Reklama

Niedziela Małopolska

Dzień Miłośnika Eucharystii

Niedziela małopolska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Grzegorz Gałązka/Żal odjeżdzać/Michalineum

Przeżywamy kolejny Dzień Papieski. W tym roku szczególny - wiemy już bowiem, że za kilka miesięcy nasz kochany Ojciec Święty zostanie kanonizowany. I tak „Santo Subito”, które rozbrzmiewało wśród tłumów zebranych na Placu św. Piotra w czasie pogrzebu Papieża, staje się rzeczywistością, usankcjonowaną nie tylko przekonaniem rzeszy wiernych na całym świecie, ale i potrzebnym procesem kanonicznym i licznymi cudami, wyproszonymi u Boga przez Jana Pawła II.

Kiedy co roku zbliża się 16 października - ta szczególna, przełomowa data w najnowszej historii Polski, zastanawiam się na co zwrócić uwagę, by osoba bł. Jana Pawła II nie kojarzyła nam się wyłącznie z anegdotami pokroju historii o wadowickich kremówkach.

Reklama

Media świeckie nachalnie pokazują to, co lekkie, zabawne, niedotykające trudnych i aktualnych kwestii, o których odważnie i dobitnie mówił nasz Ojciec Święty. Nie da się ukryć, że tak jak symboliczna była śmierć Ojca Świętego w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, tak i jego kanonizacja w samo Święto Miłosierdzia jest symbolem i przesłaniem na nasze czasy. W Polsce z datą 27 kwietnia łączy się również fakt, o którym wiele się nie mówi. Zdaje się jednak, że Ojciec Święty z nieba zwraca nam na niego uwagę. 27 kwietnia to dzień, w którym w Polsce przeżywamy Narodowy Dzień Pokuty za grzechy przeciwko życiu człowieka. Czyż nie jest to opatrznościowy zbieg okoliczności? Ojciec Święty, który zawsze stał na straży życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, wskazuje nam cel, o który musimy walczyć, ale też prosić Boga o miłosierdzie za wszelkie grzechy przeciwko życiu - od aborcji i eutanazji, poprzez antykoncepcję oraz zachowania, które godzą w godność ludzkiego życia.

W Litanii do bł. Jana Pawła II m.in. zwracamy się do Ojca Świętego jako „Miłośnika Eucharystii”. To Najświętsza Ofiara, jaką złożył Chrystus, była dla Papieża źródłem siły, odwagi, nadziei i mądrości. Dzięki łasce Boga każdy z nas ma dostęp do Eucharystii i to od naszej woli zależy, czy będziemy się karmić Ciałem Chrystusa. Dostałam kiedyś maila od znajomego księdza, który pisał: „Komunia św. jest niebiańskim lekarstwem leczącym skutki naszych grzechów oraz urazy naszych dusz. Jest również środkiem zdobywania dusz dla nieba. Gdybyśmy my, katolicy, wiedzieli, czym jest Eucharystia, to codziennie byśmy się Nią karmili i świat wyglądałby inaczej...”.

Ciesząc się z łaski rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II i odczytując jego przesłanie, chcemy również jako redakcja „Niedzieli Małopolskiej” włączyć się w to eucharystyczne dziękczynienie za dar Ojca Świętego. Chcemy także podziękować Panu Bogu za 7 lat istnienia naszej redakcji w Krakowie i pomodlić się o Jego błogosławieństwo zarówno dla pracowników jak i Czytelników naszego pisma. Zapraszamy więc wszystkich do Sanktuarium bł. Jana Pawła II we wtorek 15 października na godz. 17.00 na Eucharystię, w czasie której powierzymy Jezusowi wszystkie nasze sprawy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnicki Dzień Papieski

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów (Niedziela Legnicka)

Msze święte, koncerty, wystawy, kwesty i kremówki. W całej Polsce obchodzony był 17. Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”.

Ten dzień ma przybliżać postać i nauczanie papieża Polaka, Jana Pawła II. Legnickie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy Legnicy, ale także przedstawiciele szkół z Diecezji Legnickiej, które noszą imię Jana Pawła II. Przyjechali m.in. uczniowie z Lubina, Polkowic, Bolesławca i Zagrodna. Po Mszy świętej w Centrum Spotkań odbył się koncert w wykonaniu 60 – osobowego chóru z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym dniu zbierane były pieniądze do puszek na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W Diecezji Legnickiej z tej formy pomocy korzysta 40 uczniów. Są to gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, którzy kształcą się na uczelniach w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję