Reklama

Niedziela Przemyska

Relikwie bł. Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk w Przemyślu

Niedziela przemyska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

Archiwum parafii

Papież Benedykt XVI podpisał 20 grudnia 2012 r. dekret beatyfikacyjny matki Małgorzaty Łucji Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej - Sióstr Serafitek.

Już jako młoda dziewczyna starała się uważnie wsłuchiwać w głos Boga, który powoli odkrywał przed nią tajemnicę powołania. Idąc za tym głosem, Łucja bardzo odważnie i z poświęceniem angażowała się w pomoc potrzebującym. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej przez pewien czas pozostała w Jerozolimie, opiekując się chorymi i potrzebującymi pomocy pielgrzymami. Po powrocie do Polski ok. 1880 r. udała się do Zakroczymia, gdzie spotkała o. Honorata Koźmińskiego. Pod jego kierunkiem rozpoczęła swoje posługiwanie ludziom starszym, opuszczonym, bezdomnym. Już wkrótce zaczęły przyłączać się do niej młode dziewczęta, które pragnęły podjąć ten sam styl życia i posługi wśród ubogich. Tak narodziła się nowa wspólnota zakonna - Siostrzyczki Ubogich, która z czasem zmieniła swoją nazwę na Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej. W zgromadzeniu Łucja przyjęła nowe imię: Małgorzata. Nowa wspólnota rozwijała się bardzo szybko i obejmowała swą posługą już nie tylko osoby starsze, lecz również opuszczone i zaniedbane dzieci. Matka Małgorzata kierowała zgromadzeniem przez dwadzieścia lat, starając się przekazać mu swój specyficzny charyzmat - umiłowanie Chrystusa w ubogich i trwanie przy cierpiącym tak, jak Maryja trwała pod krzyżem swojego Syna. Matka Małgorzata pod koniec życia, kiedy była już chora, wyjechała do domu zakonnego w Nieszawie, gdzie zmarła 5 czerwca 1905 r.

Reklama

Aktu beatyfikacji matki Małgorzaty, w imieniu papieża Franciszka, dokonał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato 9 czerwca, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W uroczystości tej uczestniczyły Siostry Serafitki z Domu Prowincjalnego w Przemyślu przy ul. Reymonta oraz pielgrzymi z parafii św. Jana z Dukli w Przemyślu, na terenie której siostry pracują już od ponad 40 lat.

Dzięki staraniom ks. proboszcza Roberta Drążka i przychylności Zarządu Generalnego Sióstr Serafitek w Krakowie, 22 września br. do kaplicy pw. św. Jana z Dukli w Przemyślu zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. Stało się to podczas Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. W uroczystej oprawie, która była równocześnie dziękczynieniem za dar beatyfikacji Matki Założycielki, wzięli udział zaproszeni goście: ks. prał. Józef Bar, ks. Tadeusz Dec, ks. prał. Aleksander Burdzy, ks. Tadeusz Baj, o. Tadeusz Pawłowicz OFM, licznie zgromadzone Siostry Serafitki, wraz z matką generalną Joanną Danutą Wiśniowską i matką prowincjalną s. Lucjaną Szczęch.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz, w imieniu swoim i całej wspólnoty parafialnej, wyraził wdzięczność za dar relikwii bł. Matki Małgorzaty, która będzie odbierała cześć w naszej wspólnocie w każdą pierwszą środę miesiąca.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron mężnego wyznawania wiary

Parafia pw. św. Wita w Mełgwi otrzymała – jako pierwsza w Polsce – relikwie swojego patrona. Intronizacji w dzień parafialnego odpustu 15 czerwca dokonał bp Mieczysław Cisło, a ich cząstkę przekazał prymas Czech kard. Dominik Duka

Święty Wit żył w trzecim wieku za panowania cesarza Dioklecjana. Legenda mówi, że był młodzieńcem, synem poganina, którego w wierze chrześcijańskiej wychowali opiekunowie. Z nimi uciekł przed ojcem nakazującym mu wyparcie się wiary. Został wezwany przez cesarza, aby uzdrowił jego syna i wypędził złego ducha, który nim zawładnął. Spełnił żądanie, za co władca obiecał mu bogactwo pod warunkiem złożenia hołdu pogańskim bogom. Wit powiedział: „Twoich skarbów, cesarzu, nie potrzebuję, gdyż dość jestem bogaty, będąc w łasce u Boga, a twoim bogom nigdy ofiary nie złożę”. Został skazany na śmierć męczeńską, lecz wiary się nie wyparł. Św. Wit został zaliczony do Czternastu Wspomożycieli, przywoływanych w przypadku chorób i innych potrzeb. Jest patronem chorych na epilepsję, młodzieży, aktorów i tancerzy. Od wieków czczone były jego relikwie; w 925 r. cesarz niemiecki Henryk I podarował dłoń św. Wacławowi, księciu Czech. Są one częścią skarbu narodowego, przechowywanego w katedrze pod jego wezwaniem w Pradze.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję