Reklama

Stajenka cicha... w 60 odmianach

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 1/2003

10 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Na konkurs napłynęło 60 prac z 33 gimnazjów. Nagrodzone szopki można oglądać w PKZ do połowy stycznia.

Zanim konkurs rozstrzygnięto, 3 grudnia w galerii Pałacu Kultury Zagłębia spotkała się komisja, która wyłoniła zwycięzców. Tworzyli ją: Zdzisław Balcerzyk - sędzia modelarski, Iwona Wilk - dyrektor Młodzieżowego
Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Ewa Felis - doradca metodyczny religii, Adrian Lepa - instruktor z PKZ-u, Beata Studzińska - nauczyciel sztuki z Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej. "Nie było łatwo wyłonić najlepszą pracę, gdyż szopki z roku na rok są coraz lepiej dopracowane. Oceniając szopki, braliśmy pod uwagę takie elementy, jak: ogólne wrażenie artystyczne, opracowanie tematu, dobór materiałów, opracowanie przestrzenne, estetykę wykonania i trwałość konstrukcji" - wylicza Adrian Lepa. Jury ucieszyło, że w pracach sporadycznie pojawiały się elementy gotowe, ujawniała się za to kreatywność autorów w doborze i wykorzystaniu materiałów.
Po raz pierwszy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych został zorganizowany w dąbrowskim Gimnazjum nr 3 w 1996 r. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa ożywił jeszcze bardziej ideę przeglądu. Katechetka Teresa Ciesielska i plastyk Beata Studzińska, wkładając wiele serca i pracy, rozwinęły zmagania konkursowe, poszerzając je o kolejnych uczestników i nowe kategorie. Minęło 6 lat. Konkurs spotyka się z coraz większym uznaniem. Wyrazem tego jest objęcie patronatu nad imprezą przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB oraz prezydenta Dąbrowy Górniczej Jerzego Talkowskiego. Poszerzył się także krąg organizatorów, co ułatwia przeprowadzenie konkursu. I tak obok szkoły należy wymienić Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz parafię św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej.
"Konkurs jest adresowany do gimnazjalistów diecezji sosnowieckiej. I ma na celu podtrzymanie tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych, przybliżenie tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa, pobudzenie twórczej aktywności uczniów i nawiązanie do dziedzictwa kulturowego" - tłumaczy dyrektor Gimnazjum nr 3 Jolanta Pludrak. Dlatego wyszczególniono dwie kategorie konkursowe: tradycyjne szopki bożonarodzeniowe i szopki nawiązujące do tradycji lokalnej. "Uczniowie, angażując się w wykonywane dzieło, przybliżają sobie niejako spontanicznie tajemnicę narodzin Jezusa Chrystusa. Mało tego, starają się odnieść zdobyte wiadomości do teraźniejszości, czego wyrazem jest sceneria prezentowanych prac. Nie brakuje elementów charakterystycznych dla danego rejonu np. szopki krakowskie czy szyby górnicze" - wyjaśnia zastępca dyrektora szkoły Bogusława Madej.
Warto również podkreślić zaangażowanie uczniów i ich opiekunów w wykonanie szopek, tym bardziej, że nie wróciły one do twórców, ale zostały przekazane na aukcję, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne. W tym roku postanowiono, że pieniądze wzbogacą konto Gimnazjum w Psarach.
Już czas przedstawić zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii szopek tradycyjnych zdobyła Karolina Kieca z Gimnazjum w Zadrożu, drugie - Edyta Dąbek z Ogniska Pracy Twórczej w Jaworznie, trzecie - Katarzyna Kępka z Gimnazjum nr 11 w Jaworznie. Zaś w kategorii szopek nawiązujących do tradycji lokalnej najlepszą pracę przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 16 w Dąbrowie Górniczej - Sebastian Dąbek i Marcin Krupa. Drugie miejsce przyznano Izabeli Ryczko i Paulinie Seweryn z Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu, zaś trzecie Oskarowi Trzeciak z Gimnazjum nr 6 w Jaworznie.

Uboga wdowa i sędzia

2019-10-16 12:28

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 25

stock.adobe.com

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kreśli dwie postacie. Jedną z nich jest uboga wdowa. W czasach Jezusa wdowa była skrajnym przykładem osoby uciśnionej. Często nie posiadała środków do zaspokojenia elementarnych potrzeb życiowych. Taka właśnie wdowa jest ofiarą podwójnego bezprawia: aroganckiej siły przeciwnika, który jest bogaty i może opłacić i przekupić sądy, oraz niewzruszonej obojętności sędziego.

Sędzia to druga postać przypowieści. Jest obojętny i cyniczny wobec cierpienia kobiety. Jest praktycznym ateistą, nie liczy się z Bogiem ani przykazaniami. W konsekwencji nie liczy się z ludźmi. Jest zamknięty w skorupie własnego egoizmu, nie interesują go sprawiedliwość ani cierpienie człowieka niesłusznie skrzywdzonego.

Jezusowi w tej przypowieści zapewne nie chodzi o napiętnowanie korupcji i niesprawiedliwości sędziów. Nie chodzi Mu też zapewne jedynie o wzbudzenie empatii i solidarności z ubogimi. Pragnie On nam raczej uświadomić ogromną moc cierpliwej modlitwy i zaufania Bogu.

Kobieta, chociaż wydaje się na przegranej pozycji, nie poddaje się. Odkrywa słaby punkt sędziego – egoizm, snobizm. I wykorzystuje go, nieustannie nachodząc sędziego, naprzykrzając się mu. Arogancki sędzia wysłuchuje jej, aby go więcej nie zadręczała.

Postawa kobiety wskazuje na podwójną „broń”, którą możemy stosować wobec Pana Boga. Pierwszą jest ludzka słabość. Kobieta nie ma nic do stracenia, może więc z całą determinacją walczyć. Jej słabość ostatecznie zwycięża z siłą niesprawiedliwego sędziego. Pan Bóg ceni słabość, ubóstwo, pokorę. One sprawiają, że nie pozostaje obojętny wobec ludzkich próśb.

Drugą bronią tej kobiety są upór i cierpliwość. Kto potrafi czekać i nalegać jak ona, zostanie wysłuchany, choćby z tego względu, by się już nie naprzykrzał i nie zawracał głowy. Przypowieść Jezusa ukazuje tajemniczą siłę modlitwy. Nawet jeśli wyczerpiemy wszystkie możliwości, pozostaje cierpliwość modlitwy. Tajemnica zmian jest ukryta w nieskończonej cierpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem