Reklama

Camino w Krakowie

W Krakowie i Więcławicach Starych odbyła się we wrześniu br. VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „1200 lat pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela”, połączona ze Światowym Spotkaniem Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba. Konferencję zorganizowały: Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych i krakowskie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. Organizatorzy po raz kolejny skupili się na genezie Drogi św. Jakuba Starszego, jej funkcjonowaniu oraz rozwoju kultu Apostoła na świecie. Konferencja rozpoczęła się 5 września w Urzędzie Miasta Krakowa. – Dzięki polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który dwukrotnie był w Santiago de Compostela, nastąpił renesans Dróg św. Jakuba – przypomniał zebranym Agustín Núńez Martínez, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Ambasador podkreślił, że na drodze do Santiago jest też coraz więcej Polaków.
6 września odbyło się Światowe Spotkanie Bractw i Stowarzyszeń św. Jakuba, w ramach którego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przedstawiciele 16 krajów zaprezentowali swoją działalność. Łukasz Mróz, przedstawiciel komitetu organizacyjnego konferencji, wyjaśnił: – Motyw, który powtarzał się we wszystkich prezentacjach, to starania o krzewienie inicjatyw pielgrzymowania do św. Jakuba na terenie własnego kraju, bo w każdym z tych państw, których przedstawiciele przyjechali do Krakowa, są wyznaczane i odtwarzane szlaki św. Jakuba. Ponadto troska o pielgrzymów, o pomoc dla tych, którzy udają się do Santiago.
W tym dniu prezentowali się również polscy miłośnicy Dróg św. Jakuba. Działalność polskich bractw przybliżyli kustosze sanktuariów św. Jakuba. Ks. kan. Stanisław Czerwiński mówił m.in. o działalności pierwszego w Polsce Bractwa św. Jakuba w Jakubowie oraz o powołanej kongregacji „Camino Polonia”. Z kolei ks. kan. Andrzej Loranc, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, poinformował o odnawianiu oraz wytyczaniu Dróg św. Jakuba. Podkreślił troskę o pielgrzymów, o ich duchowy rozwój. Ks. kan. Ryszard Honkisz z Więcławic Starych, kustosz najmłodszego sanktuarium św. Jakuba, poinformował, że z myślą o czcicielach św. Jakuba przygotowywane są modlitewnik i śpiewnik.
Wystąpił również Emil Mendyk, prezes stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” oraz Jarosław Supera, prezes Mazowieckiego Bractwa św. Jakuba. Iwona Bińczycka-Kołacz zaprezentowała Bractwo św. Jakuba z Więcławic Starych. 7 września wygłoszono serię konferencji, które tłumaczono symultanicznie.
W programie było również nawiedzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i sąsiadującego z nim sanktuarium bł. Jana Pawła II oraz pielgrzymka na odcinku Małopolskiej Drogi św. Jakuba, z Polanowic do Więcławic Starych. Na zakończenie konferencji oraz światowego spotkania w nowo mianowanym przez Metropolitę Krakowskiego diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.
Zarząd Ogólnoświatowego Arcybractwa św. Jakuba w Santiago de Compostela, na czele z prezesem, prof. Agustínem Dosilem Maceirą, dokonał agregacji (włączenia) Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych do Arcybractwa w Santiago de Compostela, a ks. kan. Elisardo Temperán Villaverde odznaczył członków zarządu medalami członków Arcybractwa św. Jakuba. Medalami upamiętniającymi ostatni Święty Rok Jakubowy, obchodzony w Santiago de Compostela w 2010 r., zostali odznaczeni bp Grzegorz Ryś i ks. kan. Ryszard Honkisz.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel do policjantów: mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia

2021-07-29 10:35

[ TEMATY ]

policja

bp Wisław Śmigiel

Karol Porwich

„Mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia” – mówił bp Wiesław Śmigiel. Niebieskie uniformy policjantek i policjantów wypełniły mury katedry bydgoskiej. Wspólna modlitwa mundurowych była elementem obchodów tegorocznego Święta Policji.

Przybyłych funkcjonariuszy, na czele z komendantem wojewódzkim Policji generałem Piotrem Leciejewskim, wojewodę i samorządowców, poczty sztandarowe, powitał ks. prałat Stanisław Kotowski – wojewódzki kapelan stróżów prawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję