Reklama

Głos z Torunia

Zamek Bierzgłowski

Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej

Niedziela toruńska 41/2013, str. 2

czesław Piątkowski

„Wiara dziełem Boga i człowieka” to główny temat cyklu konferencji rekolekcyjnych Akcji Katolickiej, które odbyły się w dniach 20-22 września w Zamku Bierzgłowskim. Poprowadził go ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz. Początkiem rekolekcji była wieczorna Eucharystia z homilią poświęconą przyczynom utraty wiary. Później w ramach 150. rocznicy powstania styczniowego prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak omówiła bogate życiorysy świętych: Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Adama Chmielowskiego i Rafała Kalinowskiego (kanonizowanych przez bł. Jana Pawła II), którzy, mając silną wiarę i nadzieję, walczyli o niepodległość ojczyzny będącej pod zaborami. Dopełnieniem tematu była następna konferencja prof. Bogdana Burdzieja „Tarcza polska oraz modlitwy i poezje związane z powstaniem styczniowym”. Oba te wykłady pokazały wspaniałych ludzi, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były w życiu priorytetami, oraz jak poprzez modlitwy i poezję przekazywano duchowe dziedzictwo dla następnych pokoleń. Dla nas były to wskazówki, jak w pełni łaski wiary i patriotyzmu zachować się w trudnej polskiej współczesności. Ilustrację tych wystąpień stanowiła wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu oraz życiorysom wymienionych świętych związanych z powstaniem.

W dalszej części spotkania ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz mówił o wierze pojmowanej jako rozumowe przyjęcie prawdy i osobowe przylgnięcie do Boga, gdzie ogromną rolę odgrywają rozum i wola. Zwracał uwagę na społeczny charakter wiary i z tym związane zadania przeznaczone dla katolików, a zwłaszcza członków Akcji Katolickiej. Dni formacyjne były więc nasycone zgłębianiem naszej osobistej relacji z Bogiem poprzez łaskę wiary i jedność w modlitwie.

Do niezbędnych elementów czasu spędzonego w Zamku Bierzgłowskim należało też spotkanie informacyjne prowadzone przez prezes DIAK Lidię Gliwę, która, omawiając sprawy bieżące, oznajmiła, że nowym krajowym asystentem Akcji Katolickiej przy KEP został biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej ks. Marek Solarczyk. W dalszej części zapoznała z zadaniami i literaturą na nowy rok formacyjny. Wspomniała także o niebezpiecznej ideologii gender.

Ważnym punktem programu była sobotnia wieczorna agapa, na której wymienialiśmy się doświadczeniami i łączyliśmy we wspólnym śpiewie. Organizatorem dni formacyjnych była prezes Lidia Gliwa wraz z Zarządem DIAK, a nad całością czuwał diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Wiesław Łużyński.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję