Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kęcki festiwal „Psallite Deo”

Niebawem rusza kolejna edycja Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Kęcki festiwal rozpocznie się 17 października i potrwa cztery dni. Podczas festiwalu zaprezentują się polscy i zagraniczni twórcy i wykonawcy reprezentujący amatorski ruch artystyczny.

Wartością festiwalu jest również spotkanie Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami. Integracja artystyczna i społeczna młodzieży, ale także występy na wysokim poziomie oraz przegląd ambitnego kina, czynią z wydarzenia jakim jest „Psallite Deo” duże przedsięwzięcie kulturalne o ponadregionalnym charakterze - tłumaczą organizatorzy festiwalu.

W tej edycji kontynuowana będzie formuła festiwalu nakierowana na pogłębienie dialogu międzykulturowego i postaw ekumenicznych, z uwzględnieniem chrześcijańskich wartości duchowych. Organizatorzy podkreślają, że na festiwalu twórczość religijna prezentowana jest nie tylko poprzez muzykę, lecz również m.in. w filmie i sztukach plastycznych. Festiwalowi towarzyszy Przegląd Filmowy „Oikumene” oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży o św. Janie Kantym.

Reklama

Uroczyste spotkanie i otwarcie festiwalu, z udziałem Biskupów - patronów honorowych, odbędzie się w piątek 18 października. Dzień wcześniej swoje umiejętności muzyczne zaprezentują lokalne zespoły działające na terenie dekanatu kęckiego. Głównym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs muzyczny (19 października) o charakterze ekumenicznym. Wystąpią zespoły działające na co dzień przy parafiach, szkołach, ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i innych instytucjach, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Występy oceni profesjonalne jury, które przyzna nagrody.

W ramach przeglądu filmowego prezentowane będą cztery filmy: amerykański obraz „October baby”, zainspirowany życiem Gianny Jessen, która cudem przeżyła zabieg aborcji; drugi film to opowieść o ks. Józefie Tischnerze pt. „Jego oczami”; w ostatnim dniu imprezy widzowie będą mogli obejrzeć filmy: „Chrzest” i „Meteory”.

Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się w konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych wykonujących pieśni i piosenki religijne. Obecnie projekt został wpisany do strategii rozwoju regionalnego i jest wspierany przez Gminę Kęty. Odbywa się w ramach obchodów święta patrona miasta, św. Jana Kantego. Festiwal należy do największych tego rodzaju przedsięwzięć na Podbeskidziu (w 2012 r. wzięło w nim udział ponad 500 osób, 38 zespołów i solistów, w tym 11 zagranicznych).

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulmowie górą!

Niedziela przemyska 23/2018, str. I

[ TEMATY ]

festiwal

film

rodzina Ulmów

Archiwum autorki

Autorzy nagrodzonego teledysku „Egzekucja w Markowej”

Autorzy nagrodzonego teledysku „Egzekucja w Markowej”

Skromna rodzina sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej staje się coraz bardziej znana i podziwiana, tym razem za pośrednictwem mediów. W niedzielę 27 maja ogłoszeniem zwycięzców i wręczeniem nagród zakończył się w Warszawie XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2018, którego inauguracja miała miejsce tydzień wcześniej w Józefowie. Wtedy ogłoszono nominacje do nagród festiwalowych; wśród nominowanych był nasz teledysk „Egzekucja w Markowej”, co niezmiernie ucieszyło twórców projektu.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję