Reklama

Niedziela Sandomierska

Dni Kardynała Kozłowieckiego

Niedziela sandomierska 41/2013, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. Adam Stachowicz

Dorocznie w okolicy rocznicy śmierci kard. Adama Kozłowieckiego SJ, w miesjcu urodzin Kardynała świętowane są dni jemu poświęcone. W tym roku, rocznicę śmierci, 28 września, odbył się Festiwal Piosenki Misyjnej. Natomiast główne uroczystości przeżywano 29 września. Mszy św. w zabytkowym parku przy muzeum Kardynała, sprawowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, przyjaciele Fundacji „Serce bez granic” i ci, którym bliska sercu jest sprawa misji. Przybyło również wielu parlamentarzystów i przedstawicieli władz na każdym szczeblu. Homilię wygłosił ks. Roman Sieroń. Wychodząc z tekstów Ewangelii o Łazarzu i mówiąc o kard. Kozłowieckim nawiązywał do jego posługi względem ubogich i cierpiących nie tylko fizycznie, ale również duchowo, czyli poszukujących prawdy, nadziei i miłości. Po zakończonej liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał otwarcia odbudowanych alejek parkowych.

Kontynuacja świętowania przeniosła się do Publicznego Gimnazjum w Majdanie Królewskim. Biskup Ordynariusz podkreślił na wstępie, że w dobie upadających i kontestowanych autorytetów, wielkość kard. Kozłowieckiego jest jeszcze bardziej widoczna. - Ta wielkość wynika z podobieństwa do Chrystusa. Ksiądz Kardynał miał doprawdy serce bez granic - dla wszystkich, w każdym miejscu i o każdej porze. Dlatego jest naszą dumą, a jednocześnie wyzwaniem by żyć podobnie.

Po części artystycznej w wykonaniu zaproszonych artystów i uczniów, nastąpiło wręczenie statuetki „Serce bez granic”. Z rąk bp. Krzysztofa Nitkiewicz otrzymał ją ks. Wacław Kuflewski, wieloletni misjonarz w Zambii, przyjaciel kard. Kozłowieckiego i odpowiedzialny z ramienia Episkopatu Polski za sprawy misyjne oraz formację misjonarzy. Był również inicjatorem i wieloletnim dyrektorem Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W tym roku Kapituła nagrodą wyróżniła również: abp. Telesfora Mpundu z Lusaki i siostrę dominikankę z sierocińca w Kasisi w Zambii.

W panelu naukowym z konferencjami wystąpili: ks. Henryk Witczyk z KUL, który mówił o owocach głoszenia Ewangelii narodom na podstawie fragmentu z Ewangelii św. Mateusza oraz ks. Stanisław Cieślak SJ z Akademii Ignatianum w Krakowie w wystąpieniu zatytułowanym: „Kardynał Adam Kozłowiecki SJ - Misjonarz Afryki”.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2013, str. 1, 2

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum ks. Stanisława Solilaka

W niedzielę, 16 czerwca br. minęła 15. rocznica erygowania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie. Tę „kryształową rocznicę” uczciliśmy poświęceniem figury Jezusa Miłosiernego, którą ufundowali parafianie z ks. Proboszczem (ks. Stanisławem Solilakiem - red.). Tego dnia z kościoła parafialnego wyruszyła procesja do byłego POM-u, gdzie przy drodze na osiedlu ulokowano figurę. Tutaj ks. Proboszcz poświęcił ją, dzieci zapaliły 15 zniczy, a przedstawiciele rodzin złożyli bukiet biało-czerwonych róż. Następnie ks. Proboszcz zawierzył parafię Miłosiernemu Panu, dziękując za łaski, które zostały dane parafii. Przez ten czas do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu zostało włączonych 170 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 299 osób, a I Komunię 250 dzieci. Trudno zliczyć, ilu grzeszników otrzymało łaskę Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Namaszczenie chorych było udzielane 757 razy. Sakrament święceń w stopniu prezbitera w 2008 r. przyjął nasz rodak - ks. Piotr Spyra. Na ślubnym kobiercu stanęło 105 par, a do wieczności odprowadzono 189 zmarłych. Niestety, parafia na skutek licznych wyjazdów wiernych zmniejszyła się przez ten okres o ponad 200 osób i liczy obecnie ok. 1000 wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję