Reklama

Niedziela Rzeszowska

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

W dniach 14-15 września br. odbył się w Licheniu I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD) zorganizowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W Kongresie udział wzięło ponad 1200 osób, wśród nich 47 osób reprezentujących diecezję rzeszowską z parafii dekanatów rzeszowskich oraz czterech dekanatów: boguchwalskiego, czudeckiego, głogowskiego i tyczyńskiego. Opiekunem delegatów diecezji rzeszowskiej był ks. Grzegorz Wojnar. 14 września obrady Kongresu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, sprawowana przez księży opiekunów grup z poszczególnych diecezji, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, który również wygłosił homilię.

W pierwszym dniu w godzinach wieczornych odbyły się spotkania w trzech grupach tematycznych. Poprzedził je wykład specjalistów (osób duchownych i świeckich) na tematy, będące przedmiotem spotkań tematycznych, ukazane w świetle wyników badań, a zakończył apel Maryjny oraz procesja ze świecami.

W drugim dniu Kongresu - po Liturgii Godzin (Jutrzni) Nawiązano do Dekretu Soborowego o Apostolstwie Świeckich oraz do nauczania Benedykta XVI. Podzielono się refleksjami oraz przedstawiono obraz, jaki wyłania się na tle dyskusji i świadectw na spotkaniach tematycznych oraz na tle omówionych wyników badań, w pierwszym dniu Kongresu.

Reklama

Zwrócono uwagę, iż prace i problemy poszczególnych PRD niewątpliwie są zróżnicowane, bo też różne są uwarunkowania lokalne. Konieczne jest zachowanie proporcji w działaniach, m.in. charytatywnych, katechetycznych i apostolskich. Prace PRD nie powinny być zdominowane pracą rad ekonomicznych. Równolegle i niezależnie powinny pracować rady - ekonomiczna i duszpasterska.

Celem nadrzędnym pracy PRD jest przekształcenie parafii we wspólnotę, stąd też powinna ona zmierzać w następujących kierunkach: 1. Właściwa formacja - związana z motywacją do działania; 2. Reprezentatywność - odpowiedni liczebnie i konstruktywny udział osób różnych profesji; 3. Opracowanie i konsekwentna realizacja programu; 4. Wypracowanie i zastosowanie odpowiednich metod pracy (wykorzystanie Internetu).

Kongres zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka - metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Homilię wygłosił bp Wiesław Mering - ordynariusz diecezji włocławskiej. Nawiązując do Słowa Bożego zwrócił uwagę, iż duszpasterstwo jest sensowne wtedy, gdy niesie wiarę, nadzieję i miłość w przekonujący sposób.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II patronem Europy

[ TEMATY ]

Rzeszów

kongres

Europa Christi

Monika Książek/Niedziela

16 października to dzień wyjątkowy przede wszystkim z racji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra. W przeżywanie tego świętowania wpisuje się kolejny dzień II Międzynarodowego Kongresu Europa Christi, którego obrady od wczoraj mają miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa.

Dzisiejsze spotkanie pod hasłem „Św. Jan Paweł II patronem Europy” rozpoczęło się jeszcze nieoficjalnie o godz. 14.15. Wówczas ks. prał. Władysław Jagustyn, ks. prałat Stanisław Słowik oraz ks. dr Piotr Potyrała poprowadzili modlitwę różańcową. Warto podkreślić, że w dzisiejszym dniu kongresowym brały udział delegacje parafialnych Kół Caritas ze wszystkich parafii diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję