kimś” i wyrwać się z biedy, która ich upokarza. Wreszcie - nie mogą wyjechać na wakacje ani wycieczkę szkolną, chociaż tak jak inne dzieci są ciekawe świata i ludzi.

Program Skrzydła został pomyślany w ten sposób, że firma lub osoba prywatna deklaruje się wspomóc finansowo dosłownie jednego ucznia na czas przynajmniej jednego szkolnego semestru. Wielkość tej pomocy określa sam sponsor. Program daje także możliwość wyboru formy pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia.

Dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha przekonuje: - Zachęcamy wszystkich ludzi dobrego serca, którzy rozumieją, że każde dziecko potrzebuje wsparcia, do przyłączenia się do naszego programu i wybrania dowolnej formy wsparcia. Każda wpłata na rzecz programu to pomoc dla konkretnego dziecka. Ks. Pitucha dodaje: - Skrzydła to program, do którego chcemy zaangażować firmy i osoby indywidualne, które poprzez deklaracje finansowe lub jednorazowe wpłaty, obejmą opieką konkretne dziecko, zgłoszone na listę Caritas przez pedagoga szkolnego. Caritas Diecezji Sandomierskiej uczestniczy w programie „Skrzydła” od 2005 r., obejmując dotychczas pomocą 60 dzieci. Każdego roku darczyńcy przekazywali 9 tys. zł, co pozwalało na pomoc co najwyżej 9 dzieciom rocznie. Potrzeby natomiast są ogromne.

Caritas Diecezji Sandomierskiej informuje nas, że także w tym roku pod opiekę Skrzydeł trafiło 60 dzieci. W roku szkolnym 2013/14 sandomierska Caritas otrzymała wsparcie z programu Skarbonka Skrzydeł - dzięki hojności Caritas Polska kolejnych 10 podopiecznych będzie otrzymywało wsparcie przez cały rok szkolny.

Reklama

Caritas naszej diecezji za pośrednictwem łamów naszego tygodnika wyraża ogromną wdzięczność 20 indywidualnym darczyńcom, którzy zechcieli w tym roku szkolnym wesprzeć podopiecznych Caritas. Potrzeby są jednak nadal ogromne, o czym informują nas katecheci i pedagodzy szkolni współpracujący z diecezjalną Caritas.

Pozostaje nam jedynie przyłączyć się do apelu, który kierujemy do ludzi dobrej woli i wrażliwego serca. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy rozumieją, że każde dziecko zasługuje na swoją szansę, na możliwość edukacji bez ograniczeń powstałych z biedy o przyłączenie się do programu „Skrzydła”. Pamiętajmy, że każda wpłata na rzecz tego programu to pomoc dla jednego konkretnego dzieciaka.

Odpowiedzialną w naszej diecezji za program „Skrzydła” jest Małgorzata Badura (tel.: 15 644-55-86 wewn. 340.

Numer konta: Bank NPH O/Sandomierz 81 1060 0076 0000 3200 0031 9541 z dopiskiem program „Skrzydła”.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płomień miłości

Chciałoby się zapytać, ile mają państwo świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dwie, pięć, dziesięć? Powinno ich być 26. Ale nie o zbieranie chodzi. Kolekcja świec Caritas to historia nie tyle akcji charytatywnej, co świadectwo pomocy udzielonej tysiącom osób.

Świeca, która tworzy polską Wigilię” – pod takim hasłem ruszyła 26. edycja jednej z najbardziej rozpoznawalnych kampanii prowadzonej przez Caritas, czyli Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Idea przedsięwzięcia jest bardzo prosta – w parafiach można nabyć świecę, która powinna zapłonąć podczas wigilijnej kolacji, jak i podczas całych świąt Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję