Reklama

Niedziela Częstochowska

Zwyczajna - nadzwyczajna patronka...!

Odpust ku czci św. Siostry Faustyny w parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach obchodzony jest niezmiennie od 13 lat. Z 5 października związane są najważniejsze wydarzenia, które działy się na Wzgórzu Miłosierdzia od 2000 r.

Wierni tutejszej wspólnoty mają za co dziękować i czym się cieszyć - dziełem, które wyrosło w malutkich Blanowicach, a którego orędowniczką i kierowniczką stała się św. Siostra Faustyna.

Wszystko, co działo się tutaj, było uświęcane i poświęcane właśnie w imieniny Świętej Patronki. Podczas tegorocznej uroczystości odpustowej parafianie wraz ze swoim proboszczem - ks. prał. Tadeuszem Wójcikiem obchodzili rocznice tych wydarzeń i dziękowali za zrodzone tu dzieła, zarówno te niewidoczne gołym okiem - duchowe, jak i te, które można podziwiać - materialne.

Reklama

Tym razem radosne uwielbienie i dziękczynienie wierni mogli wyśpiewać i wypowiedzieć pod przewodnictwem ks. kan. dr. Jana Koclęgi, który podczas Najświętszej Liturgii rozlał Bożą Miłość na uczestników Eucharystii odpustowej. Celebrans, nazwany przez Księdza Proboszcza „Heroldem słowa”, w homilii wygłoszonej podczas uroczystości w Blanowicach, zanurzył wiernych w Bożym Miłosierdziu, którym żyła Święta.

Warto przypomnieć, że ks. Jan przed kilku laty przygotowywał tutejszych parafian do ważnych uroczystości poprzez misje i rekolekcje.

Prostota i wielkość...

W kazaniu ks. Koclęga wspomniał o wielkich świętych, którzy wskazują drogę do Boga. Przypominając XIX stulecie, kiedy to człowiek wpadł w pustkę i pułapkę pychy, zaznaczył, że bez wątpienia czasy nam współczesne potrzebowały miłosierdzia Bożego. - Bóg na nowo przemówił do nas. Do tego wybrał prostą dziewczynę, zakonnicę, której nakazał głosić całemu światu miłosierdzie swoje (...). Dziś znowu świat buduje sobie jakąś platformę hipokryzji, zakłamania, kiedy to nie liczy się człowiek, ale zysk. Współczesny człowiek przeżywa schizofrenię ducha i serca; zagubienia wewnętrznego. A chcąc żyć bez Boga, zatraca się - podkreślał ks. Jan. I modlił się: „Św. Siostro Faustyno - co byś nam dziś chciała powiedzieć? Abyśmy ufali Jezusowi miłosiernemu, abyśmy się wyrwali z ogłupienia i zakłamania. Św. Siostro Faustyno, proszę Cię, przedstaw miłosiernemu Bogu nędzę ludzkiego zakłamania, nędzę błędnych prawd, aby On uleczył nas, bo sami nie możemy nic uczynić”. - Nie lękajcie się świata ani tych, którzy mają władzę, ale patrzcie w kierunku Jezusa miłosiernego i odczytujcie na nowo słowa zaufania: „Jezu, ufam Tobie”. Bogu trzeba ufać bez reszty! - mówił.

Miłość i miłosierdzie

Reklama

„Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zdoła go zgłębić żaden umysł” - powiedział Pan Jezus do s. Faustyny. - My chrześcijanie - katolicy - mamy więc wielką łaskę u Boga!... Bo, jeżeli sami z siebie, nie możemy ani wyrazić, ani uczynić, ani zrozumieć, to z pomocą przychodzi sam Bóg, Jego i nasza Matka, błogosławieni i święci Pańscy i nasza patronka - św. Siostra Faustyna - mówił Ksiądz Proboszcz podczas uroczystości. - Nasz rodak Jan Paweł II wszystkie te objawienia dotyczące czci i kultu miłosierdzia Bożego zrealizował i wypełnił - podsumował.

Parafianie z Blanowic licznie uczestniczyli w liturgii, a na zakończenie ucałowali relikwie Świętej Patronki. A mnie osobiście jest niezmiernie miło towarzyszyć wspólnocie, gdzie króluje Jezus miłosierny, poprzez spisywanie kroniki - dziejów parafii. Wszystkie treści ukazują się regularnie od 13 lat w „Niedzieli Częstochowskiej”, a także zostały zawarte w książce „Wzgórze Miłosierdzia w Blanowicach”. Ich ciąg dalszy nastąpi w publikacji pt.: „Jak pory roku…” pod wspólną redakcją z ks. Tadeuszem Wójcikiem.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

[ TEMATY ]

odpust

Episkopat.pl

Gniezno ponownie w odświętnym nastroju. W sobotę rozpoczynają się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Liczny udział zapowiada młodzież, która przeżywa pielgrzymkę symboli Światowych Dni Młodzieży.

Do Gniezna przyjedzie około 30 biskupów z Polski i zagranicy. Udział zapowiedzieli także przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Uroczystości, jak co roku, rozpoczną się wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi nieszporami ku czci św. Wojciecha. W bazylice obecne będą symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które pielgrzymują po archidiecezji gnieźnieńskiej, i które po południu towarzyszyć będą młodzieży podczas ich pielgrzymki do grobu i relikwii Patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję