Reklama

Niedziela Kielecka

350 lat kościoła i relikwie bł. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej

Niedziela kielecka 43/2013, str. 7

[ TEMATY ]

relikwie

Janusz Kamiński

Pamiątkowy kalendarz parafialny, strona internetowa, gazetka parafialna, nowe organy i wiele ciekawych inicjatyw duszpasterskich - tak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej przygotowywała się do jubileuszu 350-lecia istnienia kościoła parafialnego. Był on uroczyście obchodzony 14 września, z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II. Obecność relikwii polskiego Papieża to także wyraz wiary w obcowanie świętych, o czym Kościół przypomina 1 i 2 listopada.

Mają relikwie bł. Jana Pawła II

Podczas uroczystej Sumy odpustowej ks. prał. Jan Kabziński, delegat metropolity krakowskiego, kustosz sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie i ekonom archidiecezji krakowskiej dokonał wprowadzenia relikwii krwi bł. Jana Pawła II do kazimierskiego kościoła. Parafia otrzymała je od kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

W imieniu mieszkańców miasta Tadeusz Knopek - burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka powitał Księdza Prałata w kościele i podziękował za dar relikwii. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Jan Dudek - emerytowany proboszcz ze Skorczowa, ks. Michał Pakuła (głosił Słowo Boże), ks. Piotr Nocoń - rodak, ks. Wacław Woźnica - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. dr Stefan Radziszewski. Stawili się byli wikariusze: ks. Tadeusz Lalewicz, ks. Zdzisław Sideł, ks. Grzegorz Olejarczyk i ks. Rafał Dudała. Obecni byli także księża z dekanatu kazimierskiego na czele z ks. wice-dziekanem Adamem Pawlikiem z Koszyc.

Ks. Pawlik odczytał po łacinie certyfikat autentyczności relikwii podpisany przez kard. Stanisława Dziwisza, ks. Kabziński przekazał relikwiarz ks. proboszczowi Januszowi Mularzowi, który podał go do ucałowania obecnym kapłanom, po czym zaniósł go do relikwiarium, które stanęło w kościele obok ołtarza Miłosierdzia Bożego. Relikwiarz jest darem prymicyjnym dla kazimierskiej parafii od ks. Piotra Noconia, a relikwiarium ufundowali państwo Ziętkowie.

Adoracja relikwii w połączeniu z modlitwą o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego będzie się odbywała w każdy I czwartek miesiąca.

Reklama

W czasie Komunii św. odśpiewano pieśń ku czci bł. Jana Pawła II pt. „Święty Papieżu, Janie Pawle Wielki”, autorstwa ks. Michała Haśnika, wikariusza z Kazimierzy Wielkiej.

Zgodnie z tradycją odpustu, na zakończenie Sumy odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po przybyciu procesji do ołtarza odśpiewano uroczysty hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy” - w podziękowaniu za 350 lat istnienia kościoła. Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był recital organowy w wykonaniu Katarzyny Kowalik. Goście koncertu wysłuchali utworów z XVI i XVII wieku kompozytorów polskich, włoskich, niemieckich, francuskich i boliwijskich.

Jubileuszowe inicjatywy

Kazimierski jubileusz wpisał się w ogłoszony w całym Kościele Rok Wiary. Już w I Niedzielę Adwentu, na rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego księża rozdawali wiernym uczestniczącym we Mszach św. woreczki z solą, aby przez cały rok pamiętali, że mają aktywnie działać i „być solą ziemi”. - Rozdaliśmy wtedy blisko 2 000 woreczków z solą - mówi ks. Janusz Mularz. - Specjalnie na Rok Jubileuszowy wydaliśmy, chyba po raz pierwszy w historii naszej parafii, kalendarz parafialny, podobnie na rok 2014 r. Są w nim zaznaczone wszystkie święta i uroczystości kościelne oraz to wszystko, co będzie się działo w naszej parafii w nowym roku - reasumuje ks. Mularz.

Na rok jubileuszowy swoje błogosławieństwo wystosował także bp Kazimierz Ryczan. „Na czas refleksji nad wiarą wyznawaną, celebrowaną i przeżywaną we wspólnocie parafialnej, Księdzu Proboszczowi, Wikariuszom i Wiernym Świeckim udzielam pasterskiego błogosławieństwa” - pisze biskup kielecki.

Duchowym przygotowaniem do Jubileuszu 350-lecia kościoła było ożywienie życia parafialnego m.in. poprzez promowanie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. - Rozbudowaliśmy środową nowennę. Odtąd na nabożeństwie nasz kościół jest pełen ludzi, którzy mogą napisać na kartkach swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej, a te z kolei są odczytywane w czasie nowenny - mówi ks. Mularz.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej zaistniała także w świecie wirtualnym. Od połowy listopada ub. roku prowadzi swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje - www.parafiakazimierza.pl

Kazimierska „dolna” parafia (bo tak mówi się w Kazimierzy) wydaje także swoje pismo „Parafianin”. Co niedzielę do domów trafia blisko 500 egzemplarzy. Można w nich znaleźć m.in. rozważanie o danej Ewangelii, myśli na każdy dzień tygodnia, intencje mszalne, ogłoszenia i wiele innych ciekawych informacji z życia Kościoła i parafii.

Widocznym i słyszalnym znakiem roku jubileuszowego są nowe organy w kościele. - Poprzednie organy wymagały kapitalnego remontu, którego koszt byłby bardzo wysoki. Specjalnie powołana komisja stwierdziła, że lepiej będzie wybudować nowe - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Zostały one sprowadzone z Niemiec, mają 21 głosów. Poświęcenia dokonał 1 kwietnia 2013 r. bp Kazimierz Gurda.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono.15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bp. Tomasza Teofila Kulińskiego. Obecnie parafia liczy blisko 5 000 wiernych.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem tworzymy historię

[ TEMATY ]

relikwie

ks. Michał Zimny

Kościół św. Marii Magdaleny w Radomsku, od wieków wpisany jest w krajobraz miasta i regionu, dobrze znany wszystkim jako „kościółek”. Jednak dopiero dekret erygujący z dnia 4 marca 1957, wydany przez Bp. Zdzisława Golińskiego, zapoczątkowuje istnienie nowej parafii.

Dnia 4 marca 2017 roku wspólnota parafialna św. Marii Magdaleny w Radomsku, obchodziła jubileusz 60-lecia jej powstania. Dla parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku była to świetna okazja by okazać wdzięczność Bogu, za dar jej powstania. Z tej okazji w sobotni wieczór, mszę św. Jubileuszową odprawił J.E. ks. Abp. Wacław Depo w asyście zaproszonych kapłanów. Uroczystość ta połączona była z wprowadzeniem relikwii św. małżonków Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciatka Jezus. To drugie relikwie obok św. Joanny Beretty Molla , które znajdują się w parafialnym kościele, które świadczą o potrzebie ogromnej modlitwy za małżeństwa, za rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/lekkoatletyka - Duszyński: jaki kraj, taki Michael Johnson

2021-07-31 18:51

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Biegnący na ostatniej zmianie Kajetan Duszyński w efektownym stylu wyprowadził polską sztafetę mieszaną 4x400 m na pierwsze miejsce, co dało złoty medal igrzysk w Tokio. "Jaki kraj, taki Michael Johnson" - skwitował żartobliwie 26-letni lekkoatleta.

Biało-czerwoni w sobotę pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Duszyński. Poprawili rekord Europy i ustanowili rekord olimpijski czasem 3.09,87. Wcześniejszy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od piątku do...polskiej sztafety, która pobiegła w eliminacjach. Duszyński jako jedyny wystąpił w obu tych biegach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję