Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Spotkałam pięknych kapłanów

Jestem stałą czytelniczką „Niedzieli”, od bardzo dawna cenię to pismo i każdy numer staram się czytać od pierwszej do ostatniej strony. Artykuły Księdza Redaktora Naczelnego są bardzo przemyślane, mądre i patriotyczne, to wszystko razem bardzo podnosi na duchu. Dzięki serdeczne!

Słucham zawsze z uwagą i przejęciem rozważań na Apelach Jasnogórskich. Oglądam Telewizję Trwam, słucham Radia Jasna Góra - to mnie ubogaca duchowo w mojej pustelni. Choć nie jestem sama, jest kaplica w podwórku, jest Pan Jezus w tabernakulum, którego pilnuję i służę, jak mogę. Prowadzę nabożeństwa majowe, czerwcowe, a także Różaniec, i nie tylko w październiku, również letnią porą w każdą sobotę. Niewiele nas, czasem cztery osoby, ale modlić się trzeba nie ustając.

Reklama

Chciałam się podzielić świadectwem, jak wielkich kapłanów spotkałam na swojej drodze. To dla mnie niesamowita radość wspominać i cieszyć się ich postawą.

Pragnę tu wspomnieć przede wszystkim śp. ks. Mariana Wiewiórowskigo, którego znałam osobiście od VIII klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, gdzie pobieraliśmy nauki w tym samym czasie. Zapamiętałam dobrze jego sylwetkę i niezwykłą osobowość: wzorowy uczeń, skupiony, poważny. Już wtedy starsze koleżanki mówiły: będzie księdzem. Dojeżdżaliśmy do szkoły na rowerach. Ja z Kaszewic miałam 11 km, a Marian z Grocholic - 3 km. Lata, w których przyszło nam żyć, były trudne. Jeszcze jedna ciekawostka: ja przyszłam na świat 23 sierpnia 1939 r., ks. Marian urodził się tego samego miesiąca i dnia, tyle że dwa lata wcześniej - w 1937 r. Ks. Marian Wiewiórowski, wielki propagator tygodnika „Niedziela”, to święty kapłan, który wiedział, jak trzeba ewangelizować.

Chciałabym również przekazać kilka słów o drugim kapłanie, u którego „służyłam” ponad 40 lat, to również nieżyjący już ks. Antoni Sawicki, który ochrzcił przyszłego błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. Był wielkim czcicielem i naśladowcą św. Franciszka z Asyżu. Po przejściu na emeryturę przez 20 lat obsługiwał naszą kaplicę w Żarze, wcześniej, będąc proboszczem w Kaszewicach, zaczął jej budowę. Ordynariuszem był wtedy bp Józef Rozwadowski i to na jego prośbę powstał ten ośrodek, najdalsza wioska od parafii, prawie 12 km...

Zdzisława z Żaru

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2013-10-22 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję