Reklama

Laureaci festiwalu „Polskie Ojczyzny 2013”

W Częstochowie zakończył się VIII Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2013”. Do udziału w festiwalu zgłoszono 101 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 15 programów radiowych i 13 multimedialnych. Jak co roku festiwal cieszył się popularnością wśród autorów zagranicznych, którzy pochodzili z 9 krajów, oprócz Polski, także z USA, Kanady, Australii, Czeskiej Republiki, Danii, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii.

Główną nagrodę - Grand Prix tegorocznego festiwalu jury pod przewodnictwem Pawła Woldana przyznało Grzegorzowi Królikiewiczowi za filmy „Mit o Szarym” oraz „Wieczny tułacz”.

Reklama

Laureatką I nagrody w kategorii filmów dokumentalnych została Alina Czerniakowska, autorka wielu filmów poświęconych najnowszej historii Polski. Jury uhonorowało dwie jej prace: film pt. „W imię Polski”, który jest opowieścią o Zofii i Stefanie Korbońskich, ich pracy dla kraju, oraz „Ojczyzna dwóch narodów”, osnuty wokół spotkania z profesor historii Dorą Kacnelson, Żydówką świetnie rozeznającą się w polskich realiach. Współpracująca z „Niedzielą” jako felietonistka Alina Czerniakowska to wybitna polska dokumentalistka, bardziej znana za granicą niż w kraju, gdzie produkowane nawet na zlecenie Telewizji Polskiej dokumenty - ze względu na swoją pełną gorzkiej prawdy o naszej historii wymowę - nie są promowane. Alina Czerniakowska w tym roku uczestniczyła w spotkaniu z czytelnikami „Niedzieli” i zgodziła się na prezentację swoich filmów na stronie internetowej „Niedzieli”.

II nagrodę w tej kategorii otrzymał film Tomasza Wiszniewskiego „Adwokat ulicy”. Laureatami ex aequo III nagrody są: Piotr Zarębski za filmy „Polska-Bretania” i „Krwawy poniedziałek” oraz Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk za film „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje wielką rolę kultu Matki Bożej w dziejach Polski.

I nagrodę w kategorii programy TV i edukacyjne otrzymali Mariusz Jaszczurowski i Jan Zalewski za „V Rajd Szlakiem Hymnu”.

II nagroda przypadła Joannie Adamik i Katarzynie Katarzyńskiej za program „Bracia Męczennicy”. III nagrodę otrzymał program Krzysztofa Tadeja „Nigdy nie zapomnę”. Wśród filmów wyróżnionych nagrodami specjalnymi znalazł się film Zdzisława Sowińskiego pt. „Prawdziwie spadła z nieba”, który otrzymał nagrodę wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Film opowiada o tym, jak powstawał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej - suknie i korony na Cudowny Obraz - Wotum Narodu.

Pełny werdykt jury we wszystkich ocenianych w tym roku kategoriach oraz wykaz nagród specjalnych znajduje się na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo wiary - Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej

2021-08-05 18:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Gniezno

BPJA

- Pielgrzymki piesze są wielkim świadectwem wiary i miłości. One uświadamiają nam jak ważne jest osobiste przylgnięcie do Chrystusa - powiedział na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak witał pielgrzymów arch. gnieźnieńskiej, którzy pieszo i na rowerach dotarli do Sanktuarium.

- Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów mogą znaleźć odrodzenie – mówił Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję