Reklama

Niedziela Legnicka

Konsekracja świątyni fatimskiej

Biskup Marek Mendyk 6 października dokonał poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wilkowie. W uroczystości wzięli udział kapłani oraz budowniczowie świątyni wraz z rodzinami oraz licznie zgromadzeni parafianie

Niedziela legnicka 41/2013, str. 3

[ TEMATY ]

konsekracja

Monika Łukaszów

Biskupa Marka Mendyka w świątyni fatimskiej powitał proboszcz ks. Czesław Paruch oraz wspólnota parafialna, która przedstawiła Księdzu Biskupowi historię powstania parafii i kościoła, a następnie przekazała symboliczne klucze do świątyni, prosząc o jej poświęcenie. Poświęcenie, namaszczenie ołtarza i ścian świątyni nastąpiło podczas Mszy św. - Liturgia, w której uczestniczymy, jest Liturgią wyjątkową. Jest ona jedyna i niepowtarzalna dla danego miejsca i wspólnoty parafialnej. To miejsce od tej chwili jest oddane na wyłączną chwałę Boga - mówił w homilii ks. Mariusz Majewski, sekretarz biskupa legnickiego i ceremoniarz katedralny, odpowiedzialny za liturgię w diecezji. - Niech drzwi tej świątyni, którą dziś w sposób uroczysty poświęcamy, zawsze będą otwarte dla tych, którzy stanowią wspólnotę parafii Wilków, ale także dla tych, którzy zwłaszcza w pielgrzymkach pokutnych tutaj przychodzą. Niech drzwi tego kościoła i serca ludzi gromadzących się przy tym ołtarzu będą otwarte na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem, którzy pragną przyjąć do swojego serca fatimskie wezwanie: „Pokutujcie i odmawiajcie Różaniec”. Niech serca każdego z was będą otwarte na łaskę Ducha Świętego - powiedział.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Proboszcz złożył podziękowanie bp. Markowi Mendykowi za przewodniczenie Mszy św. i dokonanie konsekracji kościoła. Złożył także ogólne i imienne podziękowanie parafianom oraz osobom i instytucjom, które na przestrzeni lat powstawania świątyni w różnoraki sposób przyczyniły się do jej wzniesienia. Przedstawiciele parafii również wyrazili swoje podziękowania proboszczowi ks. Czesławowi oraz ks. Józefowi Swastkowi, który od wielu lat przewodniczy nabożeństwom fatimskim w parafii.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Regmunt konsekrował kościół w Podmoklach

[ TEMATY ]

konsekracja

Podmokle

Karolina Krasowska

Parafianie dziękują biskupowi za akt konsekracji

Parafianie dziękują biskupowi za akt konsekracji

Bp Stefan Regmunt w niedzielę 18 października dokonał konsekracji kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika w Podmoklach.

- W tym roku mija 25 lat od wybudowania naszej świątyni. Pierwszego maja mieliśmy odpust ku czci św. Józefa i według wcześniejszych planów to właśnie tego dnia miała się odbyć uroczysta konsekracja kościoła - mówi proboszcz ks. Andrzej Piela. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję