Reklama

Wygrać z czadem

Rok temu pisaliśmy w „Dodatku nie tylko dla Seniora” („Niedziela” nr 43/12) o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakim jest czad, i o tym, że ten cichy zabójca uaktywnia się szczególnie w sezonie grzewczym. Dziś do tematu trzeba wrócić, bo okazuje się, że w okresie od września 2012 r. do marca 2013 r. wskutek zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. Żadną pociechą nie jest fakt, że rok wcześniej śmiertelnych ofiar czadu było 106. Zatrucia tlenkiem węgla są wynikiem niewiedzy lub lekkomyślności, a więc można by ich uniknąć, gdybyśmy w trosce o własne bezpieczeństwo wykazali nieco więcej aktywności i wyobraźni.
U progu sezonu grzewczego warto przypomnieć, że czad jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu. W naszych mieszkaniach powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych paliw, nie tylko węgla, ale także drewna, oleju, gazu, benzyny, propanu. Stąd wynika, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania – czyli w piecykach i kuchenkach gazowych, kuchniach i piecach węglowych – musimy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do paleniska i swobodny odpływ spalin. Kierując się czasem nadmierną oszczędnością, popełniamy błędy, które skutkują tragediami.
Strażacy przypominają o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć nieszczęścia: nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach; instalując urządzenia grzewcze, należy korzystać z usług osób z odpowiednimi uprawnieniami; urządzenia te muszą być sprawne technicznie i posiadać odpowiednie atesty, a ich stan winien być regularnie kontrolowany. Ważną sprawą jest, by w przypadku wymiany okien na okna nowego typu sprawdzić, jak funkcjonuje wentylacja. Zdarza się, że do zatrucia czadem dochodzi podczas kąpieli, kiedy w mieszkaniu zamontowano szczelne okna, a kratki wentylacyjne w ścianie lub kratkę nawiewową w drzwiach łazienki zasłonięto w trosce o zapewnienie ciepła. Kuchnie, łazienki i inne pomieszczenia, w których znajdują się wszelkiego rodzaju piece, powinny być regularnie wietrzone. Czad jest niebezpieczny dla wszystkich, ale grupą, która powinna być szczególnie przed nim chroniona, są noworodki, niemowlęta i dzieci, kobiety spodziewające się dziecka, osoby w podeszłym wieku, a także osoby z chorobami serca i układu oddechowego. Do katalogu zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych strażacy dodają jeszcze propozycję zainstalowania w domu czujników dymu i tlenku węgla. To wydatek, który naprawdę się opłaca.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję