Reklama

Laureaci festiwalu „Polskie Ojczyzny 2013”

W Częstochowie zakończył się VIII Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2013”. Do udziału w festiwalu zgłoszono 101 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 15 programów radiowych i 13 multimedialnych. Jak co roku festiwal cieszył się popularnością wśród autorów zagranicznych, którzy pochodzili z 9 krajów, oprócz Polski, także z USA, Kanady, Australii, Czeskiej Republiki, Danii, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii.

Główną nagrodę - Grand Prix tegorocznego festiwalu jury pod przewodnictwem Pawła Woldana przyznało Grzegorzowi Królikiewiczowi za filmy „Mit o Szarym” oraz „Wieczny tułacz”.

Reklama

Laureatką I nagrody w kategorii filmów dokumentalnych została Alina Czerniakowska, autorka wielu filmów poświęconych najnowszej historii Polski. Jury uhonorowało dwie jej prace: film pt. „W imię Polski”, który jest opowieścią o Zofii i Stefanie Korbońskich, ich pracy dla kraju, oraz „Ojczyzna dwóch narodów”, osnuty wokół spotkania z profesor historii Dorą Kacnelson, Żydówką świetnie rozeznającą się w polskich realiach. Współpracująca z „Niedzielą” jako felietonistka Alina Czerniakowska to wybitna polska dokumentalistka, bardziej znana za granicą niż w kraju, gdzie produkowane nawet na zlecenie Telewizji Polskiej dokumenty - ze względu na swoją pełną gorzkiej prawdy o naszej historii wymowę - nie są promowane. Alina Czerniakowska w tym roku uczestniczyła w spotkaniu z czytelnikami „Niedzieli” i zgodziła się na prezentację swoich filmów na stronie internetowej „Niedzieli”.

II nagrodę w tej kategorii otrzymał film Tomasza Wiszniewskiego „Adwokat ulicy”. Laureatami ex aequo III nagrody są: Piotr Zarębski za filmy „Polska-Bretania” i „Krwawy poniedziałek” oraz Agnieszka Porzezińska i Paweł Sobczyk za film „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje wielką rolę kultu Matki Bożej w dziejach Polski.

I nagrodę w kategorii programy TV i edukacyjne otrzymali Mariusz Jaszczurowski i Jan Zalewski za „V Rajd Szlakiem Hymnu”.

II nagroda przypadła Joannie Adamik i Katarzynie Katarzyńskiej za program „Bracia Męczennicy”. III nagrodę otrzymał program Krzysztofa Tadeja „Nigdy nie zapomnę”. Wśród filmów wyróżnionych nagrodami specjalnymi znalazł się film Zdzisława Sowińskiego pt. „Prawdziwie spadła z nieba”, który otrzymał nagrodę wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Film opowiada o tym, jak powstawał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej - suknie i korony na Cudowny Obraz - Wotum Narodu.

Pełny werdykt jury we wszystkich ocenianych w tym roku kategoriach oraz wykaz nagród specjalnych znajduje się na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Kraków: abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

2022-05-18 19:15

[ TEMATY ]

Kraków

doktor honoris causa

Uniwersytet Papieski

Di Thaler Tamas - Opera propria, CC BY-SA 4.0

- Co zrobiliśmy z ideałami, które zostawił nam w spadku Jan Paweł II? Czy nauczyliśmy się świadectwa miłości, którą obdarzył nas wobec mężczyzn i kobiet wszelkich narodowości i stanów? - pytał abp Piero Marini, który w 102. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odebrał w Krakowie tytuł doktora honoris causa UPJPII. Ceremonia odbyła się w katedrze na Wawelu.

Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa odbyła się w katedrze na Wawelu. Obecni byli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Konrad Krajewski, abp Marek Jędraszewski, przedstawiciele katolickich uczelni w Polsce oraz Kolegium Rektorów Krakowa, korpus dyplomatyczny, a także społeczność akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: delegacja Episkopatu Polski spotkała się w Kijowie z abp. S. Szewczukiem i abp. P. R. Gallagherem

2022-05-20 08:31

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

episkopat Polski

twitter.com/StanislawBudzik

Przebywająca na Ukrainie z wizytą solidarności delegacja Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele odwiedziła 19 maja Kijów, jak również męczeńskie miasta Irpień i Buczę.

W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, jak również z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paule Richardem Gallagherem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję