Reklama

Niedziela Małopolska

Dzień Miłośnika Eucharystii

Niedziela małopolska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Grzegorz Gałązka/Żal odjeżdzać/Michalineum

Przeżywamy kolejny Dzień Papieski. W tym roku szczególny - wiemy już bowiem, że za kilka miesięcy nasz kochany Ojciec Święty zostanie kanonizowany. I tak „Santo Subito”, które rozbrzmiewało wśród tłumów zebranych na Placu św. Piotra w czasie pogrzebu Papieża, staje się rzeczywistością, usankcjonowaną nie tylko przekonaniem rzeszy wiernych na całym świecie, ale i potrzebnym procesem kanonicznym i licznymi cudami, wyproszonymi u Boga przez Jana Pawła II.

Kiedy co roku zbliża się 16 października - ta szczególna, przełomowa data w najnowszej historii Polski, zastanawiam się na co zwrócić uwagę, by osoba bł. Jana Pawła II nie kojarzyła nam się wyłącznie z anegdotami pokroju historii o wadowickich kremówkach.

Media świeckie nachalnie pokazują to, co lekkie, zabawne, niedotykające trudnych i aktualnych kwestii, o których odważnie i dobitnie mówił nasz Ojciec Święty. Nie da się ukryć, że tak jak symboliczna była śmierć Ojca Świętego w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, tak i jego kanonizacja w samo Święto Miłosierdzia jest symbolem i przesłaniem na nasze czasy. W Polsce z datą 27 kwietnia łączy się również fakt, o którym wiele się nie mówi. Zdaje się jednak, że Ojciec Święty z nieba zwraca nam na niego uwagę. 27 kwietnia to dzień, w którym w Polsce przeżywamy Narodowy Dzień Pokuty za grzechy przeciwko życiu człowieka. Czyż nie jest to opatrznościowy zbieg okoliczności? Ojciec Święty, który zawsze stał na straży życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, wskazuje nam cel, o który musimy walczyć, ale też prosić Boga o miłosierdzie za wszelkie grzechy przeciwko życiu - od aborcji i eutanazji, poprzez antykoncepcję oraz zachowania, które godzą w godność ludzkiego życia.

Reklama

W Litanii do bł. Jana Pawła II m.in. zwracamy się do Ojca Świętego jako „Miłośnika Eucharystii”. To Najświętsza Ofiara, jaką złożył Chrystus, była dla Papieża źródłem siły, odwagi, nadziei i mądrości. Dzięki łasce Boga każdy z nas ma dostęp do Eucharystii i to od naszej woli zależy, czy będziemy się karmić Ciałem Chrystusa. Dostałam kiedyś maila od znajomego księdza, który pisał: „Komunia św. jest niebiańskim lekarstwem leczącym skutki naszych grzechów oraz urazy naszych dusz. Jest również środkiem zdobywania dusz dla nieba. Gdybyśmy my, katolicy, wiedzieli, czym jest Eucharystia, to codziennie byśmy się Nią karmili i świat wyglądałby inaczej...”.

Ciesząc się z łaski rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II i odczytując jego przesłanie, chcemy również jako redakcja „Niedzieli Małopolskiej” włączyć się w to eucharystyczne dziękczynienie za dar Ojca Świętego. Chcemy także podziękować Panu Bogu za 7 lat istnienia naszej redakcji w Krakowie i pomodlić się o Jego błogosławieństwo zarówno dla pracowników jak i Czytelników naszego pisma. Zapraszamy więc wszystkich do Sanktuarium bł. Jana Pawła II we wtorek 15 października na godz. 17.00 na Eucharystię, w czasie której powierzymy Jezusowi wszystkie nasze sprawy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczczą urodziny Papieża. Wkrótce koncert

Zaplanowali koncert – i... koncert się odbędzie. A choć z powodu epidemii koronawirusa nie dla wszystkich wystarczy miejsc, by uczestniczyć osobiście, to organizatorzy zadbali o to, by koncert był transmitowany online.

W poniedziałek 25 maja o godz. 19.15 w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbędzie się koncert organowy dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Jerzy Kukla.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję