Reklama

Camino w Krakowie

W Krakowie i Więcławicach Starych odbyła się we wrześniu br. VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”, połączona ze Światowym Spotkaniem Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. Konferencję zorganizowały: Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych i krakowskie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. Organizatorzy po raz kolejny skupili się na genezie Drogi św. Jakuba Starszego, jej funkcjonowaniu oraz rozwoju kultu Apostoła na świecie. Konferencja rozpoczęła się 5 września w Urzędzie Miasta Krakowa. – Dzięki polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który dwukrotnie był w Santiago de Compostela, nastąpił renesans Dróg św. Jakuba – przypomniał zebranym Agustín Núńez Martínez, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Ambasador podkreślił, że na drodze do Santiago jest też coraz więcej Polaków.
6 września odbyło się Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, w ramach którego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przedstawiciele 16 krajów zaprezentowali swoją działalność. Łukasz Mróz, przedstawiciel komitetu organizacyjnego konferencji, wyjaśnił: – Motyw, który powtarzał się we wszystkich prezentacjach, to starania o krzewienie inicjatyw pielgrzymowania do św. Jakuba na terenie własnego kraju, bo w każdym z tych państw, których przedstawiciele przyjechali do Krakowa, są wyznaczane i odtwarzane szlaki św. Jakuba. Ponadto troska o pielgrzymów, o pomoc dla tych, którzy udają się do Santiago.
W tym dniu prezentowali się również polscy miłośnicy Dróg św. Jakuba. Działalność polskich bractw przybliżyli kustosze sanktuariów św. Jakuba. Ks. kan. Stanisław Czerwiński mówił m.in. o działalności pierwszego w Polsce Bractwa św. Jakuba w Jakubowie oraz o powołanej kongregacji „Camino Polonia”. Z kolei ks. kan. Andrzej Loranc, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, poinformował o odnawianiu oraz wytyczaniu Dróg św. Jakuba. Podkreślił troskę o pielgrzymów, o ich duchowy rozwój. Ks. kan. Ryszard Honkisz z Więcławic Starych, kustosz najmłodszego sanktuarium św. Jakuba, poinformował, że z myślą o czcicielach św. Jakuba przygotowywane są modlitewnik i śpiewnik.
Wystąpił również Emil Mendyk, prezes stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” oraz Jarosław Supera, prezes Mazowieckiego Bractwa św. Jakuba. Iwona Bińczycka-Kołacz zaprezentowała Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych. 7 września wygłoszono serię konferencji, które tłumaczono symultanicznie.
W programie było również nawiedzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i sąsiadującego z nim sanktuarium bł. Jana Pawła II oraz pielgrzymka na odcinku Małopolskiej Drogi św. Jakuba, z Polanowic do Więcławic Starych. Na zakończenie konferencji oraz światowego spotkania w nowo mianowanym przez Metropolitę Krakowskiego diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.
Zarząd Ogólnoświatowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela, na czele z prezesem, prof. Agustínem Dosilem Maceirą, dokonał agregacji (włączenia) Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych do Arcybractwa w Santiago de Compostela, a ks. kan. Elisardo Temperán Villaverde odznaczył członków zarządu medalami członków Arcybractwa św. Jakuba. Medalami upamiętniającymi ostatni Święty Rok Jakubowy, obchodzony w Santiago de Compostela w 2010 r., zostali odznaczeni bp Grzegorz Ryś i ks. kan. Ryszard Honkisz.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję