Reklama

Niedziela Rzeszowska

I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

W dniach 14-15 września br. odbył się w Licheniu I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD) zorganizowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W Kongresie udział wzięło ponad 1200 osób, wśród nich 47 osób reprezentujących diecezję rzeszowską z parafii dekanatów rzeszowskich oraz czterech dekanatów: boguchwalskiego, czudeckiego, głogowskiego i tyczyńskiego. Opiekunem delegatów diecezji rzeszowskiej był ks. Grzegorz Wojnar. 14 września obrady Kongresu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, sprawowana przez księży opiekunów grup z poszczególnych diecezji, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, który również wygłosił homilię.

W pierwszym dniu w godzinach wieczornych odbyły się spotkania w trzech grupach tematycznych. Poprzedził je wykład specjalistów (osób duchownych i świeckich) na tematy, będące przedmiotem spotkań tematycznych, ukazane w świetle wyników badań, a zakończył apel Maryjny oraz procesja ze świecami.

Reklama

W drugim dniu Kongresu - po Liturgii Godzin (Jutrzni) Nawiązano do Dekretu Soborowego o Apostolstwie Świeckich oraz do nauczania Benedykta XVI. Podzielono się refleksjami oraz przedstawiono obraz, jaki wyłania się na tle dyskusji i świadectw na spotkaniach tematycznych oraz na tle omówionych wyników badań, w pierwszym dniu Kongresu.

Zwrócono uwagę, iż prace i problemy poszczególnych PRD niewątpliwie są zróżnicowane, bo też różne są uwarunkowania lokalne. Konieczne jest zachowanie proporcji w działaniach, m.in. charytatywnych, katechetycznych i apostolskich. Prace PRD nie powinny być zdominowane pracą rad ekonomicznych. Równolegle i niezależnie powinny pracować rady - ekonomiczna i duszpasterska.

Celem nadrzędnym pracy PRD jest przekształcenie parafii we wspólnotę, stąd też powinna ona zmierzać w następujących kierunkach: 1. Właściwa formacja - związana z motywacją do działania; 2. Reprezentatywność - odpowiedni liczebnie i konstruktywny udział osób różnych profesji; 3. Opracowanie i konsekwentna realizacja programu; 4. Wypracowanie i zastosowanie odpowiednich metod pracy (wykorzystanie Internetu).

Kongres zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka - metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Homilię wygłosił bp Wiesław Mering - ordynariusz diecezji włocławskiej. Nawiązując do Słowa Bożego zwrócił uwagę, iż duszpasterstwo jest sensowne wtedy, gdy niesie wiarę, nadzieję i miłość w przekonujący sposób.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Katolików Świeckich

Mszą św. w archikatedrze przemyskiej rozpoczął się 15 marca Kongres Katolików Świeckich, zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. W homilii abp Józef Michalik wskazał na dwa drogowskazy, którymi powinien kierować się każdy chrześcijanin. Pierwszym z nich jest przestrzeganie Bożego prawa, wbrew pokusom dzisiejszego świata, który wybiera to, co egoistycznie przyjemne. Drugim wskazaniem jest Chrystusowe wezwanie do doskonałości: „Pan Jezus niejako uzupełnia prawo i mówi: «Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują». Więcej – bądźcie doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski. My, chrześcijanie, jesteśmy wezwani, żebyśmy byli tak doskonali, jak doskonały jest nasz Ojciec niebieski” – mówił Metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję