Reklama

Niedziela Kielecka

Św. Hubert, Tokarnia i wątki powstańcze

Niedziela kielecka 43/2013, str. 1, 6

T.D.

Tradycją regionu stała się jesienna impreza plenerowa w Parku Etnograficznym w Tokarni, mająca na celu kultywowanie tradycji łowieckich i uczczenie św. Huberta - patrona leśników i myśliwych, którego wspomnienie obchodzimy 3 listopada. Z kolei - 6 października Msza św. w zabytkowym kościółku z Rogowa, gonitwa za lisem, wystawa zabytkowej broni, pokazy ptaków drapieżnych i konkursy ekologiczne zgromadziły - w ramach VII Hubertusa Świętokrzyskiego - co najmniej 6 tys. osób.

Patron ludzi lasu

Św. Hubert (ok. 656-727), przypominany przez Kościół szczególnie 3 listopada, jest patronem leśników i myśliwych. W kilku zachowanych żywotach świętego prawda historyczna miesza się z legendami. Hubert pochodził z królewskiego rodu Merowingów, od młodości był pasjonatem łowów, ale i hulaszczego, dość lekkiego życia. Zapragnął je porzucić, gdy podczas polowania ujrzał białego jelenia z krzyżem między rogami. Późniejszy święty jako kapłan prowadził dynamiczną działalność misyjną, był także biskupem Tongern-Maastricht i Leodium. Dzień poświęcenia relikwii św. Huberta - 3 listopada został uznany przez Kościół za dzień liturgicznego wspomnienia świętego. Jego kult rozprzestrzeniał się szybko, by niebawem objąć całą Europę z Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o św. Eustachym, poprzednim patronie myśliwych. Znak wieńca z krzyżem jest od 1946 roku oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (nieużywany od roku 1953 ze względów politycznych). Medal św. Huberta ustanowiony w 1993 roku, nadawany jest za szczególne zasługi dla kultury łowieckiej.

Reklama

W ikonografii przedstawiany jest z jeleniem lub psem, czego przykładem są leśne kapliczki w lasach świętokrzyskich, np. w Nadleśnictwie Wodzisław czy Daleszyce. Do bardziej znanych należą kapliczki w Bartkowie i Zagnańsku.

Hubertus od św. Huberta

Hubertusa w Tokarni (6 października) rozpoczęła Msza św. hubertowska w kościele z Rogowa, w której wzięły udział delegacje wielu nadleśnictw regionu, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, a muzyczną oprawę przygotował Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego, z koncertem sygnalistów. Eucharystię koncelebrowali księża kapelani kół łowieckich, pod przewodnictwem proboszcza parafii Wolica-Tokarnia - Jacka Dąbka. Przed wiatrakiem z Grzmucina odbyła się gonitwa za lisem, a zaraz po niej pokaz w stylu western oraz ptaków drapieżnych. Na scenie zaprezentowały się m.in. Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego, Gminna Orkiestra Dęta ze Strawczyna oraz uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Odbył się także pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich oraz liczne pokazy regionalne, np. kiszenia kapusty w chałupie z Daleszyc w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki, konkursy z nagrodami dla dzieci przygotowane przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska (m.in. gra terenowa „Poszukiwacze lisiej kity”), degustacja podpłomyków, pokaz filmu „Wesele wójtowej córki”, wystawa myśliwska oraz strojów ludowych.

W Roku Powstania Styczniowego

Leśnicy świętokrzyscy zapisali znaczącą kartę w historii, w tym w przypominanym z racji 150. rocznicy Powstaniu Styczniowym 1863 r. Polskie lasy stały się schronieniem dla tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie Manifestu Styczniowego. Niedoszli carscy poborowi znaleźli schronienie w wielu miejscach kraju, w tym w borach świętokrzyskich i sandomierskich, na lesistych pagórkach Lubelszczyzny, w Puszczy Kampinoskiej - wszędzie lasy były siedzibą polskich patriotów. W tym roku leśnicy świętokrzyscy rozpoczęli obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego od odsłonięcia pomnika gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku, czego inicjatorem był bohater Kielc - śp. gen. Antoni Heda.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

5. rocznica ŚDM w Krakowie: Drogowskazy papieża Franciszka dla młodych

2021-07-27 11:34

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

papież Franciszek

Monika Rybczyńska/Biuro Krajowe ŚDM

Piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2, 5 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek. Układa się ono w 10 przejrzystych drogowskazów.

1. Dzięki wam świat może być lepszy!

CZYTAJ DALEJ

Prapremiera kantaty „Psalmy Dawidowe”

2021-07-27 18:56

mat. pras

W 2021 roku przypada jubileusz 25-lecia działalności artystycznej jedynego chóru synagogalnego w Polsce, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Podczas koncertu usłyszymy takie instrumenty, jak: pomort, szałamaja, flet prosty, kotły, perkusja etniczna, obój historyczny, harfa, puzon oraz pozytyw. Siedmiu instrumentalistów będzie symbolicznie reprezentować świętą dla Judaizmu liczbę siedem, będąca symbolem stworzenia, kreacji i powstawania życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję