Reklama

Aspekty

Dzień Papieski 2013

W niedzielę 13 października w wielu miejscach naszej diecezji obchodzono 13. Dzień Papieski. Tegoroczna edycja decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzona była pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Akcja Katolicka z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze w przeddzień Dnia Papieskiego przygotowała wieczornicę poświęconą dziełu i postaci bł. Jana Pawła II. – Nasze spotkanie skierowane zostało do wszystkich parafian. Poza wieczornicą świętujemy podczas każdej Mszy św. Zatrzymamy się także przy popiersiu Jana Pawła II i tam zaśpiewamy „Barkę” – powiedział ks. kan. Jan Romaniuk. W parafii św. Alberta papieskie nauczanie zawarte w tegorocznym haśle pomagał zrozumieć ks. dr Grzegorz Chojnacki.

Reklama

Akcja Katolicka podobne inicjatywy przygotowała w całej diecezji. – Organizujemy dużo konkursów, wystaw, szczególnie prac dziecięcych. Podobne wieczornice organizujemy m.in. w Tuplicach, Dychowie, Dobiegniewie. Członkowie Akcji Katolickiej włączają się także w działania w Głogowie. W wielu parafiach robimy to dla upamiętnienia wielkiej postaci, jaką był Jan Paweł II. Robimy to jak zawsze w czterech wymiarach: kulturalnym, naukowym, duchowym oraz włączamy się w pomoc dla tego żywego pomnika, jakim jest „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – podkreśliła Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ma pod swoją opieką 2500 młodych i zdolnych osób. Idea fundacji narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. – Fundacja to nie tylko pomoc materialna, ale także formacja. Dwa razy w ciągu roku mamy takie główne spotkania. Najbliższe nasze spotkanie będzie w Jeninie w okolicach świąt. Drugie mamy na Wielkanoc. Podczas spotkania dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, modlimy się, rozmawiamy. Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce w Małomicach i bardzo mi się podobało – wyjaśniła Małgorzata Borek ze Strzelec Krajeńskich.

Tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego w naszych kościołach przeprowadzono zbiórkę ofiar na rzecz fundacji. W wielu miejscach datki zbierali sami stypendyści z naszej diecezji. Jednym z nich był Adrian Portała z Międzyrzecza, który kwestował w Gorzowie. – O fundacji dowiedziałem się od mojego katechety. Nie ukrywając, stypendium bardzo mi się przydało. Dzięki fundacji stałem się lepszym człowiekiem, poznałem wielu wspaniałych, ciekawych i interesujących ludzi, nawiązałem wiele ważnych dla mnie kontaktów – dodał Adrian. Dzięki zbiórce każdy z nas mógł stać się fundatorem tego największego w Polsce pomnika bł. Jana Pawła II.

2013-10-18 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków rozpoczął obchody Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Krakow

Joanna Fofasińska | Archidiecezja Krakowska

40 lat po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia organizują w Krakowie XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.

Świętowanie rozpoczął II Bieg Papieski, który odbył się na trenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” na Białych Morzach. Zawodnicy sprawdzili swoje siły na 5-km dystansie. Karolina Szabat – rzecznik stypendystów z Krakowa – podkreśla, że papież mówił o konieczności współmiernego rozwoju trzech sfer ludzkiego życia: psychicznej, fizycznej i duchowej, a krakowskie obchody Dnia Papieskiego dają taką możliwość. W sobotnie popołudnie na Rynku Głównym można było zatańczyć belgijkę. Wieczorem w Bazylice św. Floriana celebrowano Eucharystię, którą poprzedziła modlitwa różańcowa. O godzinie 20.00 odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z uliczną ewangelizacją.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję