Reklama

Niedziela Rzeszowska

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

W dniach 14-15 września br. odbył się w Licheniu I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD) zorganizowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W Kongresie udział wzięło ponad 1200 osób, wśród nich 47 osób reprezentujących diecezję rzeszowską z parafii dekanatów rzeszowskich oraz czterech dekanatów: boguchwalskiego, czudeckiego, głogowskiego i tyczyńskiego. Opiekunem delegatów diecezji rzeszowskiej był ks. Grzegorz Wojnar. 14 września obrady Kongresu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, sprawowana przez księży opiekunów grup z poszczególnych diecezji, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, który również wygłosił homilię.

W pierwszym dniu w godzinach wieczornych odbyły się spotkania w trzech grupach tematycznych. Poprzedził je wykład specjalistów (osób duchownych i świeckich) na tematy, będące przedmiotem spotkań tematycznych, ukazane w świetle wyników badań, a zakończył apel Maryjny oraz procesja ze świecami.

W drugim dniu Kongresu - po Liturgii Godzin (Jutrzni) Nawiązano do Dekretu Soborowego o Apostolstwie Świeckich oraz do nauczania Benedykta XVI. Podzielono się refleksjami oraz przedstawiono obraz, jaki wyłania się na tle dyskusji i świadectw na spotkaniach tematycznych oraz na tle omówionych wyników badań, w pierwszym dniu Kongresu.

Reklama

Zwrócono uwagę, iż prace i problemy poszczególnych PRD niewątpliwie są zróżnicowane, bo też różne są uwarunkowania lokalne. Konieczne jest zachowanie proporcji w działaniach, m.in. charytatywnych, katechetycznych i apostolskich. Prace PRD nie powinny być zdominowane pracą rad ekonomicznych. Równolegle i niezależnie powinny pracować rady - ekonomiczna i duszpasterska.

Celem nadrzędnym pracy PRD jest przekształcenie parafii we wspólnotę, stąd też powinna ona zmierzać w następujących kierunkach: 1. Właściwa formacja - związana z motywacją do działania; 2. Reprezentatywność - odpowiedni liczebnie i konstruktywny udział osób różnych profesji; 3. Opracowanie i konsekwentna realizacja programu; 4. Wypracowanie i zastosowanie odpowiednich metod pracy (wykorzystanie Internetu).

Kongres zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka - metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Homilię wygłosił bp Wiesław Mering - ordynariusz diecezji włocławskiej. Nawiązując do Słowa Bożego zwrócił uwagę, iż duszpasterstwo jest sensowne wtedy, gdy niesie wiarę, nadzieję i miłość w przekonujący sposób.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata nad chorą Europą

Niedziela Ogólnopolska 43/2017, str. 14-15

[ TEMATY ]

wywiad

kongres

rozmowa

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś – ciagle obecny w rzeczywistości Kościoła i Ojczyzny

Ks. inf. Ireneusz Skubiś – ciagle obecny w rzeczywistości Kościoła i Ojczyzny

Lidia Dudkiewicz: – Ruch „Europa Christi” podjął się zadania przygotowania międzynarodowego kongresu na temat chrześcijaństwa w Europie. Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję