Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Te Deum” za stulecie świątyni w Mrzeżynie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum parafii w Mrzeżynie

Pojęcie czasu nieodwołalnie związane jest z życiem człowieka. Wobec potęgi minionych wieków stajemy zawsze z szacunkiem nad tym wszystkim, co kształtowało prawdę o egzystencji świata i człowieka. W tym kontekście sto lat jest niewielkim odcinkiem czasu, jednak, gdy spojrzy się na wielość wydarzeń wpisanych w jeden wiek, dostrzega się ich niezwykłość i bogactwo ducha w nich zawarte. Taka właśnie refleksja przyświecała niedawnym obchodom 100-lecia kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie.

Mrzeżyno od średniowiecza było związane z Trzebiatowem jako jego port handlowy i rybacki. Prawdopodobnie tutaj znajdowała się średniowieczna latarnia morska Regoujście. W 1457 r. trzebiatowianie przy współpracy klasztoru z Białoboków przekopali nowe, skrócone koryto rzeki Regi i założyli tu nowy port. W 1806 r. rozpoczął swoją działalność pierwszy Dom Zdrojowy; w 1840 r. Mrzeżyno było już znanym kąpieliskiem morskim. W 1912 r. doprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa. 17 marca 1945 r. miały tu miejsce pierwsze powojenne Zaślubiny Polski z Morzem.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 7 września br. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w asyście kilkunastu kapłanów pracujących w tej parafii, wywodzących się z tych terenów oraz posługujących w dekanacie Trzebiatów. O przybliżenie historii kościoła oraz najważniejszych wątków związanych z czasami kształtowania powojennego duszpasterstwa poprosiliśmy obecnego proboszcza, ks. kan. Wojciecha Helaka: „Jak podają źródła historyczne, świątynię zbudowano w rekordowym tempie, bowiem latem 1912 r. wmurowany został kamień węgielny, a 1 lipca 1913 r. generalny superintendent pomorskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego poświęcił ją dla mieszkańców i licznie przebywających tu letników. Ciekawostką jest fakt, że naczynia liturgiczne ufundowali przebywający wtedy w Mrzeżynie kuracjusze, a sama cesarzowa Niemiec ofiarowała Biblię. Po II wojnie światowej rozpoczął się drugi rozdział burzliwych dziejów tej świątyni. Stała się ona miejscem kultu dla katolików - służyła dalej mieszkańcom i wczasowiczom, a administrator apostolski ks. dr Edmund Nowicki dekretem z dn. 6 września 1945 r. włączył Mrzeżyno w granice parafii Trzebiatów. Dopełnieniem tej decyzji była uroczystość w dniu 29 czerwca 1947 r., kiedy to ks. Tadeusz Długopolski TChr, proboszcz w Trzebiatowie, poświęcił kościół i odprawił pierwszą Mszę św. odpustową ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła. Kolejny ważny aspekt wiąże się z wymiarem wojska. W 1950 r. MON ogłosiło Mrzeżyno terenem wojskowym i wstęp dla ludności cywilnej został wzbroniony. Od tego momentu kościół został znowu zamknięty i zaczął ulegać dewastacji. Po zmianach ustrojowych w 1956 r. kościół został ponownie udostępniony dla kultu Bożego, uporządkowany, odnowiony i od 26 maja 1956 r. służy nieprzerwanie mieszkańcom i wczasowiczom. Od 1972 r. był kościołem filialnym parafii św. Józefa w Trzebuszu, a w 1983 r. ustanowiony został kościołem rektorskim. Najistotniejszą datą jest jednak dzień 14 stycznia 1985 r., kiedy abp Kazimierz Majdański, ówczesny biskup szczecińsko-kamieński, ustanowił kościół w Mrzeżynie siedzibą parafii, mianując jej pierwszym proboszczem ks. kan. Henryka Jędrychowskiego, któremu dziękujemy za wieloletni trud budowy duchowej i materialnej tej parafii oraz za posługę kapłańską, dziś szczególnie złączoną z Chrystusowym krzyżem choroby i cierpienia” - mówi ks. kan. Wojciech Helak.

Reklama

W uroczystości jubileuszowej wzięli udział zaproszeni goście, obok kapłanów także przedstawiciele władz samorządowych gminy Trzebiatów, Wojska Polskiego, szkoły w Mrzeżynie, stowarzyszeń, ośrodków wczasowych reprezentowanych przez delegacje, poczty sztandarowe, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, które niedawno świętowały jubileusz 25-lecia posługiwania w tej wspólnocie. Licznie przybyli również wczasowicze i parafianie z Mrzeżyna, Rogowa i Robów, którzy na co dzień wypełniają tę świątynię swoją obecnością, modlitwą, i dbają, by sobą głosiła chwałę Pana Boga.

Reklama

„Podczas Mszy św. modliliśmy się za budowniczych i dobrodziejów tej świątyni - dodaje - ks. kan. W. Helak - za żyjących i zmarłych, za parafian i gości, wspominając pastora Getke - budowniczego świątyni - oraz tych, którzy zadbali o obecny jej wygląd, szczególnie za śp. Władysława Rupentala - parafianina, który wykonał w drzewie ołtarz, ambonkę, chrzcielnicę, konfesjonały i pięknie zdobiony sufit, oraz za artystę plastyka śp. Henryka Burzca z Krakowa, który poprzez elementy ceramiczne ukazał Trójcę Świętą, patronów świątyni: świętych apostołów Piotra i Pawła, a także uzupełnił wystrój elementami przypominającymi o bliskości morza.

W pierwszych wiekach Kościoła każda Eucharystia kończyła się wspólną agapą - ucztą miłości. Naśladując pierwsze wspólnoty Kościoła, trwaliśmy w dziękczynieniu, dzieląc się we wspólnocie chlebem, radością, wspólnym śpiewem, ciepłym słowem oraz przygotowaną dla wszystkich strawą. To wszystko ubogacone było przygotowaną przez parafian wystawą historyczną o naszej świątyni i parafii oraz koncertem zespołów: «Trzebiatowiacy» i «Testimonium». Dzieci uczestniczyły w przygotowanych konkursach związanych z naszym kościołem. Aby pozostał ślad tej uroczystości, abp Andrzej Dzięga poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz i jak nakazuje piękny zwyczaj pielęgnowany przez leśników, posadził w asyście proboszcza i pana leśniczego drzewo-pomnik. Jako proboszcz tej nadmorskiej wspólnoty - kontynuuje ks. kan. W. Helak - pragnę podziękować raz jeszcze Księdzu Arcybiskupowi za Eucharystię, wygłoszone słowo Boże, za przekazane okolicznościowe błogosławieństwo na dalsze lata trwania w wierze przy naszej świątyni, by każdy, kto tu przybędzie, mógł odczuć, że jest tu cząstka jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Dziękuję także wszystkim parafianom zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości. Niech okazane dobro wraca zwielokrotnione w codziennym życiu, a Pan Bóg niech obdarza obficie swoimi łaskami” - kończy jubileuszowe podsumowanie ks. Wojciech Helak.

Dołączamy się jako wspólnota archidiecezjalna do modlitwy w intencji parafian - jubilatów z Mrzeżyna, a wszystkich zapraszamy, by przy każdej okazji pobytu nad morzem zaglądnęli do tej uroczej, tchnącej morskim duchem, świątyni w Mrzeżynie.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

pixabay.com

W czwartek, 1 sierpnia, przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty. Wieczorem przeddzień rocznicy rozpoczęcia zrywu, biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. na Placu Krasińskich.

W stolicy jak zwykle zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych, aby nie tylko kwiatami, ale i modlitwą uczcić pamięć poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 75 lat.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję