Reklama

Głos z Torunia

20 lat oratorium na Rybakach

20 lat temu bp Andrzej Suski dokonał poświęcenia i otwarcia Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza działającego przy parafii michalickiej pw. św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach. Była to pierwsza tego typu placówka w Toruniu. Inicjatorem jej powstania byli ks. prof. Czesław Kustra oraz ks. Józef Ślusarczyk. 29 września w kościele na Rybakach sprawowano Mszę św., w trakcie której rozpoczęto obchody 20-lecia funkcjonowania Oratorium. 2 października kontynuowano świętowanie w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu

Niedziela toruńska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Joanna Kruczyńska

Spotkanie w Dworze Artusa rozpoczął występ formacji NPWM (Najlepszy Przekaz W Mieście). Raperzy z Mławy zaprezentowali wymowny utwór „Wyciągamy dzieci z bramy”. Następnie obecny dyrektor Oratorium ks. Krzysztof Winiarski przedstawił krótką historię placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski - prezydent Torunia oraz księża michalici z przełożonym generalnym ks. Kazimierzem Radzikiem, ks. prof. Czesławem Kustrą - założycielem Oratorium oraz księżmi - byłymi dyrektorami placówki.

Podczas uroczystości wręczono medal Bene Merenti (łac. „dobrze zasłużonemu”), który nadawany jest za szczególne zasługi na rzecz Zgromadzeń św. Michała Archanioła i pomoc w realizacji charyzmatu bł. Bronisława Markiewicza. Medale wręczył ks. Kazimierz Radzik i powędrowały one do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz dr. Tadeusza Ładniaka z oddziału nefrologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Reklama

W blisko półgodzinnym programie artystycznym młodzi podopieczni Oratorium zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne.

W dalszej części wręczono podziękowania dla pracowników Oratorium oraz sponsorów, instytucji, osób prywatnych wspierających działalność placówki. Podziękowania skierowano również do mediów przybliżających czytelnikom działalność Oratorium. Wśród docenionych znalazła się redakcja toruńskiej edycji „Niedzieli” - „Głos z Torunia”.

Pracownikom, wolontariuszom oraz podopiecznym placówki życzymy dalszego, owocnego funkcjonowania i opieki błogosławionego patrona ks. Bronisława Markiewicza.

Spotkanie zakończono wspólnym występem dzieci z Oratorium oraz zespołu Najlepszy Przekaz W Mieście.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O kolędzie „Cicha noc” w auli „Niedzieli”

[ TEMATY ]

spotkanie

Grażyna Kołek/Niedziela

W auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie przy ul. 3 Maja 12 odbyło się w poniedziałek 7 stycznia spotkanie z cyklu comiesięcznych zajęć nieformalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej, organizowanych przez panią Barbarę Popiołek.

Tym razem, na styczniowym spotkaniu w „Niedzieli” gościła z wykładem dr Bogumiła Kmieć, germanistka, prezes Oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Częstochowie. Tematem prelekcji była historia powstania słynnej austriackiej kolędy „Cicha noc” – „Stille Nacht”, a okazją 200-lecie jej powstania, które przypadło w Wigilię 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję