Reklama

Temat tygodnia

Betlejemskie światełko pokoju jest wśród nas!

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 1/2003

Inicjatywa zapalania w Betlejemskiej Grocie Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich, jako znaku miłości bliźniego i pokoju między ludźmi, zrodziła się w 1986 r. w radiowej rozgłośni górnej Austrii - ORF w Linzu. Ten współczesny zwyczaj bożonarodzeniowy wszedł już na stałe do tradycji okresu adwentowego. W tym roku światło z Groty Narodzenia zabłysło w blisko 30 krajach świata. W Betlejemskiej Grocie tym razem Światło Pokoju zapaliła 6-letnia Nadeen Kammar z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Harcerze austriaccy, którzy są twórcami tej inicjatywy, przywieźli je do Wiednia, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego zostało przekazane skautom z innych krajów europejskich. Od 12 lat zwyczaj praktykowany jest również w naszym kraju. Tym razem przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, któremu patronuje hasło "Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia", miało miejsce na Łysej Polanie. Skauci czescy przekazali je polskim harcerzom. Stamtąd Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego zawiózł je do kilku miejsc w Polsce, m.in. do Jasnogórskiego Klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie. 15 grudnia w godzinach wieczornych harcerze województwa śląskiego, wśród których obecna też była bardzo liczna reprezentacja Hufca Sosnowiec z jej komendantem, harcm. Czesławem Surmą, odebrali symbol pokoju, by przekazać je ważnym osobistościom, władzom kościelnym i miejskim, parafiom oraz różnorakim instytucjom, aby - jak podkreśla Pan Komendant - "wszyscy mogli cieszyć się pokojem, wzajemną miłością i solidarnością".
We wtorek, 17 grudnia, o godz. 8.00 sosnowieccy skauci przybyli do rezydencji Ordynariusza sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB, aby na jego ręce betlejemski symbol pokoju przekazać wszystkim diecezjanom. Ksiądz Biskup z ogromną radością i wzruszeniem przyjął niewielki kaganek, w którym jaśniał mały promyk światła. Wspominał czasy, kiedy sam był harcerzem, a młodym ludziom-harcerzom udzielił wielu cennych rad i wskazówek. Życzył, aby byli światłem we współczesnym świecie, aby błyszczeli przykładem życia wszedzie tam, gdzie ono urzeczywistnia się - w domach, rodzinach, szkołach, wspólnotach i organizacjach. Ze strony Pasterza diecezji sosnowieckiej reprezentację czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Harcerze otrzymali upominki w postaci Modlitewnika harcerza, foldera z nowymi tajemnicami Różańca św. oraz kosz słodkości. Serdeczne spotkanie zakończyła wspólna, pamiątkowa fotografia.
Małe Betlejemskie Światełko Pokoju zajmie godne miejsce w ogromnej bazylice katedralnej.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: złym wyborom trzeba zapobiegać

2019-07-20 17:10

vaticannews / Watykan (KAI)

Zapobieganie, aby chronić nieletnich jest apostolatem prewencji, do którego Papież zachęcił uczestników kursu poświęconego temu tematowi. Odbywa się on w Meksyku z inicjatywy Papieskiego Uniwersytetu w tym kraju oraz Centrum ochrony nieletnich z siedzibą w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

W skierowanym do uczestników wideoprzesłaniu Franciszek zwrócił uwagę na wielką intuicję św. Jana Bosko, który wskazywał na potrzebę odpowiedniego systemu wychowawczego, aby zapobiec złym zachowaniom i nawykom. "Fundamentalną wartością, intuicją tego wielkiego wychowawcy, św. Jana Bosko, był system wychowawczy oparty o prewencję, zapobieganie, który on zaproponował. Nigdy bowiem nie wiemy, gdzie i jak młody człowiek może być wykorzystany, gdzie może pobłądzić, gdzie nauczy się brać narkotyki, co też jest formą zepsucia, nie myślimy bowiem tylko o nadużyciach seksualnych, ale o jego wszelkich formach, wszelkich typach” - stwierdził Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem