Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Święto Nieba i Ziemi

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w naszej tradycji narodowej dniami szczególnej modlitwy za zmarłych. Według zwyczaju, nade wszystko w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedzamy cmentarze i stajemy w zadumie przy grobach najbliższych z kwiatami i symbolicznym zniczem, ofiarując im naszą modlitwę, pamiętając, że obowiązkiem chrześcijanina jest modlitwa za zmarłych. Te dwa listopadowe dni to wielkie święto nieba i ziemi, kiedy czujemy wzajemne przenikanie się tych światów: ludzie żywi modlą się za zmarłych, a zmarli, którzy dostąpili chwały nieba, orędują za nami u Boga. W Bogu odnajdujemy się wszyscy w niezwykłej tajemnicy świętych obcowania. Bo lista świętych nie kończy się na formalnych zapisach Kościoła. Wiemy z doświadczenia, że i wśród nas byli, są i będą ludzie święci. To często nasi najbliżsi, przyjaciele, nauczyciele, których życie w nieustannym odniesieniu do Boga, przepełnione miłością, zasługuje na miano „święte”.

Świętość - choć coś tak niezwykłego - nie jest czymś niemożliwym dla człowieka, przeciwnie, to życie pełne prostoty i miłości, ukierunkowanej na Pana Boga. Dlatego choć wielu świętych nigdy nie zaistniało w katalogach świętych i zapewne nie zaistnieje, to są zapisani w rejestrze ludzkich sumień, pamięci krewnych, przyjaciół, ludzi, na których wywierają wpływ siłą i konsekwencją swojej wiary, i miłości. To są niezliczone rzesze ludzi dobrych, cichych i pokornych, których prochy spoczywają na naszych cmentarzach. Światło, które zapalamy im - także wszystkim innym - na grobach, ma znaczenie niemalże liturgiczne, odnosi się bowiem do wieczności i zbawienia człowieka.

Reklama

Mówimy: „Gloria Dei vivens homo” - Chwałą Boga jest żyjący człowiek. Także ten, który żyje w wieczności, w szczęściu ofiarowanym mu przez Boga.

Niech zatem te dni pamięci o świętych Pańskich oraz wszystkich naszych zmarłych upłyną nam w refleksji i zadumie, jak dobrze przeżyć czas ofiarowany nam na Ziemi i zdołać jeszcze pomóc tym, którzy już sami pomóc sobie nie mogą. Ofiarujmy za nich Msze św. - na pewno tego od nas oczekują. Kwiaty, znicze - to tylko symbol, którego żywot jest krótki: kwiaty szybko więdną, a znicz szybko się wypali. Zadbajmy o to, co ważne w wieczności i ofiarą modlitwy, cierpienia, odpustu zupełnego pomagajmy naszym najbliższym.

Świadomość życia pozagrobowego powinna ożywiać nasze myślenie i działanie. Bo jak mówi św. Paweł - wszyscy „w Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (por. Dz 17, 28).

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie abp. Gądeckiego z okazji uroczystości Wszystkich Świętych

[ TEMATY ]

orędzie

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Zmarli nie tyle potrzebują naszych kwiatów, ile płynącej z serca modlitwy - mówił w telewizyjnym orędziu z okazji uroczystości Wszystkich Świętych przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Hierarcha podkreślił, że właśnie takiej postawy należy uczyć młodych ludzi.

Abp Gądecki przypomniał w swoim orędziu, że obchodzona 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych - podobnie jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter radosny. Jak mówił, w tym dniu wspominamy i czcimy tych wszystkich, którzy osiągnęli już swoje wieczne szczęście w niebie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

190. rocznica rekonsekracji kościoła w Brodnicy

2021-08-03 11:53

[ TEMATY ]

franciszkanie

diecezja toruńska

Brodnica

Aleksandra Wojdyło

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz sanktuarium św. Antoniego z Padwy przeżywały 1 sierpnia uroczystość 190 rocznicy rekonsekracji świątyni. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Ksiądz Biskup w homilii, nawiązując do bogatej historii tego miejsca, podkreślił, że „parafia powinna być miejscem schronienia dla ludzi poranionych, dawniej na ciele, a dziś duchowo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję