Reklama

Niedziela Kielecka

350 lat kościoła i relikwie bł. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej

Niedziela kielecka 43/2013, str. 7

[ TEMATY ]

relikwie

Janusz Kamiński

Pamiątkowy kalendarz parafialny, strona internetowa, gazetka parafialna, nowe organy i wiele ciekawych inicjatyw duszpasterskich - tak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej przygotowywała się do jubileuszu 350-lecia istnienia kościoła parafialnego. Był on uroczyście obchodzony 14 września, z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II. Obecność relikwii polskiego Papieża to także wyraz wiary w obcowanie świętych, o czym Kościół przypomina 1 i 2 listopada.

Mają relikwie bł. Jana Pawła II

Podczas uroczystej Sumy odpustowej ks. prał. Jan Kabziński, delegat metropolity krakowskiego, kustosz sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie i ekonom archidiecezji krakowskiej dokonał wprowadzenia relikwii krwi bł. Jana Pawła II do kazimierskiego kościoła. Parafia otrzymała je od kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

W imieniu mieszkańców miasta Tadeusz Knopek - burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka powitał Księdza Prałata w kościele i podziękował za dar relikwii. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Jan Dudek - emerytowany proboszcz ze Skorczowa, ks. Michał Pakuła (głosił Słowo Boże), ks. Piotr Nocoń - rodak, ks. Wacław Woźnica - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. dr Stefan Radziszewski. Stawili się byli wikariusze: ks. Tadeusz Lalewicz, ks. Zdzisław Sideł, ks. Grzegorz Olejarczyk i ks. Rafał Dudała. Obecni byli także księża z dekanatu kazimierskiego na czele z ks. wice-dziekanem Adamem Pawlikiem z Koszyc.

Ks. Pawlik odczytał po łacinie certyfikat autentyczności relikwii podpisany przez kard. Stanisława Dziwisza, ks. Kabziński przekazał relikwiarz ks. proboszczowi Januszowi Mularzowi, który podał go do ucałowania obecnym kapłanom, po czym zaniósł go do relikwiarium, które stanęło w kościele obok ołtarza Miłosierdzia Bożego. Relikwiarz jest darem prymicyjnym dla kazimierskiej parafii od ks. Piotra Noconia, a relikwiarium ufundowali państwo Ziętkowie.

Adoracja relikwii w połączeniu z modlitwą o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego będzie się odbywała w każdy I czwartek miesiąca.

Reklama

W czasie Komunii św. odśpiewano pieśń ku czci bł. Jana Pawła II pt. „Święty Papieżu, Janie Pawle Wielki”, autorstwa ks. Michała Haśnika, wikariusza z Kazimierzy Wielkiej.

Zgodnie z tradycją odpustu, na zakończenie Sumy odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po przybyciu procesji do ołtarza odśpiewano uroczysty hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy” - w podziękowaniu za 350 lat istnienia kościoła. Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był recital organowy w wykonaniu Katarzyny Kowalik. Goście koncertu wysłuchali utworów z XVI i XVII wieku kompozytorów polskich, włoskich, niemieckich, francuskich i boliwijskich.

Jubileuszowe inicjatywy

Kazimierski jubileusz wpisał się w ogłoszony w całym Kościele Rok Wiary. Już w I Niedzielę Adwentu, na rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego księża rozdawali wiernym uczestniczącym we Mszach św. woreczki z solą, aby przez cały rok pamiętali, że mają aktywnie działać i „być solą ziemi”. - Rozdaliśmy wtedy blisko 2 000 woreczków z solą - mówi ks. Janusz Mularz. - Specjalnie na Rok Jubileuszowy wydaliśmy, chyba po raz pierwszy w historii naszej parafii, kalendarz parafialny, podobnie na rok 2014 r. Są w nim zaznaczone wszystkie święta i uroczystości kościelne oraz to wszystko, co będzie się działo w naszej parafii w nowym roku - reasumuje ks. Mularz.

Na rok jubileuszowy swoje błogosławieństwo wystosował także bp Kazimierz Ryczan. „Na czas refleksji nad wiarą wyznawaną, celebrowaną i przeżywaną we wspólnocie parafialnej, Księdzu Proboszczowi, Wikariuszom i Wiernym Świeckim udzielam pasterskiego błogosławieństwa” - pisze biskup kielecki.

Duchowym przygotowaniem do Jubileuszu 350-lecia kościoła było ożywienie życia parafialnego m.in. poprzez promowanie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. - Rozbudowaliśmy środową nowennę. Odtąd na nabożeństwie nasz kościół jest pełen ludzi, którzy mogą napisać na kartkach swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej, a te z kolei są odczytywane w czasie nowenny - mówi ks. Mularz.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej zaistniała także w świecie wirtualnym. Od połowy listopada ub. roku prowadzi swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje - www.parafiakazimierza.pl

Kazimierska „dolna” parafia (bo tak mówi się w Kazimierzy) wydaje także swoje pismo „Parafianin”. Co niedzielę do domów trafia blisko 500 egzemplarzy. Można w nich znaleźć m.in. rozważanie o danej Ewangelii, myśli na każdy dzień tygodnia, intencje mszalne, ogłoszenia i wiele innych ciekawych informacji z życia Kościoła i parafii.

Widocznym i słyszalnym znakiem roku jubileuszowego są nowe organy w kościele. - Poprzednie organy wymagały kapitalnego remontu, którego koszt byłby bardzo wysoki. Specjalnie powołana komisja stwierdziła, że lepiej będzie wybudować nowe - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Zostały one sprowadzone z Niemiec, mają 21 głosów. Poświęcenia dokonał 1 kwietnia 2013 r. bp Kazimierz Gurda.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono.15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bp. Tomasza Teofila Kulińskiego. Obecnie parafia liczy blisko 5 000 wiernych.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Korony Cierniowej

Niedziela Ogólnopolska 18/2019, str. 14-15

[ TEMATY ]

relikwie

katedra Notre‑Dame

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Korona Cierniowa ocalona z pożaru katedry Notre Dame

Korona Cierniowa ocalona z pożaru katedry Notre Dame

Bohaterem Kościoła we Francji jest kapelan paryskiej straży pożarnej 50-letni ks. Jean-Marc Fournier. Kiedy 15 kwietnia br. katedra Notre Dame stanęła w płomieniach, dzielny kapłan wyniósł z ognia Najświętszy Sakrament. Potem stworzył żywy łańcuch ludzi, dzięki którym udało się wydobyć ze skarbca świątyni i uratować najcenniejsze relikwie, przede wszystkim Koronę Cierniową. Cztery dni później, w Wielki Piątek, miała być ona wystawiona na widok publiczny. Pożar pokrzyżował te plany

Muszę przyznać, że to właśnie dzięki tej relikwii osiem lat temu po raz pierwszy poczułem się w katedrze Notre Dame jak w miejscu modlitwy. Wcześniej, ilekroć zjawiałem się w świątyni, miałem wrażenie, jakbym znajdował się w jakimś zatłoczonym pasażu pełnym turystów, którzy głośno się śmiali, krzyczeli, żuli gumy, rozmawiali przez komórki, pozowali do zdjęć – zachowywali się tak, jakby byli wszędzie, tylko nie w kościele. W tej hałaśliwej ciżbie ani przez moment nie miałem świadomości przebywania w miejscu świętym, obcowania z sacrum. Każdego roku przewijało się tam 14 mln osób. Nawet dla wielu Europejczyków znajdujące się w środku postaci, figury czy symbole były równie obce i niezrozumiałe jak wizerunki bóstw w egipskich piramidach. Choć pochodzili z rodzin mieszkających od pokoleń w Europie, byli już wykorzenieni kulturowo z religii chrześcijańskiej. Sam spotykałem licealistów, którzy patrząc na obraz Jezusa, nie potrafili powiedzieć, kogo on przedstawia.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję