Reklama

Niedziela Legnicka

Konsekracja świątyni fatimskiej

Biskup Marek Mendyk 6 października dokonał poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wilkowie. W uroczystości wzięli udział kapłani oraz budowniczowie świątyni wraz z rodzinami oraz licznie zgromadzeni parafianie

Niedziela legnicka 41/2013, str. 3

[ TEMATY ]

konsekracja

Monika Łukaszów

Biskupa Marka Mendyka w świątyni fatimskiej powitał proboszcz ks. Czesław Paruch oraz wspólnota parafialna, która przedstawiła Księdzu Biskupowi historię powstania parafii i kościoła, a następnie przekazała symboliczne klucze do świątyni, prosząc o jej poświęcenie. Poświęcenie, namaszczenie ołtarza i ścian świątyni nastąpiło podczas Mszy św. - Liturgia, w której uczestniczymy, jest Liturgią wyjątkową. Jest ona jedyna i niepowtarzalna dla danego miejsca i wspólnoty parafialnej. To miejsce od tej chwili jest oddane na wyłączną chwałę Boga - mówił w homilii ks. Mariusz Majewski, sekretarz biskupa legnickiego i ceremoniarz katedralny, odpowiedzialny za liturgię w diecezji. - Niech drzwi tej świątyni, którą dziś w sposób uroczysty poświęcamy, zawsze będą otwarte dla tych, którzy stanowią wspólnotę parafii Wilków, ale także dla tych, którzy zwłaszcza w pielgrzymkach pokutnych tutaj przychodzą. Niech drzwi tego kościoła i serca ludzi gromadzących się przy tym ołtarzu będą otwarte na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem, którzy pragną przyjąć do swojego serca fatimskie wezwanie: „Pokutujcie i odmawiajcie Różaniec”. Niech serca każdego z was będą otwarte na łaskę Ducha Świętego - powiedział.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Proboszcz złożył podziękowanie bp. Markowi Mendykowi za przewodniczenie Mszy św. i dokonanie konsekracji kościoła. Złożył także ogólne i imienne podziękowanie parafianom oraz osobom i instytucjom, które na przestrzeni lat powstawania świątyni w różnoraki sposób przyczyniły się do jej wzniesienia. Przedstawiciele parafii również wyrazili swoje podziękowania proboszczowi ks. Czesławowi oraz ks. Józefowi Swastkowi, który od wielu lat przewodniczy nabożeństwom fatimskim w parafii.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie obecności Boga w świecie

Niedziela rzeszowska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

konsekracja

osoby konsekrowane

Dzień Życia Konsekrowanego

s. Danuta Fudali

Siostry nowicjuszki i juniorystki na wyprawie w lesie

Siostry nowicjuszki i juniorystki na wyprawie w lesie

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego świętujemy w uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Kościół powszechny obchodzi ten dzień od 1997 r., a ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II. Dzień ten poświęcony jest modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom i są świadkami Boga w świecie. W Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych – wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy. W Polsce jest około 18 tys. sióstr zakonnych należących do 105 zgromadzeń czynnych. Zakony męskie skupiają 11 942 zakonników, wśród których jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Natomiast w zakonach kontemplacyjnych żyje 1281 sióstr. Około 1150 osób należy do instytutów i wspólnot życia konsekrowanego. W Polsce jest też 267 dziewic konsekrowanych, 305 wdów i 2 wdowców oraz 2 pustelnice i 1 pustelnik.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję