Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Święto „Niedzieli” rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz w koncelebrze redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia i księży redaktorów edycji diecezjalnych. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górę z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Druga część pielgrzymki miała miejsce w siedzibie Redakcji „Niedzieli”, nieopodal Jasnej Góry, gdzie m.in. wręczono medale „Mater Verbi” („Matka Słowa”) 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. To nagroda przyznawana rokrocznie przez redaktora naczelnego tygodnika, ks. inf. Ireneusza Skubisia, który w ten sposób pragnie wyrazić swoją wdzięczność kapłanom pracującym w edycjach diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce i na świecie, którzy propagują „Niedzielę” i zachęcają do jej lektury oraz ludziom świeckim za ich gorliwą pracę w różnych środowiskach na rzecz „Niedzieli”.

Podczas tegorocznej pielgrzymki medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji sosnowieckiej. Wśród laureatów już po raz drugi do nagrody został nominowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. Mimo że nie mógł być obecny podczas spotkania, to jednak redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusz Skubiś w słowach pełnych wdzięczności i podziwu dziękował za jego służbę na rzecz naszego tygodnika. Z pewnością w niedługim czasie Ksiądz Redaktor Naczelny przybędzie osobiście do Targoszyc, aby w obecności parafian wręczyć Księdzu Proboszczowi zaszczytne wyróżnienie. Tegoroczny laureat, ks. kan. Janusz Rakoczy ze skromnością mówi, że wieść o swojej nominacji do medalu „Mater Verbi” przyjął ze zdziwieniem, ale i prawdziwym zadowoleniem. - Czuję się naprawdę wyróżniony, i to po raz drugi..., ale muszę dodać, że nie jest to tylko moją zasługą i nie jest to tylko moja nagroda, ale przede wszystkim moich parafian, którzy najbardziej lubią „Niedzielę”, bo najchętniej ją kupują i najwięcej jej rozprowadzamy. W każdą niedzielę w parafii rozchodzi się 80 egzemplarzy, a gdy coś o nas napiszą, to nawet dwa razy tyle. Nie ma przy tym żadnych zwrotów. „Niedziela” to naprawdę „drugi wikary” w parafii, który daje komentarze do najistotniejszych wydarzeń i problemów życia społecznego, politycznego, gospodarczego i przede wszystkim duchowego. Z niecierpliwością oczekuję aż dostarczony mi zostanie kolejny numer. I z radością biorę do ręki każdą „Niedzielę” - podkreśla nominowany do medalu „Mater Verbi” 2013 proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, ks. kan. Janusz Rakoczy. W sumie w targoszowickiej wspólnocie sprzedawanych jest kilka katolickich tytułów. Niemal wszystkie rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. inf. Ireneusz Skubiś przyznaniem medalu „Mater Verbi” dziękuje ks. kan. Januszowi Rakoczemu za wspaniałą postawę i wieloletnią, piękną współpracę, otwartość, przychylność i zrozumienie dla dziennikarskich starań oraz za zaangażowanie w promowaniu prasy katolickiej i nieustanne utrwalanie czytelnictwa w swojej wspólnocie parafialnej.

Reklama

Do grona tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należy także ks. kan. Leonard Sobczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach - za swoją „pro-niedzielność”, czyli promocję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Również osobiście odebrał dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nagroda przyznana została za propagowanie wśród katechetów, wychowawców, nauczycieli i uczniów wartości słowa i odpowiedzialności za nie.

Reklama

Z kolei w imieniu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej dyplom i medal „Mater Verbi” 2013 - za służbę innym oraz upowszechnianie chrześcijańskich wartości na terenie diecezji sosnowieckiej - odebrał Jan Majzner, prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Rycerze Kolumba to młody zakon działający w naszej diecezji, jednak jego członkowie już zaznaczyli swoje przywiązanie do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Nagrodę „Mater Verbi” 2013 otrzymali także za pomoc potrzebującym oraz krzewienie i propagowanie kultury chrześcijańskiej w diecezji sosnowieckiej. W imieniu Rycerzy Kolumba dyplom i medal „Mater Verbi” odebrał z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia, Sławomir Korczyński - wielki mistrz Rady Sosnowieckiej Rycerzy Kolumba, który często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” z racji udziału w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, opisywanych przez naszych dziennikarzy.

Do grona laureatów medalu „Mater Verbi” 2013, którzy już co prawda nie mieszkają w naszej diecezji, ale nie tylko pracą, ale i sercem związani są z Zagłębiem, należą także państwo Bożena i Jan Kubikowie. Pan Jan, prezes Kasy SKOK „Jowisz” wraz z małżonką także otrzymali wyróżnienie Redaktora Naczelnego „Niedzieli”, bo to nasi stali, wierni Czytelnicy. Swoją obecnością pielgrzymkową wspólnotę „Niedzieli” ubogacił także Czesław Ryszka, czeladzianin, autor wielu publikacji książkowych i artykułów „Niedzieli”. Na Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej podczas pielgrzymki „Niedzieli” obecna była liczna grupa wiernych z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Trzebiesławicach ze swoim proboszczem, ks. Marianem Czerniejewskim.

2013-10-02 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników ZUS

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Piąta Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników ZUS zgromadziła na Jasnej Górze ok. 3 tys. osób. Spotkanie było okazją do dziękczynienia za 80 lat istnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wspólnej modlitwy zarówno w intencji pracowników, jak korzystających z ubezpieczeń.

Na Jasną Górę pielgrzymujemy, by kształtować swoje sumienie – powiedział Zbigniew Derdziuk. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnił, że ZUS „na dzisiaj jest instytucją bardzo wydolną, ma gwarancje państwa”. Odnosząc się do obchodzonego w tym roku 80-lecia instytucji, Derdziuk powiedział: „Przez te 80 lat ZUS nigdy nie zawiódł i dzisiaj jako ramię polityki społecznej państwa dobrze wykonujemy swoje obowiązki”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję