Reklama

Powiedzieli

Ks. prof. Maciej Ostrowski, teolog, prorektor UPJPII, duszpasterz turystów:

Ks. Elisardo z Composteli mówił, że wędrówka do grobu św. Jakuba to nie tylko turystyka ani nawet turystyka religijna, ale to pielgrzymowanie. Trzeba się zastanowić, jak je wypełnić, jaki program przygotować, by uczestnicy tej wędrówki przeżyli ją jako akt duchowy, który ma ubogacić ich wiarę, aby po powrocie do domu mogli nadal dawać świadectwo chrześcijańskiego życia. Pielgrzymowanie jest punktem, od którego może się rozpocząć nowa ewangelizacja oraz ożywienie wiary. Konieczne jest opracowanie teologicznych podstaw dla pielgrzymowania. Inaczej stanie się ono wędrowaniem, w czasie którego ważne będą przeżycia estetyczne, kulturalne czy spojrzenie na piękno przyrody, przyjaźń z ludźmi. Jednakże to wszystko w rozmaity sposób ma prowadzić do Pana Boga. Jeśli sobie tego nie powiemy na początku pielgrzymki, to każda droga, również ta do św. Jakuba, będzie wycieczką. Jeżeli mówimy o pielgrzymowaniu, to musimy znaleźć odniesienie do Pana Boga i w tym trzeba pątnikom pomóc. Mogą to uczynić ci, którzy zajmują się teoretycznymi badaniami nad pielgrzymowaniem; teologowie, teoretycy kultury, historycy… Dzięki wynikom ich poszukiwań, na różnych polach, pielgrzymowanie staje się bogatsze w treści, a pątnicy odnajdują swój cel.

Ks. kan. Ryszard Honkisz, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych:

Myślę, że św. Jakub, kiedy wyruszał ze swoją misją apostolską i obawiał się o skutki pracy, nie wyobrażał sobie, że tak wielkie owoce przyniesie jego apostolstwo. Sądzę też, że bł. Jan Paweł II, gdy w 1982 r. kierował swój apel do Europy, także nie przypuszczał, że to wystąpienie ożywi ducha nie tylko Europy, ale prawie całego świata! W to międzynarodowe ożywienie wpisują się również nasze konferencje. Nowe tematy, prezentowane w trakcie kolejnych spotkań, rodziły się z konferencji na konferencję. I tak dotarliśmy do sześciu. Ideą konferencji jest nie tylko poznanie historii Drogi św. Jakuba i jej różnych odcinków, ale przede wszystkim rozwój kultu św. Apostoła – męczennika. Stąd formuła osobistych spotkań oraz wspólnej modlitwy. Uczestników łączy poczucie braterstwa. Wszyscy, którzy wyruszają na Drogę św. Jakuba, stają się znajomymi, a niejednokrotnie – przyjaciółmi, bo droga do Santiago łączy ludzi. Taki też jest główny cel naszej konferencji – zbliżenie uczestników oraz wymiana doświadczeń, uzyskanie informacji, co się dzieje w jakubowych środowiskach. Warto podkreślić specyfikę spotkań – połączenie praktyki z teorią. Z jednej strony przybywają do Krakowa i Więcławic miłośnicy Drogi św. Jakuba, zaś z drugiej – osoby badające jej fenomen.
To okazja do wymiany doświadczeń oraz wzajemnego ubogacania.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję