Reklama

Jasielskie Wizytki (cz. 3)

S. Beata Olech
Edycja rzeszowska 1/2003

Odbudowa klasztoru lata 1945-72

Gdy w styczniu 1945 r. przeszła zawierucha wojenna natychmiast kilka sióstr wyruszyło do Jasła, gdzie zamieszkały w ocalonej stodole, rozpoczynając twardą próbę nowego życia wśród ruin o głodzie i chłodzie. Powoli zaczęło wracać życie w opuszczonym ustroniu, najpierw odbudowano kapelanię - sierpień 1947 r., gdzie siostry mieszkały 10 lat. Potem przyszedł czas dźwignięcia z ruin kościoła - kwiecień 1949 r. Nowa świątynia została poświęcona Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi. Na końcu odbudowany został klasztor. W roku 1958 siostry przeprowadziły się do części odbudowanego klasztoru. Budowa trwała aż do roku 1972 z powodu braku funduszy, które siostry zdobywały drogą kwestowania, cieżką pracą i kosztem osobistych wyrzeczeń.
Po roku 1960 siostry zwróciły się o pomoc do ludzi dobrej woli w USA i te ofiary przyspieszyły ukończenie budowy klasztoru i wykonanie wystroju wnętrza kościoła. 25 września 1966 r. abp Ignacy Tokarczuk dokonał uroczystej konsekracji kościoła, a 21 sierpnia 1975 r. dekretem Kurii Biskupiej w Przemyślu erygował przy kościele parafię.
25 marca 1992 r. parafia znalazła się w nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej.
W dniach 23-26 grudnia 1995 r. klasztor sióstr nawiedziła wędrująca figura Matki Bożej Fatimskiej.
Bardzo radośnie przeżywały siostry beatyfikację Siedmiu Sióstr Wizytek klasztoru Madryckiego, dokonaną przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie. Siostra zewnętrzna klasztoru S. M. Agnieszka brała w niej udział.
W roku 2001 w świątyni jasielskich sióstr odbyły się uroczystości związane z Dniem Życia Konsekrowanego dla południowej części diecezji.
Z woli Bożej Zgromadzenie przeżywało trudne dzieje, ale we wszystkich okolicznościach widać było cudowne działanie Opatrzności Bożej i opiekę Matki Najświętszej. Wielki Prymas Tysiąclecia Kard. S. Wyszyński zanotował: "Każda wielka miłość musi mieć swój Wielki Piątek". Nie jeden raz stawał Wielki Piątek na drodze życia sióstr związanych z klasztorem jasielskim, które oddały Bogu i ludziom całą swą miłość.
Wypełniając posłannictwo Założycieli, siostry włączają się także czynnie w dzieło apostolskie przez prowadzenie na terenie całej Polski i poza jej granicami dzieł:
- od roku 1934 Adoracji Nocnej w Rodzinie;
- od 1937 r. Arcybractwa Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi, które zostało erygowane przy obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej. 19 lipca 1987 r. Adoracja Nocna w Rodzinie i Straż Honorowa Niepokalanego Serca Maryi obchodziły jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji Ojciec Święty Jan Paweł II przysłał swoje Apostolskie Błogosławieństwo;
- od roku 1987 prowadzone jest Arcybractwo Serca Jezusa Konającego i Matki Bożej Bolesnej.

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem