Reklama

Camino w Krakowie

W Krakowie i Więcławicach Starych odbyła się we wrześniu br. VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”, połączona ze Światowym Spotkaniem Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. Konferencję zorganizowały: Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych i krakowskie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. Organizatorzy po raz kolejny skupili się na genezie Drogi św. Jakuba Starszego, jej funkcjonowaniu oraz rozwoju kultu Apostoła na świecie. Konferencja rozpoczęła się 5 września w Urzędzie Miasta Krakowa. – Dzięki polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który dwukrotnie był w Santiago de Compostela, nastąpił renesans Dróg św. Jakuba – przypomniał zebranym Agustín Núńez Martínez, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Ambasador podkreślił, że na drodze do Santiago jest też coraz więcej Polaków.
6 września odbyło się Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, w ramach którego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przedstawiciele 16 krajów zaprezentowali swoją działalność. Łukasz Mróz, przedstawiciel komitetu organizacyjnego konferencji, wyjaśnił: – Motyw, który powtarzał się we wszystkich prezentacjach, to starania o krzewienie inicjatyw pielgrzymowania do św. Jakuba na terenie własnego kraju, bo w każdym z tych państw, których przedstawiciele przyjechali do Krakowa, są wyznaczane i odtwarzane szlaki św. Jakuba. Ponadto troska o pielgrzymów, o pomoc dla tych, którzy udają się do Santiago.
W tym dniu prezentowali się również polscy miłośnicy Dróg św. Jakuba. Działalność polskich bractw przybliżyli kustosze sanktuariów św. Jakuba. Ks. kan. Stanisław Czerwiński mówił m.in. o działalności pierwszego w Polsce Bractwa św. Jakuba w Jakubowie oraz o powołanej kongregacji „Camino Polonia”. Z kolei ks. kan. Andrzej Loranc, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, poinformował o odnawianiu oraz wytyczaniu Dróg św. Jakuba. Podkreślił troskę o pielgrzymów, o ich duchowy rozwój. Ks. kan. Ryszard Honkisz z Więcławic Starych, kustosz najmłodszego sanktuarium św. Jakuba, poinformował, że z myślą o czcicielach św. Jakuba przygotowywane są modlitewnik i śpiewnik.
Wystąpił również Emil Mendyk, prezes stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” oraz Jarosław Supera, prezes Mazowieckiego Bractwa św. Jakuba. Iwona Bińczycka-Kołacz zaprezentowała Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych. 7 września wygłoszono serię konferencji, które tłumaczono symultanicznie.
W programie było również nawiedzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i sąsiadującego z nim sanktuarium bł. Jana Pawła II oraz pielgrzymka na odcinku Małopolskiej Drogi św. Jakuba, z Polanowic do Więcławic Starych. Na zakończenie konferencji oraz światowego spotkania w nowo mianowanym przez Metropolitę Krakowskiego diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.
Zarząd Ogólnoświatowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela, na czele z prezesem, prof. Agustínem Dosilem Maceirą, dokonał agregacji (włączenia) Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych do Arcybractwa w Santiago de Compostela, a ks. kan. Elisardo Temperán Villaverde odznaczył członków zarządu medalami członków Arcybractwa św. Jakuba. Medalami upamiętniającymi ostatni Święty Rok Jakubowy, obchodzony w Santiago de Compostela w 2010 r., zostali odznaczeni bp Grzegorz Ryś i ks. kan. Ryszard Honkisz.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję